Presunúť na hlavný obsah

Mýty a pravdy o zelenom čaji: Urýchli trávenie a naštartuje metabolizmus, týmto však účinky znižujete

Zdravie a relax

Zelený čaj ako účinný prostriedok na chudnutie? Že by to bolo až také ľahké a pritom nezaťažilo ani naše peňaženky? Nehovoriac o tom, že je dostupný prakticky všade a v rôznych variáciách. Toto prezrádzajú o jeho účinkoch na chudnutie odborníci aj výskumy...

Odborníci v tom celkom jasno nemajú

Ako informuje magazín Womenshealth, ktorý si na zelený čaj a jeho účinky čo sa týka chudnutia, posvietil, aktuálna štúdia z tohto roku zistila, že nápoje zo zeleného čaju matcha môžu zvýšiť telesnú oxidáciu tukov vyvolanú fyzickou aktivitou u žien po 30-minútovej prechádzke. Avšak iné výskumy prišli so záverom, že pravidelným pitím zeleného čaju vyvoláme len malú, štatisticky nevýznamnú stratu hmotnosti, čo sa týka dospelých s nadváhou a obéznych ľudí. Teda metabolické účinky zeleného čaju by nemali byť nadhodnotené, pretože ide o rozdiel, ktorý by sme si na postave pravdepodobne ani nevšimli.

Mohlo by vás zajímať: Máte kontrolu nad tukmi? Tieto potraviny zahlieňujú organizmus a oslabujú pečeň

Obsahuje však zložky, ktoré urýchľujú metabolizmus

Avšak pravdou je, že zelený čaj obsahuje katechíny, čo je typ antioxidantov, ktoré urýchľujú trávenie a teda napomáhajú lepšiemu metabolizmu. Rovnako, okrem katechínov, obsahuje zelený čaj aj ďalšiu podstatnú zložku na urýchlenie metabolizmu a to kofeín. Ako teda dodávajú odborníci na výživu pre magazín Womenshealth: „Takto kombinovaný zelený čaj ukazuje zvýšenú oxidáciu tukov.“ Čo v preklade znamená, že zvyšuje energiu alebo metabolizmus. Teda množstvo kalórií, ktoré spáli. Tento fakt hovorí v prospech zeleného čaju. Ak aj teda výrazne z neho neschudnete, rozhodne svojej línii ani neuškodíte.

Čítajte tiež: 9-dňová ryžová diéta sľubuje zázraky na počkanie: Takto schudnete 7 kíl a zbavíte sa prebytočnej vody

Výhody zeleného čaju sa neznižujú pridaním chutí

Ako však vyplýva aj zo spomínaných štúdií, nie je zelený čaj ako zelený čaj. Napríklad spomínaný zelený čaj matcha nejaké tie pozitívne účinky v kombinácii s fyzickou aktivitou má. Ak sa rozhodnete pripraviť si len klasický zelený čaj zaliaty vriacou vodou, urobíte najlepšie a je jedno akej chuti: „Výhody zeleného čaju by sa nemali znižovať pridaním chutí," konštatuje odborník na výživu pre magazín. Ak sa však rozhodnete pre zelený čaj s pridanou hodnotou napríklad v podobe tzv. latté zo zeleného čaju, vtedy by ste mohli spotrebovať viac prázdnych kalórií, čo by negovalo efekt zeleného čaju na chudnutie.

Neprehliadnite: Zmiznutiu celulitídy dopomôžete aj pitím tohto nápoja: Doprajte si ho každý deň a získate hladšiu pokožku

Dôležitá je aj kvalita čajových lístkov

Pozor si však dajte aj na to, akú kvalitu majú čajové lístky, z ktorých bol zelený čaj, ktorý kupujete, pripravený. Môže existovať nejaký rozdiel, ako upozorňuje odborník ďalej. Preto odporúča nakupovať len značky, ktoré používajú prírodné zložky a nemajú konzervačné látky. Avšak najlepšie je zaliať si samotné čajové lístky: „Ak používate čajové vrecúška, uistite sa, že čaj vypijete do 6 mesiacov od zakúpenia. V opačnom prípade čaj stratí niektoré svoje antioxidačné sily," dodáva odborník.  

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus