Presunúť na hlavný obsah

Hlavný princíp diéty Clean Eating: Vyraďte z jedálnička tieto hrozné potraviny a predíďte srdcovým chorobám

Zdravie

Populárny štýl stravovania Clean Eating vám okrem zmenšenia obvodu pása pomôže predísť srdcovým a tráviacim ťažkostiam. Aké jedlá konzumovať vám poradí fitness tréner Michael Achberger.

Stretli ste sa už na Instagrame s hashtagom #eatclean pri fotke so zdravým jedlom, ktoré hrá všetkými farbami? Práve o tom je "čisté stravovanie". Nejde totiž o diétu v pravom slova zmysle, ale skôr o zmenu životného štýlu, ktorá vám pomôže nielen zhodiť kilá a dostať sa do kondície, ale hlavne má pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Hlavným princípom Clean Eating je vyradiť zo svojho jedálnička všetky priemyselne spracované potraviny, ktoré sa do neho v priebehu posledných desiatok rokov dostali v obrovskom množstve. Možno si to často ani neuvedomujeme, v čom všetkom, čo za deň zjeme, je oveľa viac soli, cukru, rafinovaných sacharidov a transmastných kyselín, než je zdravé. Polotovary, predpripravené jedlá, ale aj trvanlivé sušienky či ďalšie "dobroty" nášmu telu skrátka dobre nerobia, spomaľujú metabolizmus a ako magnet priťahujú civilizačné choroby.

Prečítajte si: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Pozor na to, čo jete

Pri potravinách, ako sú zemiakové lupienky, čokolády alebo sušienky, nezdravé zložky objavíme celkom ľahko.  Cukry a tuky však do seba dostávame aj v potravinách, kde by sme ich možno nečakali.  Napríklad v šalátovom dresingu. Dokonca aj potraviny, ktoré sa tvária zdravo (ako napríklad cereálie, müsli tyčinky alebo zdanlivo zdravé nátierky) obsahujú veľké množstvo transmastných kyselín spájaných so srdcovými a tráviacimi ťažkosťami a ďalšími zdravotnými problémami.

S priemyselnými potravinami, ktoré navyše spravidla ešte obsahujú konzervanty, emulgátory a stabilizátory, ktoré sú vo väčšom množstve toxické až karcinogénne neškodíte len svojmu zdraviu, čo je zásadné, ale ako nepríjemný efekt po ňom ešte priberáte na hmotnosti.  Na rozdiel od škodlivých látok, ktorých je v nich dostatok, tomuto jedlu naopak chýbajú vitamíny, minerály, vláknina a antioxidanty, takže z výživového hľadiska do seba dostávate veľa prázdnych kalórií a priberáte.

Čo s tým?

Riešenie je v podstate veľmi jednoduché – vyhnite sa priemyselne vyrábaným potravinám a začnite "jesť čisto".  Už od prvých týždňov zmeny životného štýlu môžete pozorovať rad benefitov, ktoré vás len utvrdia v tom, že to robíte dobre. Keď sa budete stravovať podľa zásad Clean Eating, môžete čakať úbytok kilogramov (hoci budete asi jesť viac, než pred tým), lepšiu kvalitu pleti i vlasov, mať viac energie, viac svalovej hmoty a lepšiu kvalitu spánku.

V poslednej dobe sa tento spôsob stravovania spája aj so zlepšením trávenia, znížením krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi aj s lepšou psychickou kondíciou. Pretože čisté potraviny obsahujú viac výživných látok, ich spracovanie v tele prebieha dlhšie, čo znamená, že sa budete cítiť dlhšie sýti.  A dokážu zmierniť aj vašu alergiu alebo precitlivenosť.

 Princípy čistého stravovania

  • Jedzte zhruba päť menších porcií denne, každé 2-3 hodiny.
  • Jedlo nikdy nevynechávajte.
  • V každom jedle kombinujte bielkoviny a komplexné sacharidy.
  • Nezabúdajte na pitný režim!  Denne vypite aspoň dva litre čistej vody.
  • Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným, rafinovaným potravinám, najmä bielej múke, cukru, limonádam a alkoholu.
  • Konzumujte adekvátne množstvo zdravých tukov a naopak sa vyhýbajte všetkým nasýteným a transmastným tukom.
  • Jedzte dostatočné množstvo (približne 500 gramov denne) čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú veľké množstvo vlákniny, vitamínov a enzýmov.

Neprehliadnite: 7-dňový jedálniček ako prechod pre život bez cukru: Takto sa mení vaša tvár a telo, keď ho prijímate veľa

Clean eating znamená konečné zdravé stravovanie

Ide o skutočne zdravé stravovanie, keď sa konzument riadi veľmi jednoduchými zásadami, ktoré nie sú nijako zásadne obmedzujúce, pokiaľ ide o výber potravín. Clean Eating predstavuje úplne plnohodnotné, veľmi kvalitné a chutné stravovanie, ktoré je vhodné ako pre zdravý životný štýl a prevenciu civilizačných ochorení, tak i pre pozvoľnú redukciu hmotnosti (samozrejme za podmienky miernej energetickej reštrikcie). Clean Eating zároveň rešpektuje aj etiku a udržateľnosť pri produkcii potravín, takže podporuje udržateľné poľnohospodárstvo a potravinárske postupy šetrné k životnému prostrediu. Nejde teda o nejaký prevratný či revolučný systém, ale o stravovanie podľa zdravého sedliackeho rozumu.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe