Presunúť na hlavný obsah

Porovnanie jedál, ktoré vyvrátia všetky mýty: O týchto si myslíte, že sú menej kalorické, opak je pravdou

Zdravie

Kľúčom k dokonalej postave je rozhodne správna strava, o ktorej sme počuli už mnohé. Medzi zaužívané prestavy o nej sa bohužiaľ radia aj mýty, ktorými síce žijeme a považujeme ich za pravdivé, no skutočnosť je taká, že našej postave neprospievajú. Skôr naopak! Kalorické hodnoty jednoducho neklamú. Ako si teda vybrať správne?

Možno vás to prekvapí viac, možno menej. Pri množstve informácií, ktorými sme denne obklopovaní je mnohokrát náročné rozoznať fakty od výmyslov. Malým kľúčom pre zorientovanie môžu byť práve kalorické údaje, ktoré poodhaľujú pravdu a ukazujú, že nie všetko musí byť tak, ako to vyzerá.

Nepreihliadnite: Pite citrónovú vodu každé ráno nalačno: Naštartuje metabolizmus a zbaví vás nafukovania brucha

Ryžový chlebík vs. biele pečivo 

387 kcal vs. 300 kcal

V súčasnej dobe asi nie je nič zatracovanejšie, ako je biele pečivo. V snahe sa mu vyhnúť, no zároveň nasýtiť brucho volíme v dobre vôli ryžové chlebíky, ktoré sa nám javia ako lepšia alternatíva. Nie je to však úplne tak. Démonizovaný rohlík je na tom dokonca omnoho lepšie s obsahom energie, sacharidov či veľkosťou glykemického indexu. Ryžový chlebík možno zase kladne hodnotiť s ohľadom na absenciu lepku. 

Müsli vs. kakaové cerálie

226 kcal vs. 232 kcal

Ak si máme vybrať, ktorému druhu cerálií dáme na raňajky prednosť. S ohľadom na našu postavu máme tendenciu vybrať si skôr müsli. Za týmto našim rozhodnutím zväčša nestoja naše chuťové preferencie, dokonca ani zdravý rozum, ale marketing. Práve sila marketingu nás presvedčila o tom, že je to pre nás tá lepšia z možností, hoci kalorické hodnoty sú takmer vyrovnané.

Mix orieškov a sušeného ovocia vs. čokoládová tyčinka

240 kcal vs. 203 kcal

Ruku na srdce! Tipovali by ste, že 50 g orieškovo-ovocnej zmesi má väčší počet kalórii ako napríklad čokoládová tyčinka? Ak si úzkostlivo strážite počet kalórií, môžete si správnym výberom dopriať aj sladké potešenie podľa vašej chuti, nie nasilu voliť “zdravšiu” verziu. 

Prečítajte si tiež: Potraviny, vďaka ktorým dostanete do tela kolagén: Spomaľte proces starnutia a cíťte sa sebavedome

Džús vs. sýtená limonáda

215 kcal vs. 95 kcal

500 ml pomarančového osvieženia nemá vždy rovnakú kalorickú hodnotu. Sýtené nápoje nemusia byť automaticky horšou variantou. Džús si spájame so zdravou výživou, kalorické hodnoty však hovoria vlastnou rečou. 

Cestovinový šalát vs. hamburger

970 kcal vs. 580 cal. 

Šalát = zdravý. Naozaj? Veľa ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo znížiť príjem kalórií, by predpokladalo, že cestovinový šalát bude viac prospešný ako hamburger z najznámejšej siete rýchleho občerstvenia. Tento príklad opäť ukazuje, že naše predsudky voči jedlu nie sú vždy správnym kľúčom k tomu, aby ste sa rozhodli najlepšie, ako sa dá.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe