ZDRAVÉ vs. NEZDRAVÉ potraviny: Takto sa v reáli odzrkadlia na vašej postave
Niekedy aj nezdravé potraviny napáchajú na našej postave menej škody, ako zdravšie alternatívy. Pozrite sa spolu s nami, ako to naozaj s nimi je.
Existuje ideálny model, ktorý funguje?
Toto je otázka, ktorú si kladú pri zhadzovaní prebytočných kíl mnohé z nás. Ono to nie je až také komplikované ako sa na prvý pohľad môže zdať. To, že nemôžeme byť výlučne len na zdravých potravinách a z dlhodobého hľadiska je to neudržateľný model, vieme všetky. Teda tie, ktoré sme si prešli rôznymi diétami a detoxami určite. Napokon totiž aj tak vždy siahneme po tej čokoláde, na ktorú sme mali chuť, aj keď sme si práve dopriali porciu extra zdravej večere. Napríklad vtedy je lepšie dať si kúsok toho, čo si naše telo žiada a vynechať zdravú verziu.
Dokonca aj samotní tréneri, odporúčajú nastavenie 80:20. Teda 80% jedálnička by mali tvoriť zdravé potraviny a zvyšných 20% to, na čo máte reálne chuť. Áno, pokojne to môžu byť koláče, hranolčeky, či pizza. Je to len na vás. Avšak treba sa držať spomínaného pomeru. To je kľúčové.
Prečítajte si aj: Sympatická Slovenka Soryann tvorí personalizované boho tašky, ktoré sa v krátkom čase stali hitom: Čo stojí za jej úspechom?
Samozrejme, dôležitá je aj definícia zdravých a nezdravých potravín, keďže to si tiež každý môže vysvetliť po svojom. Za zdravé považujeme najmä tie, ktoré nie sú rafinovne spracované, obsahujú minimum pridaného cukru, týmpádom aj kalórií, ktoré ovplyvňujú našu hmotnosť a figúru v značnej miere.
V tej druhe kategórii sú potraviny, ktoré nám naozaj chutia, radi pri nich zhrešíme, no uvedomujeme si, že ak ich budeme mať na tanieri v neúnosnej miere, k sexi figúre sa dopracujeme len veľmi ťažko.
Zdravé potraviny:
- ovocie a zelenina, strukoviny
- celozrnné uhľohydráty ako hnedá ryža, tmavý chlieb, proso, bulharská pšenica
- fermentované potraviny ako napríklad kefír, kimchi (kórejská kvasená zelenina) a kyslá kapusta
- nenasýtené tuky typu extra panenský olivový olej, repkový olej, avokádo a orechy
- ryby ako losos, treska, tuniak
- semiačka
Nezdravé potraviny:
- rafinované potraviny
- potraviny s vysokým obsahom cukru a soli
- nízkotučné jedlá
- fit tyčinky
- konzervované ovocie
- omáčky a dochucovadlá
Ak potrebujete naozaj zhodiť, váš kalorický príjem by nemal prekročiť 1500 kcal. Práve do neho by ste mali vedieť implementovať zdravé aj nezdravé potraviny tak, aby ste sa cítili v pohode. Lebo vnútorná spokojnosť nás, či sa nám to páči alebo nie, robí atraktívnejšími.
Prečítajte si: Tri typy sexov, ktoré musíte vyskúšať. Prebudia vo vašom vzťahu lásku, ale aj zmyselnosť
Ideálne je rozdeliť si kalorický príjem na samostané jedlá - teda raňajky (375 kcal), desiata (150 kcal), obed (450 kcal), olovrant (150 kcal), večera (375 kcal). Vrámci tohto, nezabúdajte na dostatočný príjem bielkovín, no tiež to s ním nepreháňajte. Doprajte si veľké množstvo čistej vody a snažte sa aj hýbať. Áno, môže to znieť ako klišé, no skutočne to funguje. Práve tie najjednoduchšie veci, bývajú tými najúčinnejšími. Nemyslíte?