Presunúť na hlavný obsah

Objavujte Slovensko na bicykli: Tipy na nenáročné trasy s deťmi aj pre adrenalínových nadšencov

Cestovanie

Bohom zabudnuté dedinky, krásne výhľady, ničím nerušené chvíle. Vydajte sa naprieč Slovenskom na bicykli a verte, že si prídete na svoje. Vybrali sme pre vás cyklotrasy, ktoré sa stanú zaručene vašou srdcovkou. Zatiaľ čo niektoré prejdete aj s tými najmenšími, ostatné si vyžadujú viac úsilia. Za námahu však určite stoja.

Belianske Tatry

 • Trasa: Spišská Belá – Tatranská Kotlina - Belianska jaskyňa
 • Dĺžka: 11,4 km
 • Náročnosť: jednoduchá

Jeden z príjemných cyklovýletov je určite návšteva Belianskej jaskyne. Trasa je jednoduchej náročnosti a väčšinu času strávite obklopení lesom. O nádherrné výhľady tu tiež nie je určite núdza. Bezproblémov to zvládnete s krpcom na bicykli v sedačke a decká od 5 rokov to dajú samé. Po celej dĺžke totiž nenájdete žiadne veľké stúpanie. Cyklochodník je vybavený aj lavičkami, kde si môžete odpočinúť, občerstviť sa a užívať si zároveň pohľad na tatranské štíty. Rodinky s deťmi sa môžu zastaviť po ceste aj na ihrisku, čo najmenší "bikeri" určite ocenia. 

V bezprostrednom okolí je až 42 km cyklotrás. V širšom, samozrejme, oveľa viac. Na svoje si tu jednoznačne prídu rekreační, ale aj nároční cyklisti. 

Pozrite si tiež: Najnovšie česko-slovenské filmy, na ktoré sa môžete tešiť v 2020: Tento rok bude bohatý na domácu tvorbu

Štiavnické vrchy

 • Trasa: Hodruša-Hámre – Dolné Hámre – Kopanice – Moderštôlňa – Pleso – Červená studňa – Kerling – Hodruša-Hámre
 • Dĺžka: 41 km
 • Náročnosť: ťažká

Veľký Hodrušský okruh je na Slovensku považovaný za najdlhší a najťažši vôbec. 40-kilometrová dĺžka a značné stúpania, ho predurčujú skôr pre zdatnejších. Adrenalínoví nadšenci a dobrodruhovia si tu určite prídu na svoje. Neľahký terén, striedanie výšok, to všetko ich nadchne. 

Pokiaľ do tejto kategórie nepatríte, no radi by ste sa týmto smerom pozreli (lebo veru je na čo), môžete ho absolvovať presne opačným smerom. Výhľady z banského vrchu Kerling a okolie tajchu Moderštôlňa sú nádherné. Výlet si môžete spríjemniť zastávkou k tajchu Červená Studňa alebo neďalekému Veľkému Vodárenskému. V tomto prípade menšie deti nechajte doma, tie trošku staršie to s vami dajú, ak majú radi výzvy. No sme presvedčené, že im bude stačiť zájsť tak do polovice.

Liptov

 • Trasa: Liptovský Mikuláš – Liptovský Trnovec – Bobrovník – Vlachy – Krmeš – Galovany – Liptovský Mikuláš
 • Dĺžka: 37 km
 • Náročnosť: jednoduchá

Okolie Liptovskej Mary je na jazdenie doslova predurčené. A to pre všetky vekové kategórie. Nečakajú vás tu žiadne vysoké prevýšenia, ani nebezpečný terén. Je to teda ideálna voľba pre "mini bikerov".

Určite sa cestou cez Liptovský Trnovec zastavte na brehu priehrady a užite si dokonalé výhľady na Tatry. Menšie deti sa zabavia hádzaním kamienkov do vody, s väčšími sa zahrajte na lovcov pokladov. Prejdite sa aj okolo symbolu Liptovskej Mary, malého kostolíka. Ak budete mať chuť, navštívte skanzen Havránok. Najmä u ratolestí, je to celkom obľúbené. 

Neprehliadnite: Tbilisi je mesto bohaté na architektúru i gastronómiu: Východná Európa sa stáva novým objavom pre turistov

Malé Karpaty

 • Smolenice - Rázcestie pod Vlčiarňou - Pod Veterlínom - Plavecký Mikuláš - Pod Veterlínom - Jahodník - Jaskyňa Driny - Hlboča - Smolenice
 • Trasa: 25 km
 • Náročnosť - stredná

Cesta, ktorou prejdete zo Smoleníc krížom cez malé Karpaty až na Záhorie a späť k Smolenickému zámku popri Jaskyni Driny je určená skôr pre horské ako cestné bicykle. 

Áno, pre mužov je to úplný ideál, kedy si prídu na svoje. Ak sa radíte do skupiny skôr pohodlných, toto radšej vynechajte a doprajte svojmu drahému pánsku jazdu s kamošmi. A pokojne mu pribaľte, keď tak aj dieťa do sedačky, to zvládnu všetci. Tí najmenší budú mať super zážitok, keďže sa vezú a  vy si oddýchnete. 

Trasa ponúka veľké množstvo miest, ktoré sa oplatí vidieť. Významnou a obľúbenou atrakciou tejto cyklotrasy je Smolenický zámok. Najmä počas leta má krásne rozkvitnuté nádvorie a rozsiahla záhrada vás určite očarí tiež. Malý piknik si môžete spraviť uprostred lúky Pod Veterlínom. Je tam super výhľad a prestávka je v tomto prípade, keďže sa nevyhnete stúpaniu viac ako vítaná. Ak budete mať čas, pozrite sa do Jaskyne Driny. 

- Najčítanejšie -