Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Mária sa rozhodla po 4 rokoch nadváhy pre zmenu: Toto sú tie momenty, s ktorými sa musela popasovať

Fitness

Fitness tréner Michael Achberger nám predstavil Slovenku Máriu, ktorá zobrala svoje telo (ale najmä zdravie) do vlastných rúk a prešla príjemnou zmenou. Čo bolo pre ňu najťažšie?

Napriek nepriazni okolia, zúfalých neúspešných pokusov to človek nemá nikdy vzdávať. Dôkazom je aj moja klientka, ktorá je síce ešte v úspešnom procese chudnutia, ale napriek tomu inšpiruje ďalších ľudí a ukazuje mnohým, že aj nemožné sa stáva skutočnosťou.

S jej súhlasom uvádzam jej práve meno: Mária. Sedem rokov žila v Londýne, kde si užívala voľnosť, slobodu, mladosť. Bola celé dní v pohybe, ale túžila sa ustáliť. Tak sa rozhodla, že sa vráti na Slovensko. Chcela získať pohodlnú prácu, priateľa a žiť spokojný život. Všetko získala, ale k tomu aj kilá navyše. Nedostatok pohybu a zlá životospráva spravili svoje. 

Jej zmena je však viditeľná už teraz, aj keď je stále v procese chudnutia. Inšpiruje svoje okolie a verím, že bude aj vás. Tak som sa rozhodol ju vyspovedať.

V prvom rade som naozaj veľmi rád, že si sa toho chopila tak naplno ako máloktorý človek. Ale viem, že tento stav si zanedbávala dlhšie. Prečo až teraz?

Pri mojej nadváhe som sa začala cítiť veľmi nepohodlne, ručička na váhe začala prudko stúpať a dostávala som časté otázky od okolia, či im niečo netajím. Necítila som sa vo svojej koži a sama som si nedokázala pomôcť.

Nebojíš sa, že po svadbe a keď dosiahneš svoj pomyselný cieľ, sa vrátiš tam, kde predtým?

Pri toľkých odmakaných hodinách v posilňovni, by som už nevymenila tento životný štýl za obdobie, keď som sa cítila nešťastná.

Ako ťa to zmenilo? Čo Ti prinieslo cvičenie nové?

Cvičenie ma naučilo mať disciplínu a pevnú vôľu. Ak chceš niečo dosiahnuť, potrebuješ disciplínu. Táto zmena ma inšpirovala aj v iných osobných góloch.

Čakala si, že to pôjde tak rýchlo?

Po mojich nepodarených pokusoch som bola skeptická, ale akonáhle si mi ukázal cviky na tréningoch a  upravil jedálniček, výsledky sa rýchlo dostavili.

Podporovalo Ťa aj tvoje okolie v tom? Neboli proti - kamaráti, rodina, priateľ...?

Viacmenej áno. Počas môjho “pizzového” obdobia som sa stretla s komentami typu "vyzeráš super aj s kilami navyše", "je úžasné že aj väčšie ženy sa môžu pekne obliekať". Ja som však vedela, že to nebude v poriadku, hlavne pre moje zdravie. Nikdy som nemala takú veľkú nadváhu ako za posledné štyri roky. Keď som spravila radikálnu zmenu, moje okolie sa dokonca inšpirovalo. Snúbenec aj rodina sú mojou veľkou oporou.

Pri jedálničku som ti zakázal alkohol. A ty to poctivo dodržiavaš. Aké to bolo pre teba? Nelákalo ťa to porušiť? Pre mnohých je to neprekonateľný problém...

Nalievať sa alkoholom po ťažkom tréningu by nemalo žiadny zmysel. Alkohol som si predstavovala ako toxický jed pre moje telo a určite ako brzdu k dosiahnutiu môjho cieľa. Je známe, že alkohol obsahuje škodlivé látky a s mojím novým zdravým štýlom som si svoje telo začala viac vážiť, tým pádom mi alkohol vôbec nechýbal.

Pomohlo Ti cvičenie prekonať aj nejaké zdravotné problémy?

Pred piatimi rokmi mi diagnostikovali policystické ovarie. Chudnutím sa mi upravil menštruačný cyklus, ktorý som mala veľmi nepravidelný. Konečne som sa zbavila vyrážok na tvári, čo súviselo s hormonálnou nerovnováhou.

Aký je to pocit prekonať samú seba? Predsa len ako nešportkovkyňa začať cvičiť je dosť náročné...

Prvé tréningy boli veľmi náročné a vtedy sa netreba hlavne vzdávať. Urobila som dohodu sama so sebou , že idem do toho a urobím pre to všetko. Na konci každého tréningu ma vždy zaplavil úžasný pocit radosti a dodávalo mi to veľa energie. Začala som sa pozerať na veci z iného uhla. Každý deň som poctivo na sebe makala a po čase sa z kancelárskeho typu začala rysovať mala atlétka :).

Aké máš ďalšie ciele s cvičením do budúcna?

Šport sa stal mojou novou vášňou. Už ráno sa budím s pocitom, ako sa teším na tréning, ktorý mi dáva pocit oslobodenia od starosti a výsledky v zrkadle má motivujú pokračovať a posúvať moje hranice ďalej. Taktiež mojím cieľom je motivovať aj môjho snúbenca

Zároveň by som Ti veľmi chcela poďakovať za tvoj prístup, motiváciu a všetky neoceniteľné rady. Dúfam že aj naďalej budeme úspešne spolupracovať.

- Najčítanejšie -