Presunúť na hlavný obsah

Naštartujte si imunitný systém: Pomôže to nielen vášmu zdraviu, ale aj telu a figúre, vraví lekárka

Zdravie

Dobre zvolené potraviny a nutrične vyvážená strava je niečo, čo vám pomôže dostať do formy nielen figúru, ale aj zdravie. Pozrite sa, ako na to.

Nezáleží na tom, koľko máte rokov, faktom je, že choroba si nevyberá. Ten najlepší spôsob, ako ochrániť svoje telo je neustále zvyšovanie a podporovanie imunity.

"Práve stimulovanie obranyschopnosti nášho organizmu je nesmierne dôležité. A okrem zdravého pohybu, to dokážete dosiahnuť vhodnou kombináciou jedál," vysvetľuje MUDr. Eva Rezná, internistka.

Zamerajte sa na tráviaci trakt

Najväčším imunitným orgánom v našom tele sú črevá. Až 70% – 80% imunitných buniek žije práve tu. Preto je veľmi dôležité podporiť ho správnymi potravinami, stravou plnou živín, vitamínov a vlákniny, obmedziť spracované potraviny, tuky a cukry. Ideálne je dopriať si probiotiká v kombinácii s vlákninou. Vtedy majú najlepšiu vstrebateľnosť. 

Dostatok tekutín

Naozaj je nevyhnutné a nesmierne dôležité, aby bolo vaše telo stále hydratované, preto pite dostatočné množstvo vody. "Odchádzajú tak z tela nepotrebné látky a prečisťuje sa. To je pri posilňovaní imunity mimoriadne dôlelžité. Snažte sa, aby boli v  jedálničku vždy zastúpené jedlá, ktoré obsahujú vitamín D, C, K. A to nielen u seba, ale celej svojej rodiny."

Prečítajte si: Mysli lokálne, konaj globálne: Tvrdí žena, ktorá na jednom mieste sústreďuje úsilie česko-slovenských módnych návrhárov

Jedlá s vysokým obsahom vitamínu C

Vitamín C je jeden z najlepších priateľov nášho imunitného systému. A na tom sa nič nemení. Biele krvinky ho potrebujú, aby mohli bojovať proti infekciám. Najlepšie je, ak si jeho dennú dávku rozložíte na niekoľko častí počas dňa. 

Ideálne potraviny na posilňovanie imunitného systému

  • Zelenina: brokolica, šalát, špenát, kel, kapusta, batát
  • Ovocie: banán, melón, pomaranč, grapefruit, jablko, ananás, hrušky, papája, maliny, čučoriedky
  • Sacharidy: hnedá ryža, ovsené vločky, celozrnné potraviny, semolinové cestoviny
  • Proteíny: ryby, vajcia, tvaroh
  • Tuky: olivový olej, rybí olej, maslo, orechy, ľanové semienka, avokádo, chia semienka

Neprehliadnite: O jej prácu sa uchádza väčšina žien: Slovenka Mirka sa stala letuškou pre Emirates, čo všetko sa skrýva za pozlátkom?

Vzorový jedálniček na posilnenie imunity 

  • Raňajky: Banánová ovsená kaša s malinami a čučoriedkami
  • Desiata: Grapefruit
  • Obed: Špenát na  masle s lososom, vajíčkom a batátmi
  • Olovrant: Kapustová polievka
  • Večera: Fazuľové struky s feta syrom

Dávate si pozor na to, čo jete a ako vyzerá váš jedálniček?

spolu hlasovalo 63 ľudí

Nie
21

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe