Presunúť na hlavný obsah

Je zdravé mať občas hlad, aby sme spaľovali? Koľko hodín by malo byť medzi jednotlivými jedlami?

Zdravie

Väčšina ľudí vie, že by nemali jesť len preto, že je práve čas na obed či desiatu, pokiaľ nemajú hlad. Ale bohužiaľ, ani na samotný hlad sa zase tak úplne spoľahnúť nedá. Treba nad tým trochu premýšľať.

Jedno je jasné. Často jeme, aj keď nemáme hlad, pretože tým napríklad zaháňame stres alebo sa nechceme nikoho dotknúť, keď celá rodina sadá k stolu.  Alebo sa jednoducho nedokážeme ubrániť ponuke potravín, ktoré priamo lákajú, aby sme sa do nich zahryzli a pritom sa tvária, že sú len takým malým občerstvením, desiatou či snackom. To sú všetky tie čokoládové tyčinky nastražené pri pokladniach supermarketov, chipsy z reklám a podobne.

Čítajte tiež: 3000 rokov stará potravina, ktorá posilní črevá: Toto sú 4 spôsoby ako si ju pripraviť najchutnejšie

Sú o to zradnejšie, že samy o sebe nás zasýtia len na chvíľu a kvôli ich zloženiu po nich pomerne skoro dostaneme hlad, ktorý pritom nezodpovedá realite, respektíve tomu, koľko už sme prijali energie.  Náš mozog ale dokáže pri pohľade na nejakú pochúťku vzbudiť dojem, že vlastne hlad tak trochu máme.  Náš mozog totiž, ako je naučený už desiatky tisíc rokov, hľadá energeticky bohaté potraviny, pre prípad, že by sme neskôr trpeli od hladu.  A obzvlášť rád nás upozorňuje na niečo výdatné, čo už sme jedli skôr a čo nám chutilo.

V spomínaných pochúťkach je, bohužiaľ, často veľa cukru a soli, naopak prakticky žiadne bielkoviny.  Výsledkom je okrem iného rozkolísaná hladina krvného cukru, čo už priamo súvisí s pocitmi hladu.  Navyše často jeme, pretože jedia ostatní, ktorí vyžadujú obed okolo poludnia a podobne, hoci nám samotným by stačilo jedlo až za hodinu dve. Pretože zatiaľ nemáme hlad, ale dokážeme si vsugerovať, že vlastne už trochu áno.  V skutočnosti naše telo potrebuje aspoň dve až tri hodiny na to, aby jedlo spracovalo a mohol sa začať ozývať poriadny hlad.

Najmenej dve až tri, pokojne štyri až päť

Môže to pokojne byť aj dlhší interval.  Niektorým ľuďom nevyhovuje jesť systémom raňajok – olovrant – obed – olovrant – večera, nepotrebujú jesť každé tri hodiny, pretože by sa akurát prejedli.  Pokojne tak vydržia bez jedla štyri až päť hodín v kuse. 

Skrátka je dobré uvedomiť si, čo za hlad skutočne cítime a ako veľmi na neho na základe toho reagovať.  V zásade platí, že by ste mali dať len na hlad, ktorý by sa dal nazvať fyziologickým.  Tým telo dáva najavo, že mu skutočne chýba energia, žalúdok je prázdny, škvŕka vám v ňom a od minulého jedla uplynulo už niekoľko hodín.

Pozor ale, neznamená to, že by ste sa mali snažiť dosiahnuť čo najväčší hlad, pretože potom už hrozí ďalší extrém – môže sa stať, že ak človek neraňajkuje a dopoludnia hladuje, tak sa popoludní prejedia.  Rovnako ako nebýva dobré hladovať celé popoludnie a večer vyjesť chladničku s pocitom, že to nevadí, keď ste mali taký hlad.

Neprehliadnite: Odborníčka na výživu radí: Toto je kľúč k dlhovekosti a z týchto piatich potravín ho získate najviac

Je dobré uvedomiť si, že telo sa pohybuje v dvoch stavoch – buď je nasýtené a uvoľňujú sa určité hormóny, ktoré napomáhajú uvoľňovaniu živín z jedla a ich prípadnému ukladaniu alebo je hladné a po čase v takom stave začne spaľovať energiu.  Inými slovami, mali by ste mať aspoň občas hlad, ak chcete poriadne spaľovať.  Ale nie taký veľký, aby ste sa prestali ovládať.  Takzvaný vlčí hlad, keď už je vám jedno, čo jete, zdravý nie je.

Koľkokrát za deň jete?

spolu hlasovalo 290 ľudí

1x
10
3x
170
5x
75

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe