Presunúť na hlavný obsah

Velikáni módy i umenia exkluzívne na Slovensku: David LaChapelle, Daphne Guinness a Fashion Film Festival ASVOFF Bratislava

Zábava

Tri exkluzívne svetové projekty, ktoré v sebe spájajú umenie a módu. Predstavujú neopakovateľný zážitok, ktorý sa podarilo priniesť na Slovensko v priebehu posledných pár rokov a umožnilo mu tak zaradiť sa na umeleckú mapu sveta. Aj keď sa dva z týchto projektov už uskutočnili, tretí vám už tieto dni umožní zažiť svetovú atmosféru na vlastnej koži.

Nezameniteľný rukopis Davida LaChapelle

Výstava fenomenálneho amerického fotografa Davida LaChapella pod názvom „LOST AND FOUND“ sa v roku 2011 stala kultúrnou udalosťou roka na Slovensku a informovali o nej aj zahraničné médiá. Tri desiatky fotografií, ktoré boli v Pálffyho paláci súčasťou samostatných kolekcií alebo reprezentovali ukážky LaChapellovej tvorby z poslednej dekády, zaujalo počas dvoch mesiacov až 17 595 návštevníkov z radov širokej aj odbornej verejnosti. Výstavu v našom hlavnom meste si nedal ujsť ani samotný autor, ktorému sa na Slovensku veľmi páčilo. Výstava Lost and Found Davida LaChapella bola prvou svojho druhu, ktorú sme v regióne strednej a východnej Európe mohli vidieť.

Spomedzi vystavených fotografií na prvý pohľad najviac pútala pozornosť 7-metrová fotografia s názvom Deluge. Ide vôbec o najväčšiu vystavovanú snímku na Slovensku a jej cena sa pohybuje okolo 150 000 dolárov.

LaChapellove portréty celebrít dominovali titulným stranám najprestížnejších časopisov, o jeho súčasné obrazy sa bijú galérie po celom svete. Hrdý producent pop artu LaChapelle si od kritikov vyslúžil prezývky ako „Fellini fotografie“ či „Andy Warhol našej doby“. Môžu za to jeho výpravné fotografie s priamymi odkazmi na tvorbu veľkých majstrov ako Michelangelo či Botticelli, ktorých dopĺňajú apokalyptické výjavy z Biblie.Medzi jeho snímkami nájdete také mená ako Andy Warhol, Madonna, Lance Armstrong, Hilary Clinton, Tupac Shakur, Pamela Anderson, David Bowie, David Beckham, Liz Taylor či Alicia Keys.

Extravagantná Daphne Guinness

Výstavu tejto výnimočnej umelkyne, milovníčky módy, zberateľky a hudobníčky s názvom „QUEEN OF THE NIGHT“ si mohli diváci vychutnať v budove Mirbachovnho paláca v priestoroch Galérie mesta Bratislavy. Výstava bola pripravená na mieru a podľa požiadaviek samotnej Daphne. Expozícia bola mozaikou zloženou z diel, na ktorých autorka spolupracovala s elitou svetovej fotografie ako Nick Knight, David LaChapelle, Indrani či Luca Pizzaroni. Výnimočná bola tým, že všetky vizuálne veci spolu so zvukovými stopami boli inštalované na digitálnych obrazovkách. Výstava bola koncipovaná do siedmich celkov, každý z nich prezentoval iný pohľad na Daphne.

Tvorba Daphne Guinness balansuje na hranici medzi módou, umením, filmom a fotografiou. Točí filmy, sama v nich hrá, venovala sa modelingu, navrhuje a takisto spieva. Extravagantná módna ikona sa priatelila s presláveným maliarom surrealizmu Salvádorom Dalím, dlhé roky bola aj blízkou priateľkou a inšpiráciou návrhára Alexandra McQueena, pre ktorého aj osobne predvádzala. Po jeho smrti skupuje slávne McQueenove modely ako zberateľské kusy. Je vášnivou zberateľkou haute couture – ručne šitých šiat, ktoré aj sama nosí. Počas svojej minuloročnej výstavy v Bratislave dostala od riaditeľky J&T Banky Anny Macalákovej do daru tradičný slovenský kroj, ktorý si tiež zaradila do svojej slávnej zbierky haute couture.

