Presunúť na hlavný obsah

Barefoot running: Behanie naboso je pre telo prirodzenejšie, posilníte ním srdcovo-cievny systém i imunitu

Fitness

Pri bosej chôdzi sa cítime uvoľnene, nezviazaný, telo sa pohybuje fyziologicky, nehrozí zranenie pohybového aparátu, pretože bosá chôdza umožňuje len vhodné postavenie kĺbov celého tela tak, ako je to prirodzené.

O chôdzi naboso možno počúvate čím ďalej, tým častejšie a bosí bežci nie sú výnimkou ani na maratónoch. Bežia uvoľnene, ako by boli so zemou zviazaní. Keď ich pozorujete a pohľadom zároveň zavadíte o svoje bežecké tenisky, iste vám napadne, či ich kamienky, korene, skrátka všetky tie terénne nerovnosti, nebolia na chodidlách. Dokážu vôbec bežať rýchlo? Nie sú často zranenia? Nebolia ich nohy? Ako vám ale kdejaký barefoot chodec aj bežec potvrdí, výrazne oveľa menej ako človeka v obuvi.

Prečítajte si tiež: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Bez topánok beháme prirodzenejšie

Pri bosej chôdzi sa cítime uvoľnene, nezviazaný, telo sa pohybuje fyziologicky, nehrozí zranenie pohybového aparátu, pretože bosá chôdza umožňuje len vhodné postavenie kĺbov celého tela tak, ako je to prirodzené.

Oproti tomu klasický beh vo vystlaných teniskách je menej prirodzený pre celé telo a hrozí viac priamych alebo nepriamych zdravotných ťažkostí.

Pri behu v topánkach má človek tendenciu dopadať pri došliapnutí viac na pätu s natiahnutým kolenom a má dlhší krok. To všetko má za následok, že ho síce nebolí päta, ale silné otrasy sa prenášajú na ďalšie kĺby dolných končatín (kolená, bedrá), ktoré potom v stredne-dlhodobom horizonte môžu začať pobolievať a ľudia si potom povedia, že beh nie je ideálny pre nich, alebo sa budú rôzne viazať, aby všetko spevnili, ale ak nezmenia techniku ​​behu, tak sa časom s veľkou pravdepodobnosťou dopracujú k nejakým problémom s  kolenami a bedrami.

Avšak tu nie sú len fyziologické výhody bosej chôdze. Tým, že sa dotýkate nohou zeme, sa aktivuje imunitný systém. Navyše si môžete viac užiť prírodu. Len si spomeňte na bosé pobehovanie v tráve, po kamienkoch v potoku alebo chôdzu v teplom plážovom piesku. Aj len pár minút naboso, kedy namasírujete reflexné body na chodidlách, vás nabije.

Začnite zvykať nohy

Bosá noha je milióny rokov preverená plnohodnotná časť tela, ktorá nás unesie, má na to všetok potrebný a funkčný aparát (šľachy, svaly, kosti, kĺby, tvary, pevnosť, koža a pod.) A evolučne sa vyvinula tak, že nepotrebuje žiadnu pomoc,  podporu zvonku.  Lenže my sme si zvykli nohu zahaliť do rôznych druhov topánok, a akonáhle sa rozhodneme pre bosú chôdzu, všetko nás pichá, škriabe, bolí a vnímame skôr nepríjemné pocity. Ako by aj nie, veď na chodidlách máme extrémne veľa nervových receptorov, chodidlo sa tak stáva citlivé na dotyk a teplotu a práve obutím sa do topánky, ktorá zcitlivie chodidlo, sa mení spôsob chôdze a behu.

Znamená to teda, že máte bezpodmienečne vyhodiť všetky topánky? Tak, ako ste s trénovaním behu začínali pomaly a museli zvýšiť intenzitu a kilometre, pôjdete aj na chôdzu a beh na boso. Bosá chôdza bude prvým krokom a k behu prejdete, až keď si vaše nohy zvyknú. Môžete napríklad začať s tzv. “päťprsťákmi”- fiveFingers shoes, čo sú špeciálne topánky a ponožky, ktoré umožňujú voľnejší pohyb celého chodidla a najmä prstov, ktoré keď sú od seba, lepšie fungujú, pohyb je stabilnejší a viac fyziologický.  Ak sa rozhodnete ich vyskúšať, vyberajte také, ktoré sú veľmi ohybné na všetky strany a neobmedzujú prirodzený pohyb. Topánky by mali byť vzdušné, priedušné a zároveň odolné proti oderom pri pohybe v teréne.

Ako na bosý beh

Odporúčam tieto zásady, ktorými sa na ceste k bosému behu môžete riadiť:

  • Chôdza je určite prvý krok, ak plánujeme začať aj behať naboso. Výhoda postupného prechodu z bosej chôdze na bosý beh spočíva hlavne v tom, že z klasickej prechádzky sa časom stáva aeróbne cvičenie, kedy sa tepová frekvencia dostáva aj pri pomalom behu na úroveň okolo 40-60% maximálnej tepovej frekvencie (MTF), kedy už začíname tiež posilňovať celý srdcovo-cievny systém, čo je skvelá prevencia možných zdravotných ťažkostí v strednom a vyššom veku.
  • S bosým behom treba začínať veľmi postupne, najskôr po niekoľkých mesiacoch bosej chôdze (a vykonávaním hlbokého drepu) a najskôr len pár minút denne v pomalom tempe, ešte len postupne predlžovať podľa subjektívnych pocitov dĺžku behu a prípadne i ťažšie terény - ploché chodidlá sa postupne začnú bosému pohybu prispôsobovať, nie sú tak citlivé a dá sa behať aj v ťažších terénoch.
  • Ako pomocný cvik je vhodné denne stráviť nejaký čas v spomínanom hlbokom drepe s kolenami od seba a s narovnanými chrbtom, pretože táto poloha kĺbov, svalov a šliach dolných končatín (bedro, koleno, členok, chodidlo) telo pripravuje na bosý beh (všetko spevňuje, posilňuje, preťahuje a pripravuje).
  • Ideálne je začať v lete, najmä ak človek nie je už nejaký čas trénovaný otužilec a postupne s bosým pohybom vonku pokračovať do jesene a zimy.  Tam už samozrejme podľa subjektívneho vnímania. Pár sekúnd v zime v snehu urobí pre organizmus obrovský kus pozitívnej práce - aktivácia imunity, reflexná terapia, zvýšenie odolnosti organizmu na rôzne teploty a povrchy.
  • Bosá chôdza a beh sú veľmi previazané s otužovaním, jedno s druhým súvisí a ako celok to veľmi posilňuje a uzdravuje celé telo aj myseľ.
  • Naboso môžete behať prakticky v akomkoľvek počasí a časom aj maratónske a dlhšie vzdialenosti. 

Neprehliadnite: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali