Presunúť na hlavný obsah

Vďaka ktorým jedlám a potravinám spálite viac kalórií? Jednoduchou zmenou zhodíte pár kíl a nič vás to nestojí

Zdravie a relax

Či ste vegetariáni, vegáni alebo nedodržiavate žiadny stravovací plán a snažíte sa držať vo forme, potom vsaďte aj na tieto jedlá a potraviny. Práve tie pomáhajú spaľovať vaše kalórie viac než iné. Máte niektoré z nich už v jedálničku?

Potraviny bohaté na probiotiká

Probiotiká v potravinách a produktoch ako sú kefír či biely, predovšetkým grécky jogurt uľahčujú tráviacemu systému. Vďaka nim máme lepšie trávenie, čo znamená, že získavame viac živín z daných aj iných potravín a jedál. Vďaka čomu aj lepšie spaľujeme kalórie. Preto pokojne ponorte svoje obľúbené ovocie do kefíru alebo jogurtu. 

Divoký losos

Paradoxne ryby s vysokým obsahom tuku vám môžu pomôcť zbaviť sa nežiadúceho telesného  tuku. Losos je preto najvhodnejším výberom čo sa týka bielkovín, obsahuje omega-3-mastné kyseliny, bojuje proti zápalu. Tiež vás pomáha udržať dlhšie plnšími, a dokážeme pritom nechať metabolizmus odpočívať, aj spaľovať v pokoji. Naším tipom je grilovaný losos s plátkami citróna. 

Avokádo

Avokádo predstavuje podobne ako losos zdravý tuk. Má v sebe potrebnú vlákninu, ktorá nás zasýti a udrží v pocite plnosti dlhšie. Vďaka draslíku zase zabraňuje zadržiavaniu vody a nadúvaniu, čím tiež podporuje metabolizmus. Skvelými raňajkami je práve avokádový toast s rajčinami. 

Mohlo by vás zaujímať: 5 kombinácií, po ktorých do štyroch týždňov schudnete: Tieto návyky si osvojte v zostavovaní jedálnička

Vajíčka

Vajcia sú perfektným zdrojom bielkovín a tukov, a rovnako poskytujú dlhotrvajúcu sýtosť a zároveň znižujú chute a hladinu cukru v krvi. Sú tiež jedným z najlepších zdrojom bielkovín spaľujúcich tuky. Práve ich tepelné spracovanie zvyšuje metabolizmus, trávenie. Vajíčka si však môžete dopriať v rôznych a viacerých obmenách. 

Orechy a semená

Mandle, pekanové orechy, tekvicové či ľanové semená, tie všetky sú zdravými tukmi, ktoré pomáhajú aj v boji proti telesným tukom. Sú zdrojom omega-3-mastných kyselín, esenciálnych kyselín, antioxidantov a výborne reagujú s vodou, vytvárajú pocit plnosti, sýtosti. Všetky si môžete dopriať ako malé občerstvenie kedykoľvek počas dňa.

Citrusové ovocie

Pomaranče, ktoré sú tiež citrusovým plodom a zdrojom vitamínu C sú skvelým nízkokalorickým občerstvením a majú rovnako metabolický prínos pre naše telo a chudnutie. Pomáhajú udržiavať našu črevnú mikroflóru zdravú, znižujú chuť na nezdravé jedlá a tým eliminujú tuk. Rovnako ako pomaranč, si môžete dať aj grepfruit, ktorý má tiež veľa fytochemikálií, ktoré spaľujú tuk rýchlejšie. 

Zelená listová zelenina 

Kel, špenát, rukola a ďalšie majú vysoký obsah živín pôsobiacich priaznivo proti stresu. Práve stres je mnohokrát príčinou našej nadváhy, pretože mnohí v dôsledku neho jeme viac a nezdravo, aby sme sa cítili lepšie a to je chyba. Táto listová zelená zelenina má aj veľa železa, ktoré pomáha prenášať kyslík do celého tela a tým budovať svalovú hmotu pri cvičení a spaľovať tuky pri chudnutí. Zelenú zeleninu by sme si mali dopriať každý deň k nejakému jedlu. 

Čítajte tiež: 6 zásad stravovania podľa nutričnej poradkyne: Slovenka Janka pre vás zostavila vzorový jedálniček

Káva a zelený čaj

Čo sa týka týchto dvoch „nápojov“, názory sa rozchádzajú. Avšak jedno im nemôžete uprieť a to, že skutočne sa tuky v našom tele vďaka nim spaľujú rýchlejšie. Je to vďaka antioxidantom, ktoré nabúravajú tukové bunky a zvyšujú schopnosť buniek využiť čo najviac tuku zo stravy na energiu. Tiež zahrievajú organizmus zvnútra, čím tiež prispievajú k úbytku hmotnosti. 

Kokosový olej

Hoci sa benefity kokosového oleja využívajú hojne v kozmetickom priemysle, pravdou je, že vám môže pomôcť aj v chudnutí, pretože tiež zvyšuje metabolizmus a znižuje chuť do jedla. Tiež pomáha udržiavať štítnu žľazu v norme a keďže v mnohom je práve ona zodpovedná za kolísanie váhy, môže byť kokosový olej nápomocný. Preto sa ho nebojte použiťnamiesto rastlinného, kde sa dá. 

Jablčný ocot 

Jablčný ocot pre svoju octovú chuť skutočne pomáha spaľovať tuky rýchlejšie a ešte k tomu potlačuje aj chute na ďalšie nezdravé veci. Mnohí odborníci dokonca odporúčajú dať si lyžičku jablčného octu pred každým jedlom. Je tiež prirodzeným spôsobom detoxikácie, pomáha udržiavať pH žalúdku v norme, a hladinu cukru v krvi v norme.  

Bobule 

Mix bobúľ zabezpečuje pre svoj vysoký obsah vlákniny a antioxidantov plnosť žalúdka na dlhšiu dobu, čím podporuje tiež zníženie telesnej hmotnosti. No tuk pomáhajú spaľovať aj pre svoj vysoký obsah polyfenolov. Preto ak radi raňajkujete ovsenú kašu, pridajte do nej bobule rôzneho druhu. 

Neprehliadnite: Superpotravina zo slovenskej pôdy: Obsahuje vysoký podiel vlákniny a znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Kostný vývar

Nielenže kostný vývar pije pravidelne taká Halle Berry kvôli kráse a elasticite pokožky, aby vyzerala dlhšie mladšie, ale má aj svoje účinky čo sa týka štíhlej línie. Vďaka množstvu aminokyselín detoxikuje a zlepšuje zdravie čriev, čím potenciálne môže pomôcť ť aj pri strate hmotnosti. Preto si ho doprajte aspoň raz do týždňa na nedeľný obed. 

Strukoviny

Napríklad taká fazuľa, ktorá je skvelým zdrojom uhľohydrátov, vďaka čomu spaľuje viac tukov než iné potraviny. Bonusom strukovín ako je aj hrášok, šošovica, či cícer, je množstvo bielkovín, vlákniny, čím zabezpečujú strukoviny trvalú energiu. Dokonca sa podieľajú aj na tvorbe svalovej hmoty.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus