Presunúť na hlavný obsah

Behanie je veľmi efektívne na zhadzovanie prebytočných kíl, ale len v prípade, že sa pri ňom držíte týchto vecí

Fitness

Ak patrí behanie medzi vašu pravidelnú fitness rutinu, no zatiaľ nepriniesla žiadny výsledok, asi robíte niekde chybu!

Beh ako taký je jednou z najefektívnejších foriem cvičenia. Preto je často súčasťou samotných tréningov, alebo fitness rutín modeliek. I keď začínate behať z rôznych dôvodov, musíte však vedieť, ako behať, aby to malo čo najväčší efekt na vašu postavu. Len so správnou technikou zlepšíte kondíciu, zbavíte sa pár kíl navyše a dokonca dokonalo prečistíte hlavu. Dokonca pravidelné behanie má vplyv na depresiu a úzkosť, pretože znižuje tvorbu stresového hormónu kortizolu a zvyšuje produkciu endorfínov. Endorfíny vyvolávajú eufóriu alebo pocit, ktorý už všetci určite dobre poznáte a milujete.

Prečítajte si: Cvičebný plán 3v1 s posilňovacou gumou: Vaše najproblematickejšie partie sa po tomto rýchlo rozplynú

Benefity behania 

Tak ako každý šport, rovnako aj behanie má benefity, pre ktoré sa oplatí nájsť si aspoň 20 minút denne na túto aktivitu. Medzi tie najväčšie patrí:

  • Zníženie hmotnosti
  • Zvýšenie hladiny energie, sexuálnej túžby a schopnosti sústredenia sa 
  • Znižuje tlak, hladinu cholesterolu a výskyt koronárnej choroby srdca
  • Spomalenie procesu starnutia
  • Zlepšenie spánku a imunity voči chorobám
  • Ochrana pred osteoporózou

Lenže nie je to len o fyzických benefitoch. Do úvahy by ste mali brať aj tie psychické, ako napríklad:

  • Lepšie vnímanie seba samého a zvýšenie sebavedomia
  • Zvýšená schopnosť zvládať depresie a úzkosti
  • Intenzívnejší pocit šťastia a zdravia
  • Zníženie napätia a agresivity

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Skúste cviky na tip-top guľatý zadoček: Bez drepov sa to nezaobíde, no predtým si odpovedzte na túto otázku

Vyťažte maximum

1. Vytvorte si tréningový plán. Denný harmonogram a zaraďte doň aj pravidelné behanie - kedy pôjdete behať, ako dlho budete behať, kam pôjdete. 
2. Chudnutie = spáliť viac kalórií ako prijať. Zmeňte svoj jedálny lístok. Ak chcete behaním schudnúť, snažte sa prijímať menej kalórií ako pri behu spálite. Nemeňte svoj jedálniček náhle, ale postupne. 
3. Dodržujte svoj tréningový plán. Snažte sa ho zostavovať nie s príliš veľkým časovým odstupom, aby vás niečo nezaskočilo.
4. Pravidelnosť. Beh raz za týždeň nestačí! Ak chcete behaním schudnúť, musíte behať pravidelne a minimálne 3-krát do týždňa.
5. Na behanie potrebujete energiu. Zabudnite na drastické diéty alebo úplné vynechávanie niektorých jedál. 
6. Vybudovanie bežeckej kondície. Na vybudovanie správnej kondície sú potrebné 2 – 3 mesiace, počas ktorých sa zväčšuje aktívna svalová hmota a zlepšuje kondícia. Naštartujte spaľovanie tukov. Čím voľnejšie a dlhšie budete behať, tým skôr naštartujete spaľovanie tukov.
7. Zrýchľujte tempo behania. Ak pravidelne absolvujete tú istú trasu a tú istú dĺžku trasy, organizmus si na to zvykne. Po každom týždni si pridajte buď pár minút navyše, alebo zrýchľujte tempo behania.

Neprehliadnite: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

- Najčítanejšie -