Presunúť na hlavný obsah

Prispôsobte jedálniček svojmu cyklu: Eliminujete chuť na sladké a dokonca v priebehu mesiaca bez cvičenia zhodíte

Fitness

Tušili ste, že práve menštruačný cyklus vo významnej miere vplýva aj na naše chudnutie? Práve preto by sme mu mali prispôsobiť svoj jedálniček. Takto dokážete predchádzať zbytočnému prejedaniu a zároveň sa udržíte nielen v dobrej kondícii, ale aj nálade.

Prečo nás občas zaskočia chute, ktoré sa len ťažko dajú ovládať? Čo všetko s tým súvisí a ako si pomôcť? Ak si aj vy kladiete tieto otázky, máme pre vás pomerne jednoduché vysvetlenie. Za všetko môžu hormóny a náš cyklus. Áno, aj za to, že niektorý deň zjete namiesto jednej tabličky čokolády, polovicu bábovky. No dá sa s tým niečo robiť a to aj celkom efektívne. Len si treba nájsť systém. Taký, ktorý vyhovuje vám, no najmä vášmu cyklu. 

Prečítajte si: Slovenské superpotraviny, ktoré dokážu chrániť naše zdravie: Nechýbajú vám v domácnosti?

Hormóny, hormóny, hormóny

Hormóny ovplyvňujú našu náladu i hmotnosť podľa toho, v akom období menštruačného cyklu sa práve nachádzame. Vedeli ste, že práve počas ovulácie, to je približne 12 až 16 deň pred menštruáciou, sa telo ženy pripravuje na prípadné tehotenstvo. V jednoduchosti povedané, začne vysielať do mozgu signály, že chce byť pripravené, ak by k tomu došlo, takže hormóny, ktoré počas tohto obdobia dosahujú vrchol (estrogén a progesterón) spúšťajú dané návaly vlčieho hladu. 

Tesne pred a počas menštruácie sa zase urýchľuje bazálny metabolizmus nášho tela. V praxi to znamená, že kalórií by ste mali spáliť ažu o 15 - 20% viac ako zvyčajne. No telo aj naďalej vysiela signály, že potrebuje zvýšiť príjem, kedykoľvek je to možné, aj keď viete, že by ste už nemalio pociťovať hlad. Našou prirodzenou reakciou môže byť aj odopieranie si jedla. Avšak, toto ani náhodou nepomôže. Práve naopak - hlad sa ešte znásobí. Toto kolísanie hladiny estrogénu a progesterónu, hrá veľkú úlohu pri výkyvoch našej nálady a chutí.

Keď úroveň serotonínu klesne, spolu s energiou strácame aj náladu. Jednoduchá rovnica, no zároveň začarovaný kruh. Ak si však dokážete usporiadať svoj jedálniček, tomuto všetkému dokážete predchádzať. 

Neprehliadnite: Robila som 100 drepov denne celý mesiac, no žiadny efekt to neprinieslo: Urobila som jednu zásadnú chybu

Jedálniček podľa cyklu

1. fáza

V prvých dňoch menštruácie si doprajte potraviny bohaté najmä na železo a vitamín C, B. Ideálne je dopriať si naozaj chudé červené mäso, strukoviny, tmavú listovú zeleninu, celozrnné potraviny, vajíčka, mliečne výrobky, citrusové plody, bobuľoviny.

2. fáza

Tu stúpa hladina estrogénu, telo sa pripravuje na samotnú ovuláciu. V tomto období máte veľa energie. Zásobte sa však dostatkom vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre hormonálnu rovnováhu a zdravé delenie buniek. Dobré je siahnuť po korenených jedlách, tofu, doprajte si mliečne produkty a z ovocia najmä melón. Dôležitý je dostatok D vitamínu, ktorý získavame vystavovaním kože slnku, ale tiež ho nájdeme v rybách alebo hubách.

3. fáza

Tu sa vaše telo nachádza vo fáze, kedy sa  zvyšuje hladina progesterónu, ktorý spôsobí zhrubnutie sliznice maternice, uzavretie krčka. Dôležité je dopĺňať potraviny s obsahom betakaroténu ako je napríklad mrkva, tekvicové jadierka, kel, špenát, paradajky, zemiaky. 

4. fáza

Je považovaná za najkritickejšiu. Ak sa však držíte jedál z prvých troch fáz, mala by byť jej sila v značnej miere eliminovaná. Počas tejto fázy sú totiž mnohé ženy apatické a túžia po sladkostiach. Môžete si ich dopriať, no samozrejme  s mierou. Nezabúdajte, že podstatné je udržať si stabilnú hladinu cukru v krvi. To čo uvidíte na konci mesiaca je brucho, ktoré nebude nafúknuté a postupný úbytok kilogramov. Chce to len odhodlanie a vytrvalosť. 

- Najčítanejšie -