Presunúť na hlavný obsah

Niekoľko skvelých rád, ako sa zbaviť tukov: Musíte podporiť rast svalov, pričom správna strava tvorí 70% úspechu

Fitness

Na to, aby ste sa mohli zbaviť tukových vnkúšov komplexne, potrebujete, aby rástli vaše svaly. Fitness tréner Michael Achberger vám vysvetlí, na čo sa pri tom musíte sústrediť!

Každý má svaly, každý, inak by nebol schopný pohybu po tomto svete, chôdza, končatiny by boli len vo vetre vlajúce kusy mäsa, ktoré nič nedokážu. Nám ide však o niečo iné. Svaly, ich rast, vzhľad a funkčnosť, to ako je ideálne prepojenie, ktoré ale nie je také jednoznačné. Všetci nechceme to isté. Jedni chcú veľký objem, ďalší sa uspokojí s vyrysovanými svalmi, ďalší k tomu pridajú aj funkčnosť, chcú prežívať aktívny pohyb a využívať svoje telo, teda svaly, ktoré sú vidieť a na prvý pohľad sú o nás vypovedajúce.

Prečítajte si: Dlhé roky bojovala s celulitídou, napokon ju takto porazila: Rozhodla sa o svoje tajomstvo úspechu podeliť

Pohyb si treba vytvoriť návykovo

Tréning s činkami, vlastným telom a pravidelnosť sú prvým predpokladom, že môžete uspieť, dosiahnuť na svoju métu. Lenže len drina výsledky neprinesie, chce to tiež myslieť, a to na jedlo. Keď si vezmete pomyselný koláč do ruky, tak viac ako dve tretiny sú jedlo, strava, pitný režim, ostatné pripadá na tréning, regeneráciu, starostlivosť o telo. A ďalší dôležitý bod, ktorý sa dnes veľmi nechce počuť, cez noc, za mesiac sa nezmeníte.

Čím väčšie nároky máte, tým viac tomu musíte dať. S čím väčším hendikepom začínate, tým viac tomu musíte dať. Chudý, aby nabral svaly, obézny, aby schudol a vybudoval svalstvo. Základom sú fungujúce svaly, bez nich sa nerozvinie. Pozrite sa, ako vyzerá pyramída, aký má tvar, ako vyzerajú statné a majestátne hory. Dôležitý je základ, v našom prípade to sú základné cviky, ktoré zasiahnu veľké svaly  nohy a drepy, zhyby a chrbát, kľuky a prsia, ramená.

Máte vyhrané? No. Všetkému dominuje hlava, ak ona bude chcieť toto všetko plniť, vykročili ste pravou nohou. Pokiaľ si budete uľavovať v tréningu, jedle, regenerácii, víkendy budete prežívať pod paľbou alkoholových večierkov, budete sa rovnakou úmerou od svojho cieľa vzďaľovať. Drieť v týždni na ihrisku, stresovať telo tréningom a cez víkend na to zabudnúť? Chyba. Keď to vezmeme na roky, roky takto stratíte. Tvrdé, áno, ale je to tak. Skúste sa držať pár bodov v tréningu a v strave.

Základné body pre rast

  • Držte sa základných cvikov 
  • Technika je viac ako kvantum opakovaní
  • Trénujte intenzívne, ale myslite na regeneráciu
  • Svaly potrebujú bielkoviny (proteíny)
  • Nezabúdajte na spánok

​Akú dôležitú úlohu zohráva strava?

Keď chcete viac, nebojte sa doplnkov výživy, nie sú to steroidy.  Nárast svalovej hmoty bez tuku nie je nič jednoduché. Základ je pochopiť, ako telo funguje. A verte, že princíp je tisícky rokov podobný. Ak chcete telo tvarovať, musíte ho prinútiť k zmene. K rastu potrebujete väčší energetický príjem väčší ako výdaj. Lenže keď to preženiete, energia z potravín sa vám uloží vo forme hmoty, a ten tuk zrejme nechcete. Áno, strava je 70 percent. Dostatok bielkovín, komplexné sacharidy a zdravé tuky, zelenina, pitný režim. To ako základ. Ak máte energiu pre svoj motor, musíte mu dať impulz, aby plnú nádrž pretavil v tréningu k rastu. Ale to tiež nie je jednoduché. Záleží na fyzickej aktivite, sile, genetike, somatotypu, početnosti tréningov. Na sile sa dá pracovať, objemy tiež môžete zmeniť, genetika je ale hlboko vo vás, poďakujte rodičom.

Existuje veľa tréningových plánov. Sila, objem, pohyblivosť, vytrvalosť, každý si môže zvoliť. Je dôležité si uvedomiť, že svaly musia byť šokované, aby reagovali, rástli, menili sa. Ak si zvyknú, nezlepšíte sa. Teória? Áno, ale je to tak, pozrite sa do zrkadla, či ste spokojní so svojím tréningom, stravou. Nie ste, zmeňte to. Vo svojom okolí určite nájdete trénera, ktorý s vami všetko preberie, uvidí vás v tréningu, zistí, ako ste na tom a pomôže vám dopredu.
Nemenej dôležité je správne technické prevedenie jednotlivých cvikov. Nielen, že týmto postupom zlepšíte výsledky, ale predídete aj prípadným zraneniam. A hlavne, svaly nerastú pri cvičení, ale po ňom, v čase regenerácie. Preto je tak dôležitá. Po tréningu pár pív vám naozaj nepomôže. Toto nie je cesta pre vitamín B :-). Dôležitý je tiež spánok a dodať telu potraviny, ktoré tréning podporia.

A tá strava? Pre rast je potrebné mať kvalitný základ. Jedlo. A nie nejaké podradné. Tréning je 30 percent, jedlo 70, áno opakujem sa, ale je dôležité si to pamätať, myslieť na to. U športovcov toto platí dvojnásobne, pretože namáhané telo je viac "devastované".

Mohlo by vás zaujímať: Chudnutie podľa veku: Po 30-tke sa zamerajte na drepy, v 40-tke dosiahnete lepšie výsledky takto

Viac o toľko diskutovaných bielkovinách

Bielkoviny čiže proteíny sú organické makromolekuly tvorené aminokyselinami. V bielkovinách sa štandardne nachádza 23 aminokyselín. Bielkoviny v našom organizme fungujú ako stavebné kamene buniek a tkanív. A to sú svaly. Bielkoviny tiež tvorí rad hormónov a enzýmov. Aminokyseliny sa delia na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny si naše telo nedokáže samo vytvoriť, a preto musí byť každodenne prijímané v dostatočnom množstve v potrave.

Denný príjem bielkovín závisí od veku, zdravotného stavu a fyzickej kondícii. Dospelý človek by mal za deň prijať 0,8 − 1,1 g bielkovín / kg telesnej váhy. Vyšší príjem je potrebný u športujúcich ľudí, chorých, detí a dospievajúcich, tehotných a dojčiacich žien. Ľudské telo, aj to najviac trénované, je schopné využiť maximálne 2,2 g bielkovín / kg telesnej váhy. Je teda mylná predstava, že čím viac bielkovín, tým viac svalovej hmoty. Čo telo nespracuje, nevylúčia, premení sa na tuky. A to nechcete.
Možno máte teraz zamotanú hlavu, ale držte sa sedliackeho rozumu. Ak vás tréning baví, cvičte, v jedle sa držte základov − nie omáčky, knedle, sladkosti, večerný chladničkový sex, alkohol, sladké limonády. A občas sa pozrite do zrkadla, to vám ukáže, ako ste na tom. Zrkadlo totiž neklame.

- Najčítanejšie -