Presunúť na hlavný obsah

Potraviny, ktoré vášmu telu dodajú potrebný kolagén: Prejedzte sa k pleti bez vrások

Lifestyle

Dôležitosť kolagénu je známa azda každej z nás. Okrem toho, že drží pokožku pekne napnutú a pomáha nám udržiavať mladistvý vzhľad a krásu, sa stará aj o celkové zdravie a správny pomer bielkovín. Odkiaľ však kolagén čerpať?

Ryby

Rybie mäso sa radí medzi najdôležitejšie potraviny, ktoré by ste do svojho jedálnička mali zaradiť, ak túžite po krajšej a pružnejšej pokožke. Omega 3-mastné kyseliny totiž napomáhajú k tomu, aby ste si vybudovali pevnejšie kožné bunky. Tie na druhú stranu podporujú štruktúru pokožky, a tak by sa vo vašom jedálničku aspoň raz do týždňa mali objaviť ryby ako tuniak či losos.

Červená, tmavozelená a oranžová zelenina

Zatiaľ čo zelenina ako paradajka či červená paprika obsahuje antioxidant lykopén - ktorý mimochodom pôsobí ako prirodzený opaľovací krém, tmavozelená zelenina dokáže rozprúdiť tvorbu kolagénu. Môže za to najmä vitamín C, vďaka ktorému je možné stabilizovať enzýmy, ktoré rozkládajú kolagén a zároveň ochraňuje telo pred voľnými radikálmi, čím chráni krehkú časť kolagénu. Dôležitý je aj vitamín A, ktorý sa nachádza práve v oranžovej zelenine a regeneruje poškodený kolagén. Do svojho jedálnička by ste tak mali zaradiť čo najviac druhov zelenín, medzi ktoré patria špenát, kel, mrkva, sladké zemiaky, paradajky či červená paprika.

Prečítajte si: Beauty novinky v duchu spomalenia starnutia: Tradičný rituál Japoniek, ktorý prebudí vašu pleť a vytiahne krásu zvnútra

Sója

Zázračný hormón zvaný genisteín, ktorý sa nachádza v sóje a sójových potravinách, blokuje enzýmy, ktoré spôsobujú starnutie pokožky. Zároveň dokážu v malom množštve opäť vyprodukovať kolagén. Skúste tak využiť niekoľko sójových alternatív, ktoré sa nám núkajú - od sójových tyčiniek, tofu až po mlieko.

Citrusové plody

Podobne ako spomínaná zelenina, citrusové plody sú obrovským zdrojom vitamínu C. Okrem iného majú schopnosť pomôcť aminokyselinám pri premene na kolagén. Už jeden pomaranč denne splní odporúčanú dávku vitamínu a už do dvoch týždňov zbadáte na svojej pokožke viditeľné rozdiely. Stojí to za to vyskúšať, čo myslíte?

Biely čaj

Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, vedci tvrdia, že práve biely čaj má na našu pokožku doslova blahodárne účinky. Výskumy totiž dokázali, že nápoj obnovuje štrukturálne proteíny kože, medzi ktoré sa radí kolagén tým, že bráni aktivite, ktorá kolagén rozkladá.

Neprehliadnite: Pripravte si pleť na jeseň: Aktívne látky sú ideálne pre najčastejšie pleťové problémy, tvrdí dermatologička

- Najčítanejšie -