Presunúť na hlavný obsah

Úspešná stomatologička Silvia Brockman: Je to veľmi náročná práca na to, aby ste ju robili, keď vás nebaví

Kariéra

„Baví ma vylepšovať úsmevy,“ hovorí MUDr. Silvia Brockman, stomatologička venujúca sa estetickej stomatológii a protetike. O tom, že aj poukaz na dentálnu hygienu alebo konkrétny zákrok dokáže byť skvelý darček pod stromček, vás presvedčíme v interview, ktoré nám poskytla.

MUDr. Silvia Brockman, stomatologička venujúca sa estetickej stomatológii a protetike. Odvetviu, ktoré sa vzhľadom na pokročilosť vedy, technológií a digitalizácie neustále posúva vpred míľovými krokmi. Nás v redakcii Feminity zaujímalo, ako vyzerá deň úspešnej zubnej lekárky a čo všetko sa za posledné roky v starostlivosti o zuby zmenilo.

Kedy sa vo vás zrodila myšlienka tejto profesie?

Môj dedko ma odmalička volal „doktorečka moja“. No v tom období som chcela byť všetko možné, len nie doktorka. Potom, oveľa neskôr, keď prichádzal čas vybrať si, kam by som chcela ísť po gymnáziu, som si uvedomila, že mojou túžbou je nejakým spôsobom pomáhať ľuďom. Zároveň  som si však uvedomovala, že ako kreatívny človek, ktorý potrebuje stále niečo tvoriť a vyrábať by mi všeobecná medicína nestačila, a tak som prišla k záveru, že medicínskym odborom, kde nejde len o vedomosti, ale primárne o zručnosť a tvorivosť je práve stomatológia. A urobila som najlepšie rozhodnutie, aké som mohla. Pretože ma toto povolanie absolútne napĺňa a našla som sa v ňom. Stomatológia je veľmi nadčasové povolanie.

Ako sa z vášho pohľadu zmenilo toto odvetvie za posledné roky? Možno v rozpätí, keď ste začínali a dnes?

Stomatológia je jedno z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich sa medicínskych odborov vôbec. Stačí chvíľku zaspať na vavrínoch a stratíte prehľad. Je potrebné neustále sledovať, čo je nové na trhu, nielen materiálovo, ale aj nové postupy a spôsoby terapie. Pamätám si, že na štátnici z protetickej stomatológie bola aj otázka o 3D technológii, kde sa po naskenovaní zubov modeluje zub v počítači a následne sa vyrobí na počkanie frézovaním. A mali sme k tomu v knihe dva riadky. Vôbec som si to nevedela predstaviť. A keď som o pár mesiacov neskôr nastúpila ako absolvent v súkromnej klinike, tak som zrazu s touto technológiou mohla pracovať. Na Slovensku sa robí veľmi kvalitná stomatológia a treba neustále sledovať trendy a zlepšovať sa, ak sa chcete udržať na úrovni. Už to nie je ako kedysi, kedy boli dentisti, a zuby sa trhali, nezachraňovali. Teraz je prioritou urobiť všetko pre záchranu zuba. Lebo aj napriek tomu, že máme možnosti mostíkov a implantátov. Najlepší je vlastný zub.

Čo predstavuje súčasné revolučné trendy v oblasti stomatológie? V čom je budúcnosť?

Ako iné odvetvia, aj stomatológia sa digitalizuje, a tým sa zjednodušujú a zrýchľujú procesy. Na korunky sa nečaká dva týždne, ale hodinu, nepríjemné odtlačky nahradil intraorálny skener.. Úsmev sa plánuje v počítači. Na augmentáciu kostí vieme použiť už vlastný materiál, ktorý vyrobíme drtením intaktných zubov v drtičke. Kmeňové bunky je možné získavať z pulpy zubov, čo je budúcnosťou v regenerácii buniek. 

V klinike Smile Design Clinic sa venujete estetickej stomatológii a protetike. Čo považujete vo svojej práci za najväčší prínos?

