Presunúť na hlavný obsah

Zoom na smäd: Nedostatok vody v tele spôsobí hotovú katastrofu, nie sú však tekutiny ako tekutiny

Zdravie

Je čistá, bezkalorická, dokonca zadarmo a napriek tomu, že ju berieme ako samozrejmosť, si zaslúži zvýšenú pozornosť. Správne, ide o obyčajnú vodu, ktorá nám doma tečie z kohútika. Vedeli ste, že táto priehľadná tekutina má obrovský vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na stratu tuku?

Čistá voda je pre náš organizmus nesmierne dôležitá. Bez nej by nefungoval. Ak totiž nie sú bunky dostatočne naplnené tekutinou, v dôsledku dehydratácie nepracujú správne, a teda nemôžu si plniť svoj účel. Iné sú svalové bunky, konkrétne v tom, že ak nemajú dostatok tekutín, neprestanú pracovať, no výrazne zoslabnú. Dostaví sa tak obrovský pocit únavy. 

Pocit únavy sa však dostaví aj vtedy, keď je organizmus dehydrovaný "len trocha". K takejto dehydratácii prichádza napríklad po fyzickom tréningu, ak telu nedoplníme tekutiny, ktoré počas cvičenia stratilo, či ak počas dňa zabúdame piť.  

Prečítajte si: Viete, do ktorých partií sa najviac ukladá alkohol? V dôsledku tukov na týchto miestach sa vaša postava takto mení

Nedostatok vody v tele však narobí aj inú šarapatu - zastaví rastový hormón. Ten buduje svalstvo a zlepšuje kvalitu pokožky a rovnako podporuje chudnutie. Ak teda z tela odíde príliš veľa vody, náš organizmus sa prepne na takpovediac šetriaci režim, avšak ten je značne limitovaný. 

Tu sa vynára otázka, koľko vody teda piť. Padajú názory, že denne by sme mali vypiť osem pohárov vody a že piť by sme mali, aj keď nepociťujeme smäd. Zlatou strednou cestou je priebežné dopĺňanie tekutín, no nie sú tekutiny ako tekutiny. 

Voda musí byť čistá, maximálne s prídavkom citrónu. Povolené sú aj nesladené čaje. Naopak, veľmi zlé sú sladené i osladené vody, ktoré obsahujú umelé farbivá. Tie spôsobia v tele obrovský zmätok a postarajú sa o zvýšenie hladu, cukru v krvi a takisto sa postarajú o spomalenie spaľovania tukov. 

Neprehliadnite: Jedálniček z doby kamennej: Evolučná diéta hlása návrat k potravinám, ktoré dnes nie sú samozrejmosťou

Čistú vodu je lepšie uprednostniť aj pred tou minerálnou. Naše telo totiž na správny chod potrebuje len obyčajnú vodu z vodovodu a nie minerály z minerálok, ktorých je tam navyše žalostne málo. Na doplnenie minerálov a vitamínov predsa slúži tuhá strava. 

A ak ste zvyknutí dopĺňať si tekutiny aj počas jedenia, aby ste sa neprejedli, tak v tomto vám voda nezabráni. No ak si k jedlu doprajete iný nápoj ako vodu, tak v konečnom dôsledku prijmete oveľa viac kalórií, ako ste mali v pláne a najhoršie je, že úplne prázdnych, ktoré vášmu telu nič nedajú, iba zaťažia organizmus. 

Takže pite len čistú vodu, ani málo, ani priveľa, a oblúkom sa vyhýbajte  ochuteným nápojom, lebo sladidlá v nich povzbudia apetít a zabránia spaľovať tuk.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe