Presunúť na hlavný obsah

Nápoj z tejto superpotraviny ovládol svet: Obsahuje viac vlákniny a je bez alergénov či lepku

Zdravie a relax

Éra populárnych smoothies, ale aj rôznych nápojov z mandľového mlieka a ďalších už svojich 5 minút slávy zažila. Svoje miesto na sociálnych sieťach si teraz vyslúžil aj ďalší nápoj, latté z ovseného mlieka. Nie je však len trendy, ale má aj svoje zdravotné benefity.

Vo svojej podstate vegánska náhrada mlieka 

Ovsené mlieko je vegánska náhrada tradičného kravského mlieka z ovsa. Vo svojej najzákladnejšej podobe je teda vyrábané z ovsa a vody, ktoré sa zmiešajú, aby vytvorili hladkú, krémovú tekutinu, ktorá sa následne precedí. Oslovená odborníčka sa pre magazín Womenshealth vyjadrila aj takto: „Ovsené mlieko je novou nemliečnou hviezdou. Pravdepodobne bude súperiť s kokosom, mandľami, kešu orechmi, sójou aj ryžou. Je bez laktózy, hladké,  prirodzene krémové, ale nie až tak sladké.“

Mohlo by vás zaujímať: Toto robí s vaším telo prebytok mliečnych výrobkov: Neodrežte ich úplne, riaďte sa však istu zásadou

Latté z ovseného mlieka instagramovým trendom

Spomínaný magazín hovorí aj o jednom konkrétnom nápoji, ktorý sa práve z tohto ovseného mlieka vyrába a to je latté. Práve to sa stalo novým instagramovým trendom, ktorý si zamilovali aj vegáni, keďže ide o nemliečnu náhradu mlieka z ovsa. Je to však len ďalší ošiaľ alebo má skutočne aj pozitívny vplyv pre zdravie nášho tela?

Bez umelých sladidiel, s rastlinnými olejmi zdravými pre srdce 

Niektoré značky, ktoré toto mlieko a následne latté z neho vyrábajú, ho obohacujú o extra minerály a prospešné látky, ale iné zase aj o rôzne chute a umelé sladidlá. Preto si treba vedieť vybrať také, ktoré sú bez týchto pridaných vecí. To najzdravšie latté z ovseného mlieka obsahuje aj malé množstvo rastlinných olejov, ktoré sú zdravé pre naše srdce na rozdiel od nasýtených tukov v klasickom kravskom mlieku. Preto ho môžeme piť aj na podporu prevencie kardiovaskulárnych ochorení. 

Ćítajte tiež: Potraviny s kyslelinou listovou by ste mali jesť pravidelne: Zaraďte ich do svojho jedálnička už zajtra 

Skvelá náhrada za lepok a alergény

Okrem iného je ovsené mlieko bez alergénov, čo z neho robí vhodnú alternatívu pre ľudí, ktorí majú napríklad intoleranciu na mlieko. Ovos ako potravina, z ktorej sa tento nápoj vyrába je aj bezlepkový. Čiže ak máte zase celiakiu alebo iný druh neznášanlivosti na lepok, je to opäť skvelá náhrada. Na latté z ovseného mlieka si môžu teda smelo pochutiť aj ľudia trpiaci týmito ťažkosťami, pretože nezaťažuje ich trávenie

Viac vlákniny než kravské mlieko 

Podľa spomínanej odborníčky má tiež ovsené mlieko väčšie množstvo vlákniny. V jednom pohári latté z čistého ovseného mlieka sa vám do tela dostanú takmer 2 gramy vlákniny. Čo je viac než z klasického mlieka, sójového či mandľového mlieka. Vďaka tomu podporuje pevnosť kĺbov, kostí, zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov aj pokožky. 

Neprehliadnite: Zdravá náhrada cukru, ktorá sa spopularizovala na celom svete: Tento chyták by ste nemali prehliadať

Jednu nevýhodu predsa len má 

Na druhej strane je jedna vec, v ktorej sa klasickému kravskému mlieku nevyrovná. Obsah pre telo vysoko výživných bielkovín je nepomerne väčší než práve v ovsenom mlieku. No v porovnaní s inými výhodami, ktoré toto ovsené mlieko má, si pokojne môžete to latté z neho aspoň raz za týždeň dopriať, čo poviete?

- Najčítanejšie -