Presunúť na hlavný obsah

Film Takí sme boli zo 70. rokov: Módni velikáni znovuobjavujú klasické vzory ako tartan, kocky či úplet

Zábava

Dizajnéri znova objavujú klasické vzory a zime kraľuje pestrofarebný tartan, kocky či úplet. Inšpiráciu 70. rokmi silne cítiť a atmosféra spoločenskej revolúcie je aktuálna i dnes.

The Way We Were (Takí sme boli)

16. október 1973 odchádzajú newyorskí diváci z premiéry filmu The Way We Were (Takí sme boli) a len málokto tuší, že z dnes už legendárnej romance s Barbarou Streisandovou a Robertom Redfordom vznikol blockbuster takpovediac náhodou. Ôsmy celovečerný film Sydneyho Pollacka mal ambiciózny politický námet a mal hodnoverne zobraziť mccarthyovské obdobie v americkej spoločnosti. No prenasledovanie domnelých či skutočných komunistov v 50. rokoch veľmi nezaujalo testovacie publikum, a preto boli mnohé politické scény vystrihnuté na úkor romantickej zápletky. Postupne tak vznikla verzia, na ktorej sa scenáristicky podieľali aj Francis Ford Coppola alebo Dalton Trumbo (Prázdniny v Ríme, Motýľ).

Prečítajte si: Modelka Hailey Bieber na týchto záberoch ako princezná Diana: Športový štýl lady Di sama obdivuje

Začiatok príbehu sa odohráva počas študentských čias mladej komunistickej aktivistky židovského pôvodu Katie Morosky a univerzitnej hviezdy Hubbella Gardnera, ktorý je taktiež začínajúcim spisovateľom. Ústredná dvojica  sa však do seba zamiluje až o necelých osem rokov neskôr a napriek obrovskej osudovosti sa ich vzájomný vzťah nakoniec rozpadne. Úvodné recenzie filmu veľmi nelichotili, no divácky zabodoval aj vďaka oscarovej piesni The Way We Were, ktorú naspievala božská Barbara Streisand.  Jednotlivé dejové línie sú dotvárané kostýmovým umom Dorothy Jeakins, ktorá okrem iného stála aj za ikonickými červenými šatami Marylin Monroe z filmu Niagara.

Preppy štýl 

Univerzitná podoba Barbary Streisandovej a Roberta Redforda v sebe niesla prvky populárneho preppy štýlu, ktorý v dnešnej sezóne jeseň/zima 2019 zažíva úspešný návrat. Na prehliadkových mólach sme videli množstvo uniformnej inšpirácie: polokošele, vesty a trojdielne súpravy. Thom Browne vytvoril empírové prepracované školské rovnošaty a Victoria Beckham či Molly Goddard predstavili svoju ženskejšiu verziu. Návrhári takisto oprášili úplet a kocky či tartan budú kraľovať i tejto zime.

Tip: Užite si mrazivé počasie štýlovo a zahrejte sa kašmírovým alebo vlneným svetrom klasických vzorov, ktorý môžete skombinovať s elegantnou sukňou maxi dĺžky. Prečo nechal Hubbell svoju životnú lásku, budete polemizovať aspoň v teple ;-). 

Neprehliadnite: Ako dobre poznáte vianočnú klasiku Sám doma? Tento detail si diváci všimli až po 27 rokoch

- Najčítanejšie -