Za oboma projektami, ktoré sa k námexkluzívne dostali, stoja producenti Milosh Harajda a Jozef Pavleye, ktorí sa roky pohybujú medzi osobnosťami z umeleckého a kreatívneho sveta. Dôležitýmpartnerom týchto exkluzívnych podujatí, bez ktorého by nebolo možné na Slovensko totohviezdne obsadenie priniesť,je J&T Banka, ktorá pravidelne podporuje rôzne národné aj kultúrne inštitúcie i projekty z oblasti umenia, módy a dizajnu.

„Našou víziou je bohaté Slovensko. A to nielen ekonomicky, ale aj kultúrne. Preto naša banka dlhodobo podporuje rôzne druhy umenia. Bankovníctvo je s ním totiž späté už od čias bankárskej rodiny Mediciovcov z Florencie. Tým, že pomáhame dostať na Slovensko svetové osobnosti kultúry a umenia, zvyšujeme medzinárodný kredit našej krajiny,“ vysvetlila riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Fashion Film Festival ASVOFF Bratislava

Najnovším projektom, ktorý sa k nám vďaka generálnemu partnerovi J&T Banke, nákupnému centru AUPARK a producentom Miloshovi Harajdovi a Jozefovi Pavleyemu dostal po prvýkrát, je Fashion Film Festival ASVOFF Bratislava.

Fashion Film Festival vzniká v spolupráci s uznávanou kurátorkou a módnou kritičkou Diane Pernet, ktorá je aj jeho zakladateľkou a riaditeľkou. Vo svete módy predstavuje tento festival platformu, prostredníctvom ktorej môžu umelci, fotografi a dizajnéri spolupracovať na tvorivých projektoch. Diane Pernet osobne uvedie sériu dokumentárnych filmov, videá, spoty i reklamné klipy vyrobené najznámejšími osobnosťami v módnom odvetví ako Bruce Webber, Ellen Von Unwerth, Stella McCartney, Vivienne Westwood a mnohými ďalšími. Fashion Film Festival Bratislava predstaví 31 zahraničných filmov v dvoch pásmach, špeciálnym bonusom bude séria českých a slovenských fashion filmov.

Na čo sa môžete tešiť?

THE GAY ISSUE od Ellen von Unwerth

Ellen je pôvodom nemecká fotografka, ktorá je známa svojimi hravo erotickými fotografiami popových spevákov i modeliek. Fotila také hudobné ikony ako Britney Spears, Christinu Aguileru či Rihannu a robila kampane pre slávne módne značky Dior, John Galliano, Ralph Lauren a Uniqlo. Zaujímavosťou je aj to, že z jej tvorby je asi 50% fotografií s lesbickou a gay tematikou.

Donatella Versace Tribute

Vtipné interview s návrhárkou, ktorá začínala ako múza svojho brata Gianniho, ale svojou šikovnosťou sa stala sama ikonou vo svete módy. V rozhovore je zobrazená veľmi ľudsky a s humorom sebe vlastným odpovedá na položené otázky. Jednou z jej najbližších priateliek sa stala speváčka a tiež rodená Talianka Lady Gaga, ktorá si pravidelne oblieka aj kreácie značky Versace a okrem toho sprevádza divákov v rozhovore s Donatellou. Tešiť sa môžete aj na Donatellinu legendárnu vetu: It´s Verace not Versaci!

Miss Black Germany

Film dokumentuje prvý ročník súťaže krásy černošiek narodených v Nemecku. Sleduje príbeh štyroch súťažiacich, ktoré sa pripravujú na túto udalosť. Zároveň rozpráva o ich osobných skúsenostiach s nemeckou kultúrou a tiež prevažne „bielymi“ ideálmi krásy, s ktorými tieto černošské ženy vyrástli. Film Miss black Germany odporúčame aj my v redakcii, za všetko hovorí aj ocenenie za najlepší dokumentárny film, ktoré jeho režisérka Elisha Smith-Leverock dostala.

Nenechajte si tento dvojdňový festivalový maratón ujsť! Koná sa už dnes 24. a zajtra 25.4.2019 v CinemaCity AUPARK.

Lístky si môžete kúpiť na www.cinemacity.sk

Viac informácií na www.fashionfilmfestivalbratislava.com