Presunúť na hlavný obsah

50. roky v znamení elegancie i rebélie: Inšpirujte sa trendami, ktoré pretrvávajú dodnes

Móda

Oslava ženskej siluety i krásy, vytváranie strihov bohatých sukní a šiat. Do vlasov sa dostali čelenky a žena sa opäť stávala ženou. Aj také boli 50. roky v módnej sfére. Niesli sa v duchu elegancie, s prvkami rebelstva.

Áno, práve 50.- te povojnové roky, možno považovať za prelomové, vrámci ženskej módy. Išlo o obdobie, kedy sa kládol dôraz na nežnosť, pôvab, noblesu a gráciu. Kúsky, ktoré ženy milovali vtedy, sa stali ikonickými a pretrváva to dodnes. My sme vyspovedali obľúbenú štylistku a imidžovú poradkyňu, Michaelu Sabolovú, ktoré sú tou nestarnúcou klasikou a pokojne ich môžete odložiť aj pre ďalšiu generáciu. 

Päťdesiate roky sú v móde považované za jedny z najkrajších

Christian Dior v roku 1947 vytvoril svoj najvýznamnejší návrh, takzvaný New Look, ktorý navrátil Paríž na módny piedestál a zároveň presadil ženskú siluetu päťdesiatych rokov. Je považovaný za muža, ktorý vrátil svetu ženu. Oslavoval ženskú siluetu i krásu. 

Používal podrsenkové živôtiky a kládol dôraz na osí pás, pracoval s čitými líniami a zvodnými strihmi. Módnymi vzormi boli herečky Audrey Hepburn a Grace Kelly. Obliekali sa v slávnych módnych domoch a ich elegantný štýl inšpiroval ženy na celom svete. A inak to nie je ani dnes

Žiadne iné oblečenie nebude na žene vyzerať ženskejšie ako šaty, ktoré zvýraznia vaše krivky. Zároveň ste rýchlo oblečená, doladíte ich len šperkom, kabelkou a outfit máte hotový. 

Oblečenie zvýrazňovalo ženské krivky a vytváralo siluetu presýpacích hodín. Šaty a blúzky obopínali postavu, pás bol zúžený a sukne boli široké alebo naopak obopínali boky. Dĺžka dosahovala väčšinou tesne pod kolená, alebo do polovice lýtok. 

"Opäť sa nosili výstrihy vpredu aj vzadu. Z farieb prevládali optimistické farby ako žltá, modrá, zelená, ružová, červená a biela. Obľúbené boli aj vzory - kvietky, prúžky, bodky.Do dámskeho šatníka pribudli špicaté lodičky. Módne boli tiež klobúky, dlhé rukavice, čipka, šifón a perly. Hlavným mottom bola ženskosť a elegancia. Make-up charakterizovala zmyselnosť a červený rúž, účesy zase mäkké ženské vlny."

Hra s módou a šírenie atmosféry luxusu

Bolo po vojne a ženy opäť túžili vyzerať krásne. Hrali sa s módou a šírili okolo seba atmosféru pôvabu a luxusu. Z doplnkov výrazne dominovali perly a celkový look bol podčiarknutý červeným rúžom.

Perly sú nadčasové, takže s nimi nemôžete šliapnuť vedľa. Perlový náhrdelník a perlové náušnice sú univerzálnymi doplnkami, ktoré sa hodia skoro na každú príležitosť a ktoré môžete nosiť v každom veku. "Sú elegantné a sofistikované, takže sa dajú ľahko kombinovať s akýmkoľvek outfitom, od večerných plesových šiat až po obyčajné jeansy a sveter. Vďaka perlám sa budete aj v obyčajnom tričku cítiť neodolateľne."

Ku koncu tohto desaťročia sa ale dostala do módy rebélia. Jeansy prestali byť určené iba robotníkom ako pracovný odev, ale stali sa trendy kúskom.

"Dodnes sú najobľúbenejším kúskom azda každej z nás. Zaujímavými doplnkami, ich vieme premeniť na štýlový kúsok. Trendové, aj veľmi obľúbené sú tie s vysokým pásom. Formujú úžasne postavu a skvelo sa dajú kombinovať s rôznymi topmi, braletkami, rolákmi, ale aj s elegantným sakom."

"S lodičkami sa my ženy neodmysliteľne spájame. Evokujú ženskosť, sebavedomie, atraktivitu. Vkusné lodičky podčiarknu váš outfit. Sú skvelou voľbou k elegantným šatám, k dlhej aj krátkej sukni, jeansom či ku kostýmu. Čo sa týka farby, neutrálnymi odtieňmi a čiernou nič nepokazíte. Ak chcete svojmu outfitu dodať štipku extravagancie, siahnite po farebných, ktoré budú v kontraste s vaším oblečením."

Dodnes sú skvelo padnúce šaty, jeansy, lodičky, perly a červený rúž nenahraditeľnými prvkami našich šatníkov.

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe