Presunúť na hlavný obsah

Jedálniček z doby kamennej: Evolučná diéta hlása návrat k potravinám, ktoré dnes nie sú samozrejmosťou

Zdravie a relax

Jedálniček doby kamennej alebo aj evolučná diéta hlása návrat k potravinám, ktoré pre nás možno nie sú v dnešnom svete samozrejmosťou. Na spracované potraviny a príliš veľa mäsa radšej zabudnite. No odmenou vám bude zdravie vášho tela aj celej planéty.

Otázka najlepšej stravy nadobudla novú naliehavosť 

Odborníci, antropológovia, pre National Geographic hovoria, že na svete je stále mnoho ľudí, kmeňov, ktoré si potravu získavajú starodávnym spôsobom, lovom. Napríklad taký indiánsky kmeň, nazvaný Tsiname, ktorý žije približne v stovke dedín pozdĺž riek v povodí Amazonky v blízkosti hlavného mesta San Norja v Bolívii. Tento kmeň si získava obživu len lovením ako kedysi naši predkovia v dobe kamennej. Väčšinu potravy teda získavajú z lesa, rieky alebo zo svojich záhrad. Aj na základe ich stravy prichádzajú odborníci s evolučnou diétou, teda s diétou s jedálničkom ako z doby kamennej a hovoria: „Do roku 2050, keď budeme musieť nasýtiť ďalšie dve miliardy ľudí, otázka, ktorá strava je najlepšia, nadobudla novú naliehavosť. Potraviny, ktoré sa rozhodneme jesť v nasledujúcich desaťročiach, budú mať dramatické dôsledky pre planétu. Jednoducho povedané, strava, ktorá sa točí okolo mäsa a mliečnych výrobkov, spôsob stravovania, ktorý je na vzostupe v celom rozvojovom svete, si vyžiada väčšiu daň na svetových zdrojoch ako ten, ktorý sa točí okolo nerafinovaných obilnín, orechov, ovocia a zeleniny,“ prezrádzajú. 

Mohlo by vás zaujímať: Podceňovaná obilnina, ktorá je plná železa a podporuje zdravý krvný tlak: Aký zázrak to vlastne je?

Existuje nesúlad medzi tým, čo jeme dnes a čo jedli naši predkovia 

Evolučnú diétu, ktorou sa stravuje aj spomínaný kmeň Tsiname, ale aj ďalšie ako arktickí Inuiti, tradične nemajú vysoký krvný tlak, aterosklerózu ani kardiovaskulárne ochorenia: „Veľa ľudí verí, že existuje nesúlad medzi tým, čo jeme dnes, a tým, čo jedli naši predkovia,“ hovoria odborníci. Moderní ľudia sa vyvinuli tak, aby jedli spôsobom, akým jedli aj naši predkovia, lovci a zberači počas paleolitu. Naše gény nemali dostatok času na prispôsobenie sa chovaným potravinám: Diéta z doby kamennej „je jediná strava, ktorá ideálne zodpovedá našej genetickej výbave“.  

Ak sa budeme držať evolučnej diéty, môžeme sa vyhnúť civilizačným ochoreniam 

Čo teda tvorí jedálniček z doby kamennej? Veľa chudého mäsa, predovšetkým rýb, ale aj fazuľa alebo obilné zrná. Základom jedálnička spomínaného kmeňa Tsiname sú aj divina, med, rastliny vrátane hľúz, bobule, orechy, plody baobabu. Zástancovia evolučnej diéty tvrdia, že ak sa budeme držať potravín, ktoré kedysi jedli naši predkovia lovci - zberači, môžeme sa vyhnúť civilizačným chorobám ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina, dokonca aj akné. Rastlinná strava je teda to, čo by sme v prvom rade mali prijímať. Spracované potraviny a príliš veľa mäsa je to, čomu by sme sa mali vyhýbať. 

Čítajte tiež: Potravina, ktorú by ste zo svojho jedálnička nemali vynechávať. Dodáva potrebné živiny a zároveň poháňa metabolizmus

Dôsledky spracovanej stravy na zvýšenie  kalórií sú problémom 

Čo sa týka moderných ľudí, začali si jedlo upravovať. Avšak: „Ohrievanie jedla ho „predtrávi“, takže naše črevá míňajú menej energie na jeho rozklad, absorbujú viac, ako keby bolo jedlo surové, a tak získajú viac paliva pre náš mozog. Varením vznikajú mäkké, energeticky bohaté potraviny. Takže dnes nemôžeme prežiť len zo surových, nespracovaných potravín.“ Na druhej strane, varenie nielenže dalo raným ľuďom energiu, ktorú potrebovali na vybudovanie väčšieho mozgu, ale tiež im pomohlo získať viac kalórií z jedla, aby mohli pribrať. Inak povedané, sme tak dobrí v spracovaní potravín, že po prvýkrát v ľudskej evolúcii mnohí ľudia prijmú viac kalórií než za deň spália: „Musíme si viac uvedomiť dôsledky vysoko spracovanej stravy na zvýšenie kalórií.“ A práve tento posun k spracovaným potravinám, ktorý sa odohráva na celom svete, prispieva k rastúcej epidémii obezity a súvisiacich chorôb.

Neprehliadnite: Ocenený potravinový žurnalista hovorí: Vaše jedlo nie je také výživné, ako si myslíte

Evolučná diéta a jej zástancovia hovoria jasnou rečou... Ak by väčšina sveta jedla viac miestneho ovocia a zeleniny, trochu mäsa, viac rýb a nejaké celozrnné výrobky (ako vo veľmi propagovanej stredomorskej strave) a cvičila by hodinu denne, bola by to dobrá správa pre naše zdravie, aj pre celú planétu.

Snažíte sa aj vy vo svojej strave vyhýbať predovšetkým spracovaným potravinám?

spolu hlasovalo 69 ľudí

Áno
35
Nie
15