Presunúť na hlavný obsah

Človek, akému by ste sa mali vyhýbať oblúkom. Rozoznajte manipulátora ešte predtým, než vás zničí

Lifestyle

V poslednej dobe sa spojenie toxický vzťah používa čoraz častejšie. Nie je to bohužiaľ trend, ktorý prišiel a pominie - ale poukázanie na zlé, nefungujúce vzťahy, v ktorých často zostávame, aj keď nám ubližujú.

Slovom toxický sa neoznačuje len človek, ktorý pre nás nie je akýmsi spôsobom vhodný, ale človek, ktorý nám svojím (ne)vedomým správaním ubližuje. Toxicita môže byť trvalá, ako aj krátkodobá - záleží od individuálneho jedinca a okolností, ktoré ho k tomu vedú. Ak je pre nás niečo toxické, znamená to, že nám to berie energiu, spôsobuje smútok či iné negatívne emócie a v neposlednom rade nám to dokonca dokáže pokriviť pohľad na samých seba. 

Mohlo by vás zaujímať: Tri typy mužov, ktorí sa najviac uchyľujú k nevere. Nie sú to len tí, čo často flirtujú

Najhorší sú manipulátori 

Definovať manipulátora nie je zo začiatku vôbec ľahké. Väčšinou sa jedná o človeka s narcistickou poruchou osobnosti, ktorý sa za každú cenu snaží dosiahnuť to, čo vyhovuje najviac práve jemu. A to aj za cenu, že danej osobe poškodí. 

„Jedným z cieľov narcistického manipulátora je, aby sa človek vzdal postupne všetkých, ktorých má rád. Namiesto toho chce, aby sa všetka pozornosť venovala jemu,'' uvádza mentorka Romana Benčíková, ktorá sa tejto téme venuje už dlhodobo. Začala sa ňou zaoberať po tom, čo si sama prešla toxickým vzťahom a musela sa z neho dávať dokopy. Dnes radí a pomáha ľuďom, ktorí sú v podobnej situácií. Nie sú to však len ženy, ako sa mylne domnieva väčšina z nás. Často sa medzi obeťami manipulátorstva nachádzajú aj muži či deti. 

Manipulátor sa neprejavuje len v partnerskom, ale aj rodičovskom, pracovnom či priateľskom vzťahu. Väčšinou sa ''prichytia'' na empatické, citlivé a nekonfliktné osoby, ktorých následne vedia ''dať do laty''.

To, ako rozoznať manipulátora - a ako sa dostať z takéhoto vzťahu, nájdete v našom instagramovom livestreame