Presunúť na hlavný obsah

Jojo efekt vám bráni z dlhodobého hľadiska pri chudnutí: Kvôli tomuto vzniká a takto sa ho zbavíte navždy

Chudnutie a diéty

Áno, aj pri diéte sa dá neželenému jojo efektu vyhnúť. Pozrite si rady od profesionálov, ako na to. Viete, čomu sa treba vyvarovať, aby ste nenabrali neželané kilá a udržali si ideálnu váhu?

Aj vy už roky roky zápasíte s nejakými kilami navyše a nedokážete sa ich zbaviť? Začnete držať diétu, dostanete sa na svoju vysnívanú váhu a o pár mesiacov nielenže opäť priberiete, ale ručička na váhe ukazuje o niečo viac? Ak vám je tento scenár povedomý, je načase ho zmeniť. Jojo efekt sa totiž nemusí dostaviť vždy, len treba vedieť ako na to. A držať sa určitých pravidiel.

Mohlo by vás zaujať: Čo je dymový bod tuku? Takto dochádza ku vzniku karcinogénnych látok v jedle, ktoré si pripravujete

Toto jojo efekt spôsobuje

Za jojo efekt považujeme stav, keď príliš rýchlo schudneme, no rýchlo aj prieberieme naspäť. A samozrejme ako bonus k tomu, máme vždy nejaké to kilo navyše. ”Tento stav nastáva vtedy, ak rapídne znížite príjem kalórií, na ktoré bolo vaše telo doposiaľ zvyknuté a schudnete tak náhle, v extrémne krátkom časovom úseku. Základom takto nastaveného režimu je najčastejšie hladovka, či drastické obmedzenie prijímaných živín. No človek si neuvedomí, že v tejto fáze, stráca najskôr vodu a svalovú hmotu, no tuky stále zostávajú,” vysvetľuje fitness tréner Roman Kubovčák.

Toto obmedzovanie je však z dlhodobého hľadiska pre telo neúnosné. Raz totiž príde moment, kedy si váš organizmus, to čo mu chýba vypýta a vy s tým nič nedokážete urobiť. Dokonca aj keď po extrémnej hladovke, či diéte siahnete po výlučne zdravej strave, naberiete. Telo má totiž pamäťovú stopu. A veci, ktoré ste mu odopierali, si tak či onak doplní. 

Neprehliadnite: Tieto dva minerály potrebuje vaše telo, aby ste sa nezavodňovali: Ako sa zbaviť opuchov a schudnúť v tvári?

Zabudnite na redukčné diéty a držte sa týchto zásad

  1. Zhadzujte pomaly 
  2. Buďte trpezliví
  3. Zdravé jedlo, učte svoje telo prijímať postupne (ak ste to doposiaľ nerobili, treba mať trpezlivosť)
  4. Závadzajte do stravovacieho plánu nové jedlá, chute a vône
  5. Zabudnite na negatívne emócie a psychické výkyvy nálad

​”Mnohokrát je psychické vypätie, stres a nervozita zodpovedná za to, že si volíte skôr ťažšie kalorické jedlá. Snažte sa preto zostať v pohode, netrápiť sa maličkosťami, pozerať sa veci s nadhľadom a uvidíte, že aj vaše chute sa upravia. Chce to všetko sebadisciplínu, čas, energiu a pevnú vôlu. No verte, že sa vám to mnohonásobne vráti,” dodáva Roman.