Presunúť na hlavný obsah

Vytvaruje postavu, zlepší ohybnosť: Návod, ako sa vďaka strečingu dostať do formy. Držte sa týchto pravidiel

Fitness

Na duševnú pohodu je dôležitý pohyb. A dostatok kyslíka. Preto je pre zdravie nášho tela tak veľmi prospešný strečing, ktorý nielenže narovnáva, zlepšuje ohybnosť, prekrvenie i držanie tela, ale aj výborne vplýva na našu psychiku. Aj pri strečingu však platí, že sa treba držať niekoľkých pravidiel, aby sme z neho pre svoje telo vyťažili maximum.

Strečing nie je po fyzickej stránke náročný. Najčastejšie trvá 10 minút, ktoré sa mu zvyknú venovať pred alebo po nejakej fyzickej aktivite Môže ísť o beh, silový tréning, jogu a pod. Ak strečing nasleduje po tréningu - napríklad po posilňovaní či kardiu - vtedy naše svalstvo spevňuje a tvaruje. Ak sa cvičí samostatne, to znamená ako hlavná fyzická aktivita, vtedy je jeho hlavným účelom prekrvenie a "napravenie" celého tela. 

Prečítajte si: Fit aj bez toho, aby ste chodili do fitka. Stačí vám opakovať štyri účinné kardio cviky

To však nie je všetko, čo strečing dokáže. Strečing okrem zoštíhlenia, spevnenia postavy a prekrvenia celého tela zlepšuje aj jeho držanie - ako celok. Pretože strečing narovnáva, vzpriamuje chrbticu, zlepšuje chôdzu i ohybnosť, redukuje a postupne aj odstraňuje bolesti tela, ktoré sa najčastejšie prejavujú vystreľovaním do chrbtice, kĺbov. A ešte jednu vec dokáže strečing - zlepšiť psychické zdravie, keďže telo počas neho produkuje hormóny, ktoré sú zodpovedné za zlepšenie nálady. 

Pravidlá dobrého strečingu

Tak ako pri každom cvičení, aj pri strečingu je alfou a omegou správne dýchanie. Dodržiavať správnu dýchaciu techniku pri cvičení však nemusí byť také jednoduché, ako sa môže zdať. Predsa len sa stáva, že ak sa príliš sústredíme na správne prevedenie jednotlivých cvikov, zabúdame pri nich aj správne dýchať. A to je zle. Preto si najprv uvedomte, že pri strečingu nejde o výkon, ale o pohodu. 

Neprehliadnite: Mýty a pravdy: Z ktorých syrov sa najviac priberá a ktoré, naopak, môžete jesť aj pri chudnutí?

Až keď teda budete uvoľnení a vedomí si toho,  že nič netreba siliť, prejdite k samotným cvikom. V každom skúste zotrvať aspoň 20 sekúnd a v čase naťahovania svalu vydychujte, v čase uvoľnenia svalu sa zas nadychujte.

Druhým pravidlom dobrého strečingu je spôsob prevedenia.  Zakázané sú všetky prudké a zbrklé pohyby. Jednotlivé cviky robte naozaj pomaly, veľmi pomaly. Preciťujte ich telom i mysľou. Len správne dýchajte, nikam sa neponáhľajte a nemyslite na žiadne povinnosti, uvedomujte si len svoje telo. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe