Presunúť na hlavný obsah

Ako dobre poznáte vianočnú klasiku Sám doma? Tento detail si diváci všimli až po 27 rokoch

Zábava

Kevin, ktorého vlastná rodina v čase najkrajších sviatkov v roku zabudne doma, zažíva najbližšie dni dobrodužstvo a zároveň strach zo zlodejov. Vianočná klasika, v ktorej vám nemôžu uniknúť tieto detaily, vedeli ste o nich?

Film Sám doma v roku 1990 trhol hneď prvých 12 mesiacov rekordy a viedol v rebríčku najnavštevovanejších filmov. Kultovú komédiu, ktorá sa stala symbolom Vianoc si ľudia natoľko zamilovali, že ju môžu pozerať každý rok a stále má svoje neprekonateľné čaro. Aj keď jednotlivé scény od režiséra Chris Columba mnohí z nás poznajú už naspamäť, vždy sa nájde niečo, čo vás môže prekvapiť. Vedeli ste napríklad o týchto zaujímavostiach?

Prečítajte si: VIDEO: Vianočný stromček a dekorácie na rok 2019: Ktorá farba im kraľuje a aké sú trendy?

1. Macaulay Culkin si zahral už predtým vo filme Uncle Buck

John Hudges bol tvorcom nielen filmu Sám doma, ale aj Uncle Buck, v ktorom si Macaulay Culkin zahral najskôr. Rolu Kevina vo filme Sám doma písali priamo pre neho, no napriek tomu zorganizovali aj casting. Chceli sa presvedčiť, že nenájdu nikoho lepšieho. Zo stoviek detí ani nenašli nikoho, kto by mu konkuroval.

2. „Stratená“ Kevinova letenka a detail, na ktorý sa prišlo po 27 rokoch

Na začiatku, keď celá rodina je pizzu v kuchyni a Kevin rozleje mlieko, jeho otec hodí do koša nielen mokré utierky, ale aj letenku. To je dôvod, prečo si na letisku na Kevina nespomenuli – nezostala im totiž ani letenka nazvýš, ktorá by bola Kevinova. Tento detail si dlho diváci nevedeli vysvetliť, zistili to až po 27 rokoch. Neuveriteľné však? Vy ste o tom vedeli?

3. Kevin mal vo filme svojho reálneho brata, viete ktorého?

Fuller, ktorý sa vo filme zviditeľnil tým, že často pil kolu a potom sa pocikával, je v skutočnosti brat samotného Kevina, a teda brat Macaulaya Culkina. Volá sa Kieran Culkin.

4. Strýko Frank mal mať inú rolu

Strýko Frank mal byť podľa pôvodného znenia scenára “hlavou” zlodejov Márva a Harryho. Nakoniec sa tak nestalo.

5. Pamätáte si na Buzzovu frajerku z fotorámiku?

Buzzova frajerka, ktorú Kevin objaví hneď v prvý večer na fotografii vo fotorámiku nie je v skutočnosti žena, ale muž. Tvorcovia filmu sa rozhodli pre toto riešenie, aby neurazili nežné pohlavie.

6. Leteli do Paríža, ale scény neboli z Paríža

Keď rodina odletela do Paríža, v skutočnosti v Paríži vôbec nebola. Zábery, ktoré znázorňujú vo filme akože Paríž boli točené v Chicagu. 

7. Zlodej Harry sa Kevinovi vyhýbal, viete prečo?

Zlodej Harry (herec Joe Pesci) sa počas nakrúcania nestretával s Kevinom zoči voči. Tvorcovia to mali dobre premyslené a chceli, aby snímky boli čo najviac autentické. Od malého Kevina chceli reálny výkon a teda, aby sa Harryho čo najviac aj v realite bál.

Neprehliadnite: Neuveríte, komu patrí telo Julie Roberts na fotografii z Pretty Woman: Toto je skutočná majiteľka sexi postavy

8. Vianočné ozdoby z cukru

Keď sa zlodej Márv vlúpal do domu McCallisterovcov cez okno, v skutočnosti nestúpil bosými nohami na reálne ozdoby, ale napodobeniny. Boli totiž z cukru. Mimochodom, plán, ako ochrániť veľký rodinný dom pred zlodejmi, ktorý mal Kevin na papieri, kreslil v realite samotný Kevin.

9. Starší pán, ktorého sa Kevin bál

Starý muž (Marley), ktorého Kevin stretáva v kostole počas omše a najskôr sa ho bojí, v pôvodnom scenári nebol. Zápletka s dobrým koncom a záchranou Kevina na konci filmu pred zlodejmi, ktorí ho chceli zneškodniť, tam tak pôvodne nebola.

10. Kevin s dlaňami na lícach a výkrikom nie je náhoda

Legendárna snímka, kde sa Kevin dotkne dlaňami svojich líc a začne kričať na celý dom, nebola náhoda. Inšpirácia pochádzala z umeleckého diela “Výkrik” pod ktorým je podpísaný rukopis Edvarda Muncha.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus