Čo s vianočným stromčekom po sviatkoch? Myslite ekologicky, takto sa dá využiť ďalej
Vianočný stromček vnáša do interiéru to pravé kúzlo Vianoc, na tom sa zhodneme všetci. Ak ste sa rozhodli tento rok pre živý, mali by ste mať na pamäti aj to, ako sa o stromček postarať po skončení sviatkov.
Najkrajšie sviatky v roku sa neodmysliteľne spájajú so stromčekom. Kým v minulosti bol umelý stromček skôr raritou, v súčasnosti sa k nemu prikláňajú milovníci a ochrancovia prírody čoraz viac. Ak sa však neviete vzdať živého stromčeka a jeho charakteristickej vône, ktorá vnáša kúzlo Vianoc do vášho domova, máme pre vás skvelé rady, ako mu nájsť ďalšie využitie.
Prečítajte si: VIDEO: Vianočný stromček a dekorácie na rok 2019: Ktorá farba im kraľuje a aké sú trendy?
Živé stromčeky sa nezískavajú z lesa ako si ľudia myslia
Živé stromčeky sú dnes pestované na špeciálnych plantážach. Lepšie urobíte, keď si stromček kúpite vonku, než vnútri interiéru. Takýto vám totiž vydrží dlhšie a pôsobí vizuálne krajšie. Ihličie dokonale rozvonia váš domov a už počas zdobenia je o vianočnú atmosféru postarané.
Ako predĺžiť životnosť živého stromčeka?
Pozor si dávajte aj na prílišné vykurovanie miestnosti, v ktorej sa stromček nachádza a najlepšie ste urobili, ak ste si ho nechali vonku na balkóne už pár dní pred Vianocami. Živý stromček reaguje na zmenu teplôt a preto je dôležité nevystavovať ho po skončení sviatkov teplotným šokom. Z teplej miestnosti von je rozdiel niekoľko stupňov, odporúča sa preto medzitým stromček nechať v studenej miestnosti, kde sa vôbec nevykuruje.
Ak sa rozhodnete stromček zasadiť na záhrade, v dome by nemal byť viac ako desať dní, čo je konečná hranica, dokonca sa odporúča tak päť dní. Kam so stromčekom, keď nemáte záhradu?
Kam so stromčekom po skončení sviatkov?
Vyhadzovanie stromčeka z balkóna rovno dolu, aby boli úbohé stromčeky na očiach každému susedovi alebo ukladanie pred kontajnér je v súčasnej vyspelej dobe tak trochu prežitok. Je to jednoducho vec, za ktorú by sa nemal chcieť podpísať nikto z nás a v civilizovanej spoločnosti neprípustné. Čo všetko sa dá urobiť so stromčekom po sviatkoch?
Presadenie stromčeka do záhrady
Ako sme spomínali vyššie, stromček si môžete presadť do vlastnej záhrady a spájať s určitým symbolom. Dôležité je zasadiť stromček živý a plný energie, takže by vo vašom byte nemal byť viac ako 5-10 dní, kedy už naozaj dochádza aj o ihličie.
Zber stromčekov v zbernom dvore
Niektoré mestá organizujú po sviatkoch pomoc na odvoz použitých viacnočných stromčekov. Na konkrétnych špecializovaných miestach alebo v zberných dvoroch sa stromčeky vyzbierajú. Je dôležité, aby bol stromček zbavený akýchkoľvek ozdôb naozaj až do detailu. Ak sa pýtate, čo sa potom robí so stromčekmi, tak sa kompostujú. V niektorých prípadoch sa spaľujú a vyrába sa z nich elektrina a teplo.
V žiadnom prípade však nenoste strom do lesa. Vystavili by ste zvieratá možnému nebezpečiu, napríklad, keby na stromčeku zostali drobné pozostatky z ozdôb a podobne. Rovnako to platí aj v zoo, kde sa zvieratá nesmú kŕmiť takýmto spôsobom.
Vrátenie späť predajcovi
Niektorí predajcovia ponúkajú službu vrátenia stromčeka a ponúkajú zaň finančnú odmenu. Pri kúpe živého stromčeka si tak môžete vyberať spomedzi predajcov a všímať si nielen kvalitu stromčeka, ale teda aj takúto pridanú ekologickú hodnotu. K šetreniu životného prostredia by mal pristúpiť každý jeden z nás aj keď v podobe maličkostí.
Neprehliadnite: Prírodný interiér v teplých farbách: Pozrite si, aké drevo je IN a s čím ho skombinovať
Zrecyklovanie a využitie dreva na iné účely
Vetvičky z živého stromčeka si môžete rozvešať aj po celom byte a vykúzliť tak atmosféru doslova v každom rohu. Drevo zase môžete využiť na rôzne dekorácie. Interiérom vládne drevo a drevené doplnky. Napríklad z peňa stromu môžete vyrezať podnosy, z ostatných kúskov dreva môžete vyrobiť dekorácie od výmyslu sveta, ktoré vnesú do vášho príbytku kus remesla.