Presunúť na hlavný obsah

Farba steny v spálni ovplyvňuje kvalitu vášho spánku: Viete, ktorá je najideálnejšia a čomu sa vyvarovať?

Bývanie

Odtieň steny v miestnosti, kde spíme, vypovedá nielen o kvalite nášho spánku, ale aj o tom, ako sa budeme na druhý deň cítiť. Najideálnejší model v spálni, čo sa týka odtieňov je jednoznačný.

Potrebujete navodiť prirodzený pocit pokoja a pohody

Viacerí odborníci sa zhodujú v tom, že práve farba steny v našej spálni má dokázeteľný vply na kvalitu spánku. Je teda dôležitá nielen teplota v miestnosti, ktorá je v tomto smere tiež kľúčová, ale aj to,  akými farebnými tónmi zaspávate obklopení

Logan Foley, zo Sleep Foundation, zaoberajúci sa kvalitou spánku, prišiel na skutočne zaujímavú vec. 

"Aby ste optimalizovali svoj vlastný spánok, mali by ste mať vytvorené ideálne podmienky na príjemnú atmosféru v spálni. Jedným z faktorov, ktorý je často podceňovaný, je farba stien. Pre  spálňu by ste si mali vybrať farbu, ktorá vám dá prirodzený pocit pokoja a pohody." 

Pokiaľ vás zaujíma konkrétny tón, podľa Logana je najideálnejšia ružová farba.

"Je na to obzvlášť vhodná, pretože má upokojujúci účinok a podporuje spánok," vysvetľuje odborník.

Ideálne je voliť jej tlmenejšie odtiene. Náš mozog totiž už podvedome spracováva 99% všetkých farebných informácií. V žiadnej inej miestnosti v dome, nezohráva farba tak dôležitú úlohu ako práve v spálni. Okrem ružovej má dobrý vplyv na psychiku aj zelená. 

Aby ste mali vhodne vytvorené podmienky pre kvalitný spánok, svetlé a výrazné farby by ste mali nahradiť pokojnými, tlmenými odtieňmi. To je zásada, ktorej sa treba držať.

Najideálnejšie farby do spálne: 

  • svetlo ružová
  • bledomodrá
  • slonovinová kosť
  • svetlo zelená 

Svetlé odtiene majú tendencie znížiť srdcovú frekvenciu, keďže receptory v našej sietnici reagujú na farbu a vysielajú tento signál do mozgu. Človek tak môže zaspať uvolnenejšie. Čím výraznejšie tóny zase zvolíte, tým znásobujete povzbudzujúci účinok na celkové fungovanie organizmu