Počas mojej už 12-ročnej praxe zubnej lekárky ma to stále viac a viac ťahalo k estetickej stomatológii. Nechcela som človeka iba zbaviť bolesti, ošetriť kaz, ale baví ma vylepšovať úsmevy. Sledovať, ako ľuďom stúpne sebavedomie a zrazu sa viac usmievajú vďaka mojej práci, ma vždy veľmi poteší. No zároveň to nie je všetko. Sú ďalšie veci, ktoré pacient potrebuje a pre mňa je najväčším prínosom na našej klinike, že mám ďalších kolegov, ktorí sa špecializujú na ostatné odvetvia stomatológie a navzájom sa dopĺňame a vieme pacienta doriešiť takmer po všetkých stránkach. Máme v tíme maxilofaciálnu chirurgičku MUDr. Kristinu Halmovú PhD., MPH., ktorá rieši všetky chirurgické zákroky, od implantátov, cez augmentácie umelej kosti, po resekcie a ďalšie chirurgické zákroky. Ďalej máme v tíme kolegyňu zapálenú pre stomatológiu, MDDr. Janku Karrah Vanekovú, ktorá pokrýva záchovnú stomatológiu a endodonciu. A veľmi dôležitou súčasťou je aj dentálna hygienička, bez ktorej sa nezaobíde ani jeden pacient. Takáto medziodborová spolupráca v rámci jednej kliniky je veľmi dôležitá a prínosná.

Aké sú tri najdôležitejšie vlastnosti dobrého stomatológa?

Zručnosť, precíznosť, no úplne najviac láska k stomatológii. Keď to nerobíme s láskou, tak tomu niečo chýba a nakoniec sa to na práci odrazí. Mám spolužiakov, ktorí prestali robiť stomatológiu, lebo ich táto práca nenapĺňala. A je to veľmi náročná práca na to, aby ste ju robili, keď vás nebaví.

Čo najviac alebo najčastejšie ničí ústne zdravie? A v čom je dôležitá dlhodobá prevencia?

V dnešnej digitalizovanej dobe máme jednak prístup k dostatku informácií a taktiež prístup ku kvalitnej zubnej starostlivosti. Prevencia je najdôležitejšia a apelujú na ňu zubní lekári a dentálne hygieničky, a  teda aj ľudia, ktorí neboli v detskom veku vedení k tomu, aby sa o svoje zuby starali, tak majú dnes dostatok motivácie z prostredia. Je všeobecne známe, že cukor spôsobuje zubný kaz a prirodzene, keď pijeme sladené nápoje a jemné potraviny s obsahom cukru, čo je mimochodom väčšina potravín, tak pri nedostatočnej domácej hygiene nám kaz vznikne. Tiež riziko vzniku kazu a parodontitídy je výrazne vyššie u fajčiarov. Ja osobne sa snažím pacientov motivovať, aby prestali fajčiť, aby zvýšili frekvenciu návštev u dentálnej hygieničky a taktiež čistiť zuby doma dôslednejšie. Tiež sa pacientov pýtam, aké majú stravovacie návyky, aby sme prišli na to, prečo majú zvýšenú kazivosť a poradím, čomu sa treba vyhýbať a samozrejme, odporúčame profesionálnu dentálnu hygienu štandardne 2x ročne. U parodontologických pacientov dokonca častejšie…

Ak by ste mali dať len jednu jedinú radu ohľadom zubného chrupu, čo by to bolo?

Starajte sa o svoje zuby aspoň tak, ako o svoj zovňajšok. Čím dlhšie si udržíte svoje zuby zdravé, tým viac si v staršom veku poďakujete.

Čo je z pohľadu estetickej stomatológie pre vás najväčšou výzvou?

Najväčšou výzvou je dosiahnuť prirodzenosť. Dosiahnuť prirodzený vzhľad umelých zubov nie je vôbec jednoduché. Je to moja každodenná výzva a stále sa tým pasujem. Keď ľudia nerozpoznajú, že máte nové zuby, vtedy je práca urobená dobre.  Ďalšou výzvou sú pre mňa pacienti, ktorí majú predstavu o krásnych zuboch inú, ako je tá moja. Väčšinou ide o dosiahnutie úsmevu, ktorý je príliš biely, a príliš umelý, a anatómia zubov zaniká, všetky sa na seba podobajú, a to robiť nechcem. Vždy sa snažím pacientovi vysvetliť, aká je prirodzená morfológia zuba a čo je pekné. Pokiaľ sa naše názory nespoja, tak do toho nejdem. Som však otvorená kompromisom a väčšinou spoločnú cestu nájdeme. Musím povedať, že zákonite platí, keď mi pacient úplne dôveruje a nesnaží sa ovplyvňovať moje postupy práce, tak je výsledok perfektný.