Presunúť na hlavný obsah

Zomrela módna legenda Karl Lagerfeld: Takýto bol jeho život v preslávenom Paríži

Zahraničné celebrity

Karl Lagerfeld, známa hlava módneho domu Chanel, ktorá vystupovala aj pod svojou vlastnou značkou. Tento ikonický muž dokázal prinavrátiť móde ženskosť a postavil mnohé módne kolekcie na úplne výslnie.

Karl Lagerfeld, celým menom Karl Otto Lagerfeld, sa narodil 10. septembra 1933 v nemeckom Hamburgu. Jeho smrť bola širokej verejnosti oznámená práve dnes, 19. februára 2019, potom, čo ho včera hospotalizovali v prestížnej nemocnici v Paríži. Karl sa počas života preslávil ako nezávislý tvorca, ktorý už v 80. rokoch predstavil svoju vlastnú značku, ktorú nazval svojim vlastným menom. Medzi tým spolupracoval so značkami Chloé, Fendi či Chanel. Špecializoval sa na tvorbu oblečenia ale aj pafrumov. Významnú úlohu v jeho živote zohrala aj spolupráca so známymi umelcami. 

Jeho život v slávnom Paríži

V roku 1953 sa presťahoval so svojou matkou do Paríža. Vo veku 22 rokov sa zúčastnil súťaže, ktorú následne vyhral. Šlo konkrétne o návrh kabáta, vďaka ktorému získal prácu u Pierra Balmaina. V tej dobe sa súťaže zúčastnil aj známy Yves Saint Lauren, ktorý získal prvú cenu v kategórii šiat a prácu v módnom dome Dior. Po troch rokoch sa Karl presunul k Jeanovi Patouovi, avšak rýchlo prešiel k práci na svojich vlastných produktoch, takže si otvoril svoj vlastný obchod v Paríži. Finančná situácia jeho rodiny bola priznivá, práve preto mladého Karla vo všetkom podporovali.

Osud v módnom dome Chanel

V roku 1982 začal pracovať ako hlavný návrhár módneho domu Chanel. Počas svojej kariéry pre módny dom Chanel vytvoril niekoľko ikonických kúskov – „sprchové šaty“, niekoľko výstredných klobúkov a netradičných šiat. V roku 2004 sa podieľal aj na tvorbe kostýmov pre celú hudobnú tour speváčky Madonny a potom tiež pre koncertný tour austrálskej speváčky Kylie Minogue. Pôsobil aj ako fotograf, sám zhotovoval snímky pre módny dom Chanel, žiarili v ňom hviezdy Hollywoodskeho plátna ako Margot Robbie a Penelope Cruiz.

Jeho posolstvo 

V roku 2018 vyšla knižná publikácia módneho domu Chanel, ktorá sa špecilizuje iba na tvorbu Lagerfelda pod menom tohto módneho domu. Od roku 1987 až do dnes, pôsobila táto legenda módneho návrhárstva v spojitosti so značkou, ktorú založila samotná Coco Chanel. Bol tvorcom kampaní Ready-to-Wear aj Haute Couture, ktoré si na seba obliekli legendárne modelky Claudia Schiffer i Kate Moss.

- Najčítanejšie -