Presunúť na hlavný obsah

Koľko polotovarov obsahuje váš jedálniček? Ak ich vylúčite, na svojom tele spozorujete okamžité viditeľné výsledky

Chudnutie a diéty

Profesionálny tréner Michael Achberger vysvetľuje, ako dopamín vplýva na našu závislosť aj to, čo sa stane s naším telom, keď z jedálnička vylúčime polotovary!

Takzvané priemyselne spracované potraviny čiže polotovary sú všade okolo nás. Musíme ich ale konzumovať, alebo sa im dá úplne vyhnúť? Mraziarenské boxy sú plné pochutín s obsahom rôznych chemických látok, soli, cukru a ďalších konzervantov. Odborníci na výživu samozrejme odporúčajú potraviny konzumovať v čo najviac prirodzenom stave. Prečo?

Nezdravé prímesi v niektorých jedlách navyše môžu viesť k zvýšenému riziku vzniku chorôb srdca a ciev či cukrovky. Navyše nie sú práve veľmi prospešné ani našej štíhlej línii. Lekári tiež podotýkajú, že ak priemyselne spracované potraviny z nášho jedálnička vyberieme, v našom tele sa budú diať veľmi pozitívne zmeny.

Prečítajte si: Porovnanie jedál, ktoré vyvrátia všetky mýty: O týchto si myslíte, že sú menej kalorické, opak je pravdou

Vyhnúť by sme sa mali pokiaľ možno všetkým potravinám, ktoré obsahujú pridaný cukor, soľ, mäsovým polotovarom a údeninám, instantným pokrmom, sušienkam aj cukrovinkám a ďalším pochutinám. Je dobré, ak potravina obsahuje čo najmenej aditív, ale niekedy je potrebné myslieť na to, že potravina bola spracovaná z dôvodu, aby bola zaistená jej mikrobiologická nezávadnosť. Príkladom môže byť napríklad pasterizácia či sterilizácia mlieka, konzervácia ovocia a zeleniny a ďalšie. Tieto potraviny sú na konzumáciu vhodné. Na obaloch sa sústreďme na to, aby potravina obsahovala čo najmenej pridaných zložiek a preferujte vždy čerstvé suroviny a základné potraviny.
 
V našom jedálničku by sme mali preferovať vždy čerstvé základné potraviny., ako sú ovocie a zelenina, obilniny (najlepšie celozrnné), mäso, mlieko, vajcia, orechy a semienka. Nezabúdajte tiež na ich vhodnú technologickú úpravu. Samozrejme polotovary úplne vynechať nemusíte. Ak z nich bude vaša strava zložená z 10 percent, môžete byť úplne v pokoji.

Pozor na dopamín a závislosť

Ďalšou dôležitou otázkou je, prečo by sme tieto potraviny vlastne nemali konzumovať? Spracovaním sa z nich totiž strácajú živiny, vláknina i voda. Mení sa aj spôsob, ako ich naše telo prijíma a trávi. Síce sa vďaka nim môžeme cítiť lepšie, obsahujú totiž látku dopamín, ktorá podporuje dobrú náladu. V mozgu tak cítime, že je nám dobre, ale naše telo naopak "protestuje". Chýba mu totiž už spomínané živiny, vláknina a minerálne látky. To môže nakoniec viesť až k obezite. Spomínaný dopamín totiž podporuje nekontrolovanou závislosť na určitom druhu jedla. Takže z jedálnička musia preč aj hamburgery, nezdravé sendviče, šišky či ďalšie sladké pečivo.

Abstinenčné príznaky

Pokiaľ prestanete priemyselne spracované potraviny jesť, môže to viesť k zvýšenej únave a podráždenosti. Napríklad ľudia, ktorí konzumujú veľa kofeínových nápojov, budú nejakú dobu skutočne "trpieť". U týchto jedincov sa totiž budú objavovať bolesti hlavy. Rovnaký účinok môže mať aj náhly nedostatok cukru. Špecialisti ale potvrdzujú, že tieto príznaky zvyčajne netrvajú dlho a náš organizmus si na naše nové stravovacie návyky veľmi rýchlo zvykne.

Na chuť nijako nespracovaných potravín si samozrejme musíte tiež zvyknúť. Sú totiž skutočne "iné" a možno vám nebudú pripadať moc korenené, sladké. Rozhodne to nesmiete vzdávať a musíte za každú cenu vydržať. Vaša snaha totiž bude časom  právom odmenená, uvidíte. Vaše telo bude zbavené prílišného množstva sodíka a cukru, a vy sa tak budete cítiť oveľa lepšie. Odborníci tiež zmieňujú, že regenerácia našich chuťových pohárikov môže trvať 10 až 15 dní.

Problémy s trávením

Na novú diétu si rovnako ako chuťové poháriky musí zvyknúť aj žalúdok. Všetky zmeny vo vašom organizme sú v tomto prípade samozrejme vždy len pozitívne. Vaše telo bude zrazu prijímať oveľa viac vlákniny, ktorá sa napríklad pri spracovaní ovocia z potravín vytratí. To môže telu spôsobiť niektoré gastrointestinálne komplikácie, ako sú nadúvanie či hnačka. S tým si ale nerobte starosti. Týmto prospešným zmenám sa totiž naše črevá a žalúdok veľmi rýchlo prispôsobia.

Neprehliadnite: Potraviny, vďaka ktorým dostanete do tela kolagén: Spomaľte proces starnutia a cíťte sa sebavedome

Bez polotovarov schudnete

Popisované zmeny vášho jedálnička sú prospešné aj pre našu telesnú váhu. Po odstránení tukov a cukrov totiž budete chudnúť. Takže návšteva fitness centra je samozrejme aspoň dvakrát týždenne dôležitá, ale v spojení s vašou diétou pôjde vaša váha nadol oveľa rýchlejšie.

Budete mať viac energie

Ak priemyselne spracované potraviny skutočne vynecháte, budete sa naviac cítiť oveľa lepšie, budete mať lepšiu náladu, budete energickejší a dokonca budete aj lepšie spať a to vás samozrejme bude motivovať nepoľaviť.

Samozrejme je ale dôležité, aby ste mali zaistený minimálny denný limit pre prísun sodíka a cukru. Preto je dobré sa vždy o zmene jedálnička poradiť so špecialistom.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus