Presunúť na hlavný obsah

Štyri potraviny, ktoré klamú náš mozog: Ktoré to sú a ako je to vlastne možné?

Zdravie a relax

Ocenený spisovateľ píšuci o jedle vyhlasuje, že niektoré potraviny môžu oklamať chemické procesy v našom mozgu. Nazýva ich potravinami, ktoré mýlia mozog, pretože nás rozptyľujú od pravej chuti jedla. Rozptýlia nás chuťami, po ktorých túžime, sľubujú, že sú bez kalórií, ale opak je pravdou.

Ako môžu potraviny oklamať náš mozog? 

Náš mozog vysiela pri konzumácii rôznych jedál signál do zvyšku tela a nerád sa necháva prekvapiť. Keď ochutnávate rôzne jedlo, mozog rozlišuje, či ide o bielkoviny alebo sacharidy či tuky: „Na trávenie bielkovín nepoužívate rovnaké metabolické procesy ako na tuky alebo ako na sacharidy,“ objasňuje ocenený spisovateľ kníh o jedle, Mark Schatzker, pre portál mindbodygreen.com. Evolučne je podľa neho náš mozog naprogramovaný tak, aby sladšie, škrobovejšie, mastnejšie chute spájal s väčším množstvom kalórií: „Ak ovocie chutí sladšie, má viac kalórií. Ak má kúsok mäsa bohatšiu a mastnejšiu chuť, má viac kalórií,“ opisuje ďalej. Takže tento vzťah medzi chuťou a kalóriami je významnou súčasťou toho, vďaka čomu sa náš mozog cíti spokojný. Keď jeme jedlo, ktoré obsahuje umelé sladidlá alebo zahusťovadlá na napodobenie tohto zmyslového zážitku, chutí to tak, že má viac kalórií než v skutočnosti má. Presne na takomto princípe pracujú tzv. nízkokalorické potraviny. Presne takto dochádza k oklamaniu mozgu. 

Mohlo by vás zuajímať: Ocenený potravinový žurnalista hovorí: Vaše jedlo nie je také výživné, ako si myslíte

Niektoré z nich odhalíte, ale nie všetky 

Schatzker, spomedzi ktorých vyniká jeho kniha Koniec chute, vyhlásil: „Niektoré potraviny môžu klamať chémiu vášho mozgu.“ Tieto potraviny nazýva tými, čo mýlia mozog“, keďže ich úlohou je oklamať vašu chuť do jedla tým, že vás rozptýlia bohatými chuťami, po ktorých túžite. Naviac s prísľubom, že sú bez kalórií, avšak to sa ukazuje ako nepravda. Ďalšou vecou je, že nie vždy je ľahké ich rozoznať: „Niektoré  z ich, ale nie všetky, odhalíte tak, že sa pozriete na ich zloženie,“ hovorí pre portál mindbodygreen.com. Konkrétne tieto štyri potraviny patria do skupiny, nie vždy ich rozoznáte. Ako ich teda identifikujete a čo v skutočnosti robia s vaším mozgom? 

Príchute 

V jednej zo svojich kníh Schatzker popisuje, ako sa v posledných desaťročiach poľnohospodárstvo zameriava na objem a vzhľad. Napríklad také obrie červené paradajky, ktoré vidieť v supermarketoch, ale ich chute sú akési jemnejšie a to práve kvôli drsnejším poľnohospodárskym metódam. Spoliehajú sa na arómy získané v laboratóriách, aby nám poskytli skoro rovnakú chuť. 

Čítajte tiež: Umelé sladidlá sú ešte horšie ako biely cukor: Môžete si myslieť, že z týchto potravín chudnete, opak je pravdou

Umelé sladidlá

Umelé sladidlá poskytujú sladkú chuť bez kalórií, ale ako poznamenáva Schatzker, neuspokoja váš mozog na dlho. Navyše, tieto sladidlá nemusia vždy dobre vplývať na naše trávenie: „To, že je niečo nekalorické, neznamená, že to nemá metabolický vplyv. Chuť sladkého ovplyvňuje receptory GLP-1 na jazyku, čo zvyšuje uvoľňovanie inzulínu - to nie je ideálne, pretože môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi,“ hovorí o umelých sladidlách integračný dietológ Ali Miller pre rovnaký portál. 

Náhrady tuku

Náhrady tuku pripomínajú chuť a pocit tradičných tukov (ako oleje a maslo), pričom zachovávajú odpočítavanie kalórií: „Sú v mnohých potravinách a nikto o nich nevie,“ hovorí Schatzker.

Neprehliadnite: Mýtus, ktorému väčšina žien verí v snahe zhodiť tuk: Nízkosacharidové diéty vám nepomôžu, práve naopak

Zahusťovadlá a emulgátory

Tieto prísady menia hlavne štruktúru potravín. Ich krémovosť môže v konečnom dôsledku ovplyvniť aj chuťový zážitok. „Veci ako modifikované škroby, zahusťovadlá alebo emulgátory s nízkym počtom kalórií sa nemusia nevyhnutne vnímať ako zdravotná nevýhoda. Len vďaka nim vydržia ultraspracované potraviny dlhšie alebo sa neoddelia. Na druhej strane táto manipulácia môže zmeniť ako váš mozog reaguje na zážitok z jedenia a nutričné zaťaženie,“ dodáva na záver Schatzker.