Presunúť na hlavný obsah

Vzťahy po tridsiatke sa drasticky zmenia: Odborníci vravia o najlepšom období pre lásku

Partnerské vzťahy

Mnoho dvadsaťročných sa tridsiatky obáva. Je to vek, v ktorom život naberá serióznejší smer. Experti však hovoria, že so vzťahmi to je lepšie a lepšie.

Tridsiatka sa nám spája s kariérnymi zmenami, s hľadaním miesta na usadenie sa, a takisto s neschopnosťou žúrovať každý víkend dlho do noci. Napriek tomu, že všetko začína byť vážnejšie, tešiť by sme sa mali zo vzťahov. Podľa odborníkov sa po tridsiatke prirodzene zlepšujú.

Prečítajte si: Žiarlite na cudzie ženy? Jednou z najčastejších príčin je, že ste vo svojom živote začali ignorovať toto

Mení sa myslenie

Dôvod, prečo je to tak, podložili vedci faktami. Mozoček (časť zadného mozgu) je priamo spojený s tým, ako myslíme a na začiatku 20. rokov človeka ešte nedosiahol konečný rast. Aj po tridsiatke sa naše mozgy menia. Prerezávajú sa nepoužívané spojenia a posilňujú sa tie, ktoré tam ostávajú,“ vysvetľuje zmenu v myslení odborník na nervovú sústavu Jay Giedd pre Mic.com.

Naše mozgy sa formujú a osobnosť sa usádza

Výskum ukázal, že vo veku od 18 do 30 rokov sa ľudia stávajú nervóznejšími, introvertnými a možno menej otvorenými novým skúsenostiam, ale aj príjemnejšími a svedomitejšími. Tieto posuny súvisa so životnými skúsenosťami z 20. rokov, kedy ľudia vyštudujú, majú za sebou vážnejšie vzťahy, prvé pracovné miesta či cestovanie po rôznych kútoch sveta. To všetko formuje našu identitu a robia z nás to, kto sme. „Okolo 30 prichádza aj prijatie toho, že sa chceme usadiť a to nás robí lepšími partnermi,“ hovorí o zmenách v partnerských vzťahoch Ann Friedman.

Mohlo by vás zaujímať: Pol roka som pokukovala po trénerovi vo fitku, teraz tvoríme pár: Keby som urobila túto vec, viac by ma nechcel

Anketa: Aký rozdiel vidíte vo vzťahoch pred a po tridsiatke?

 Adam (32)

„Keď som bol v mojich 20. rokoch nebol som k ženám rovnako úctivý ako som teraz. Bolo to kvôli nedostatočnému pochopeniu vzťahov, a takisto som ešte sám rástol ako jedinec. Bol som príliš zaneprázdnený svojimi vlastnými neistotami, aby som bol skutočne schopný pochopiť myšlienky a pocity druhých.“

Jana (33)

„Do tridsiatky som mužov spoznávala, experimentovala a monogamia mi nič nehovorila. Jednoducho som zisťovala, čo svet ponúka. Dnes som zamilovaná v stabilnom vzťahu, ktorý je veľmi zrelý a vidím, ako som počas tej doby rástla, menila sa a aké sú moje priority a hodnoty dnes."

- Najčítanejšie -