Zdravá náhrada cukru, ktorá sa spopularizovala na celom svete: Tento chyták by ste nemali prehliadať
Aj vy ste podľahli zdravému životnému štýlu, v ktorom ste cukor nahradili za stéviu? Osobný tréner Michael Achberger upozorňuje, že nie je stévia ako stévia. Čítajte pozorne.
Cukor patrí medzi najnebezpečnejšie prísady v potravinách. Je návykový, pridáva sa takmer do každej priemyselne spracovanej potraviny, spôsobuje nadváhu, depresie a civilizačné choroby. Napríklad v Amerike skonzumujú takmer 60 kg cukru na obyvateľa za rok, čo je štyrikrát viac ako odporúčaná denná dávka. Preto sa v posledných rokoch začalo vo veľkom hovoriť o alternatívnych prírodných sladidlách, ako je stévia. Je však používanie stévie na sladenie skutočne také bezpečné?
Prečítajte si: Slovenská superpotravina ako žiadna iná: Jej farba z nej robí hotový zázrak, detoxikuje telo a dodáva mu vitalitu
Čo je stévia?
Stévia je rastlinka pochádzajúca z Južnej Ameriky. Jej extrakt je 200-krát sladší ako cukor a nespôsobuje zvyšovanie hladiny inzulínu v krvi - preto sa odporúča najmä pre diabetikov. V roku 1991 odmietla FDA (Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv) schváliť túto látku k používaniu kvôli tlaku zo strany výrobcov umelých sladidiel. Aj cez to v roku 2008 FDA schválila použitie stéviového extraktu nazývaný rebaudiozid, ktoré si nechala spoločnosť Coca-Cola patentovať pod obchodným názvom Truvia. Teda legalizácia stévie v Amerike prebehla až potom, čo bol patentovaný chemický postup zahŕňajúci okolo 40 krokov spracovania extraktu z listu, a to za použitia chemických látok ako je acetón, metanol, etanol, acetonitril a izopropanol. Je potrebné upozorniť, že niektoré z týchto látok sú známe karcinogény.
Použitie celého listu stévie, ktorý si môže každý vypestovať na svojej záhradke a ktorý je po stáročia používaný v juhoamerických krajinách, FDA pre potravinárske účely neschválila. Avšak povolený stéviový extrakt nebol dlhodobo skúmaný z hľadiska vplyvu na ľudské zdravie a stále tento dopad nie je známy. Cukrovarnícky priemysel má silný vplyv na konečné schválenie FDA, a to je jeden z mála prípadov, kde sa za účelom zisku silno ovplyvňujú rozhodnutia, ktoré nedávajú zmysel. Ako sa môže chemicky izolovaná látka považovať za bezpečnú oproti čistej rastline od matky prírody?
Akému druhu stevie sa vyhnúť
Už spomínaný patentovaný produkt Truvia obsahuje popri extraktu stévie ďalšie zložky. Prvý z nich - erytritol je látka prirodzene sa vyskytujúca v niektorých druhoch ovocia, avšak výrobcovia potravín nemajú vo zvyku používať prírodné látky. Chemicky čistý erytritol sa získava z geneticky modifikovanej kukurice a cez zložitý proces kvasenia glukózy sa získajú kryštáliky tejto látky o čistote 99,5%.
Ďalšia zložka, ktorá je častou súčasťou práškových a kvapalných sladidiel zo stévie, je prírodná aróma. Po spracovaní listu stévie totiž môže vzniknúť nežiaduca kokova pachuť. Výrobcovia si veľmi dobre uvedomujú, že všetky arómy doslova útočia na chuťové bunky. Jednoducho oklamú našu myseľ, ktorá chce viac a viac a tým vznikajú chuťové závislosti na potravinách.
Od stévie vyzerajúce podľa obalu ako čistá a prírodná by ste pravdepodobne očakávali naozaj iba extrakt zo stévie. Aj tu sa v zložení veľmi často objavuje ďalšia prísada pod názvom dextróza. Tá sa získava tiež z geneticky modifikovanej kukurice a má dlhý komplikovaný výrobný proces, podobne ako erytritol. Dokonca aj certifikovaná organická stévia môže obsahovať záludné prísady, napríklad inulín z agáve, čo je polysacharid zložito získavaný z rastliny agáve.
Ako si vybrať správny druh stévie
Našťastie, existujú spôsoby, ako si tento sladký list vychutnať v prirodzenej podobe. Pretože buďme úprimní - prítomné synteticky vyrobené látky, ba dokonca umelé sladidlá, nie sú žiadna výhra.
Mohlo by vás zaujímať: Skrytý dôvod, prečo priberáte v oblasti brucha: Ak sa váš pás mení na tvar jablka, mali by ste prehodnotiť túto vec
Čo teda môžeme urobiť?
1. Kúpiť si celú rastlinku a pestovať ju na záhradke alebo v kvetináči - našťastie toto je legálne! Alebo kúpiť čisté sušené listy. Môžeme ich zomlieť v mlynčeku na korenie alebo v mažiari.
2. Pri výbere už hotového produktu na sladenie sa pozrite, či je na obale uvedené "z celých listov stévie". Ako som už uviedol, stéviové extrakty alebo rebaudiozid nie sú žiadna výhra!
3. Pridaním čerstvých alebo sušených lístkov stévie do čaju získate skutočne prirodzene osladený nápoj (berte na vedomie, že stéviové lístky majú sladivosť 30 až 40-krát väčšiu ako cukor, zatiaľ čo čistý extrakt 200-krát).
4. Skúste si vyrobiť vlastný tekutý stéviový extrakt. Ako na to? Potrebujete hrnček umytých steviových lístkov a čistú vodku (v lekárňach možno zohnať aj čistý etanol na výrobu bylinných tinktúr a pod.). Lístky necháme cca 12 hodín sušiť na slnku alebo v sušičke. Vysušené lístky vložíme do pohára a zalejeme vodkou (etanolom) tak, aby boli všetky ponorené. Takto necháme odstáť 24 hodín. Lístky potom precedíme cez plátno. Zo získaného roztoku je potrebné odstrániť alkohol a to tak, že roztok zahrievame na vodnom kúpeli cca 20 minút pri nižšej teplote (etanol sa odparuje pri teplote 80 ° C). Nevaríme, aby sme neprišli o cenné látky. Potom roztok nalejeme najlepšie do fľaštičky s kvapkadlom a uchovávame v chladničke, kde vydrží až 90 dní.
5. Ak nemáte chuť pestovať si rastlinku alebo vyrábať si vlastný extrakt, nezabudnite, že zorientovať sa v dostupných produktoch nie je ľahké. Preto vyberáme tie, ktoré sú 100% čisté bez ďalších pomocných látok, umelých sladidiel a pod.
Neprehliadnite: Cvik nožnice si zamilujete: Prekrižovanie nôh v ľahu urobí s pneumatikou okolo pása divy
Máte k stévii pochybnosti? Nevadí. Pokojne na ňu zabudnite a vyberte si iné alternatívy prírodného sladenia: kvalitný med, javorový sirup alebo kokosový cukor. Práve ten sa teraz dostáva vďaka svojim významným vlastnostiam do popredia. Má nízky glykemický index a jeho výroba zo všetkých sladidiel najmenej zaťažuje životné prostredie. Je nerafinovaný, teda obsahuje veľké množstvo minerálnych látok; oproti klasickému cukru má 10000 krát viac draslíka a 20-krát viac horčíka a železa. Možno ho použiť do pečenia, najmä chutný je v koláčoch alebo domácich sušienkach.