Presunúť na hlavný obsah

MBPFW SS22: Petra Kubíková x Virvar: Slovenská dizajnérka a jej vlastný rukopis pod kolekciou Axis Mundi

Móda

Petra Kubíková, jeden z najvýraznejších módnych talentov na Slovensku, preestavila kolekciu SS22 na Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

V nedeľu sa pod záštitou platformy Virvar v rámci vyvrcholenia podujatia Mercedes Benz Prague Fashion Week vo večernom programe už druhýkrát predstaví publiku slovenská dizajnérka Petra Kubíková. Po ostatnej úspešnej kolekcii S t a r d u s t Prahe odhalí svoju o niečo rafinovanejšiu podobu - leitmotívom je “Axis Mundi” ako stredová os sveta, symbolizujúca súvis všetkého so všetkým a prepájajúca tri základné sféry žitia a bytia: Podzemie, zemskosť a nebo.

Čítajte viac: MBPFW SS22: LAFORMELA MAINLINE 22. Móda inšpirovaná konskými dostihami a džokejmi

Keďže ju rôzne kultúry naprieč históriou zobrazovali ľubovoľne, práve tu je interpretovaná formou odevu, ktorý slúži nielen ako súčasť bežného života, ale aj ako element spájajúci svojho nositeľa s hmotným (samotná jeho funkcia) a tiež nehmotným (sebavyjadrenie a voľba toho, čo si oblieka - a prečo).

Kolekcia znovu nesie dnes už nezameniteľný autorkin rukopis v podobe siluety a spôsobov jej prevedenia. Riasenie, padnuté sedlá, špecifické dĺžky a originálna práca s rukávom sú tentokrát kanvasom pre hru s farbou, materiálom a štruktúrou. Konštrukcia väčšiny lookov je postavená na tvare kruhu, polkruhu a elipsy, ktoré odkazujú na chod zeme okolo svojej osi. U ostatných je fokus na jednu, jedinú “sféru” - os samotnú.

Škála farebnice sa hýbe od temnej čiernej (ako statementu samého osebe) po protichodnú sviežu bielu; pričom medzi nimi oscilujú odtiene fialovej, tzv. mauve, či tmavej lilavej - všetky reprezentujúce mysticizmus a duchovno. Denim, bavlna, surová koža a k nim kontrastný jemný satén ako aj transparentný šifón, umocňujú moment protipólu ako aj jeho derivácie - akúsi protichodnú harmóniu.
Ležérna elegancia je tu poňatá v duchu novodobej hrdinky súčasnosti, ktorá odvážne žije, objavuje, vníma. Je súčasťou mestskej džungle rovnako ako tej ozajstnej naturálnej, siluetám aj preto o.i. dominujú silné ramená a sofistikované strihové riešenia odhaľujúce chrbát. A X I S M U N D I je reflexiou ideálnej módy du jour - nositeľnej, praktickej, s neprehliadnuteľným názorom. Nadčasový potenciál, dobrá kombinovateľnosť a vysoká kvalita prevedenia sú v tomto prípade nezaplatiteľnou pridanou hodnotou, ktorá posúva aktuálny status quo lokálnej módy opäť o niečo ďalej.
Materiály použité na jej produkciu boli vyrobené a farbené v Japonsku.

Neprehliadnite: Mysli lokálne, konaj globálne: Tvrdí žena, ktorá na jednom mieste sústreďuje úsilie česko-slovenských módnych návrhárov

Na vzniku kolekcie sa podieľal už stabilný team Petry Kubíkovej: Stylingu sa opäť ujala Nina Ford, hudby Hey Emil, autorkou grafických podkladov je Dominika Kramerová.

Petra Kubíková je absolventka odborov Japanológie (Univerzita Komenského) a Odevného dizajnu (VŠVU) - módu intenzívne tvorí od roku 2013, kedy jej aj bola udelená cena Best Fashion Graduate. Za relatívne krátky čas má za sebou autorské prezentácie v Bruseli, Monaku, Londýne, Kyjeve, Budapešti, Maastrichte či Novom Zélande. V roku 2018 získala cenu Fresh dizajnér Fashion Live! 
ŽIje a tvorí v Bratislave.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe