Potraviny, ktoré vplývajú na vznik alergie v našom tele: Samotest, ktorý odhalí, čo vám môže robiť zle
Sme to, čo jeme a preto je dôležité pri niektorých potravinách zbystriť pozornosť. Odhalíme vám, ktoré potraviny v nás evokujú nepríjemné pocity a potenciálny vznik alergie.
Ľudia trpiaci potravinovou alergiou majú imunitný systém, ktorý reaguje na konkrétne proteíny nachádzajúce sa v potravinách. Ich imunitný systém napáda tieto zlúčeniny, vyhodnocuje ich ako škodlivý patogén - baktériu či vírus a aktivizuje sa.
Často sa pojmy alergia a intolerancia stotožňujú, čo nie je správne. Rozdiel spočíva predovšetkým v tom, že napriek tomu, že symptómy môžu byť ľahko zameniteľné, majú v prípade intolerancií oneskorený účitok. Intolerancia môže vzniknúť nielen v reakcii na proteín, ale aj sacharidy či nedostatok enzýmov v tele. Jednotlivec môže pri intolerancii konzumovať malé množstvá netolerovanej potraviny, zatiaľ čo v prípade alergií spôsobí táto potravina rýchlu alergickú reakciu.
Na vznik alergií najčastejšie vplývajú potraviny, ktoré môžeme rozdeliť do 4 skupín:
- Jednoduché cukry
- Mliečne výrobky
- Biela múka
- Rafinované tuky
Jednoduché cukry
Jednoduché cukry dnes nájdeme takmer všade. Či už siahneme po krajci chleba na raňajky, sladkej tyčinke na desiatu či večernom drinku s priateľmi. Sú skrátka všade! Jednoduché cukry sú najrýchlejším zdrojom energie, keďže sa do krvého obehu vstrebávajú do 1 minúty. Ako sa však hovorí, ako rýchlo prišlo, tak rýchlo odíde. Jednoduché cukry dodajú energiu rýchlo, no s krátkodobým účinkom. Z dlhodobého hľadska spôsobujú obezitu, stratu stopových prvkov, vitamínov a zníženie imunity, čo v konečnom dôsledku otvára dvere všetkým alergiám.
Neprehliadnite: Vzor, ktorý môžete zo skrine vytiahnuť každú sezónu: Vyskúšajte nesmrteľný tvíd 5x inak
Mliečne výrobky
Len málokto z nás už vo svojom okolí nemá človeka, ktorý by nemal problém s milekom a mliečnymi výrobkami. Práve tento druh alergie je dokonca prvý, ktorý nás ohrozuje. Alergén - mliečna bielkovina sa totiž prenáša z dojčiacej mamičky aj na dieťatko. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorý sa s touto formou alergie potýkajú, všeobecné odporúčanie káže vylúčiť mlieko zo svojho jedálnička na min. 2 roky. Nejedná sa len o mlieko samotné, podstatné je vylúčiť aj všetky mliečne výrobky: jogurty, syry, tvaroh a iné.
Biela múka
Biela múka je častokrát označovaná za biely jed. Prečo? Podobne ako cukor je považovaná za nevyváženú zložku potravy. Ak ju príjmame v neprimeranom mnžstve, má neblahé dôsledky na náš organizmus. V prípade, že máme na výber, jednoznačne uprednostňujme celozrnnú alternatívu výrobku. Biela múka je totiž ochudobnená o to, čo je na obilnine samotenej najcennejšie.
Rafinované tuky
Mnoho alergických reakcií je spojených i s nadmernou konzumáciou omega-6 rastlinných olejov a margarínov na úkor zdravších omega-3 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny prirodzene vplývajú na našu imunitu a sú štítom, ktorý nás od alergií chráni. Navyše sú považované za jeden z prirodzených spôsobov liečby už vzniknutých alergií.
Pozrite si tiež: Diéty, ktoré obľubujú prvé dámy: Odhalíme vám ich tajný recept na perfektnú figúru s labutím držaním tela
“Veľká osmička"
Zoznam najčastejších alergénnych potravín, ktoré spôsobujú 90% všetkých alergií:
- vajíčka
- ryby
- mlieko
- pšenica
- orechy zo stromov (najmä vlašské, lieskové orechy, mandle…)
- arašidy
- makkýše
- sója
Diagnostika druhu a príčiny alergií býva náročným procesom. Priebeh reakcií na alergén totiž nie je identický a u každého jednotlivca prebieha špecificky (druh, intenzita reakcie). V prípade, že po požití potraviny z “veľkej osmičky” pociťujete niektorú z uvedených ťažkostí, je pravdepodobné, že aj vy sami trpíte alergiou.
Zbystrite pozornosť, ak ...
Medzi najčastejšie reakcie identifikujúce alergiu patria:
- brnenie v ústach
- pocit pálenia pier a úst
- opuch pier a tváre
- kožná vyrážka
- svrbivá a / alebo škvrnitá koža
- nevoľnosť
- hnačka
- výtok z nosa a kýchanie
- sipot a kašeľ
- slzenie oči
- symptómy anafylaxie (vážna alergická reakcia)