Presunúť na hlavný obsah

Sú lepšie sladké raňajky alebo slané? Ak chcete schudnúť, musíte brať do úvahy túto rovnicu

Zdravie

Všade sa hovorí, že raňajky sú štartom dňa. Niekto nemusí raňajkovať vôbec a cíti sa dobre, ale potom sú tu ľudia, ktorí bez raňajok jednoducho nefungujú. Tí často riešia otázku, čo si ráno dať? Sú lepšie sladké alebo slané raňajky? A na čom naozaj záleží?

Sladké vs. slané

Tu sa určite nedá povedať, čo je lepšie. Niekomu vyhovujú sladké raňajky, iný si ráno nevie predstaviť nič iné ako slané jedlo. Dobrou správou ale je, že to je jedno.  Na chudnutie nemá vplyv, či si dáte slané alebo sladké raňajky. To, na čom naozaj záleží sú prijaté živiny a energie.  Nielen počas raňajok, ale aj potom po zvyšok dňa.

Prečítajte si: Najväčšie chyby, ktoré robíme pri vážení sa: Výsledné číslo je niekedy skreslené kvôli tomuto

Záleží na celkovom príjme počas dňa

Či už chcete schudnúť, nabrať, alebo udržiavať, vždy závisí na tom, koľko energie za deň prijmete a koľko spálite.

príjem = výdaj ► budete udržiavať

príjem > výdaj ► budete naberať

 príjem < výdaj ► budete chudnúť

Takže nemusíte vôbec raňajkovať, ak vám to nevyhovuje a keď to doženiete počas dňa, výsledky budú viacmenej rovnaké. Časovanie jedál veľa závisí o pocitoch. Niekto sa vyložene prebúdza s chuťou na raňajky, ale existujú aj ľudia, pri ktorých hormóny tlmiace činnosť tráviacej sústavy fungujúce počas noci, upokojujú žalúdok aj ráno a hlad jednoducho nie je.  Akonáhle sa ale najeme, naštartuje sa signálna dráha, ktorá spúšťa trávenie a rozbieha celý kolotoč.

V ideálnom prípade by mala byť hladina hormónu zodpovedného za znižovanie aktivity sekrécie žalúdočných štiav (somatostatínu) negatívne ovplyvňovaná princípmi aktivovanými kortizolom, ktorého hladina je pri povzbudenie vyššia.  Ľudia, ktorí sa budia prirodzene skoro, majú často chuť a hlavne hlad na väčšie raňajky.  Ide o úplne prirodzený jav, do ktorého je zapojený celý rad ďalších hormónov a signálnych dráh.  Organizmus sa po noci "utrpenia" snaží získať naspäť stratenú energiu.  Takže, čo z toho vyplýva?  Pokiaľ máte ráno hlad, tak jedzte.

Makroživiny a mikroživiny

Skladba raňajok veľa závisí na tom, či vás zasýtia a po čom sa cítite dobre.  Príjem makroživín a mikroživín je dobré rovnomerne rozdeliť do celého dňa (ale nie je to nutnosťou).  Dobrou voľbou môžu byť ráno potraviny bohaté na vitamíny, ktoré sa počas dopoludnia dobre vstrebú a využijú.  Na vlastných preferenciách záleží, či si dáte hlavne sacharidové raňajky, alebo skôr s väčším podielom tukov.  V ideálnom prípade by jedlo malo obsahovať všetky tri makroživiny.

Nezabúdajte ani na to, aby sa raňajky skladali z nutrične výživných a málo spracovaných vecí.  Chybu určite neurobíte trochou čerstvého ovocia alebo zeleniny a pomôžu aj semienka a orechy.

Čo vám ráno určite urobí dobre

Sami na sebe si vyskúšajte, čo vám robí  ráno dobre.  Ak je to ovsená kaša s tvarohom alebo naopak vajíčka.  Žiadny univerzálny recept na dokonalé raňajky neexistuje, pretože pre každého to znamená niečo iné.  Pamätajte na to, až vám bude niekto hovoriť, že nejaké jedlo je ráno zlé, ale vy viete, že sa po ňom cítite skvele.

Neprehliadnite: Potraviny, ktoré sa tvária zdravo, ale vo výsledku sa od klasických chipsov nelíšia: Pozor, z čoho priberáte!

Ďalšie tipy pre príjemný štart dňa:

  • poháre vlažnej vody s citrónom
  • obľúbený čaj
  • doprajte si čas a vychutnajte si raňajky

Ako bonus vám ponúkam recept pre veľmi zaujímavé raňajky, kde sa kombinujú neštadarné chute:

Vajíčka nasladko

Cenná porcia bielkovín i zdravých tukov sa ukrýva s pokrmoch s vajíčkami.   Skúste si vytvoriť vajíčka na sladko zmiešaním so sladidlom, proteínom, trochou kokosovej múky alebo maličkým množstvom ovsených vločiek. Prípadne namiesto sladidla použite lyžičku medu. Pokiaľ chcete kašu, pridajte trochu vody.