Kedy je dobré vážiť sa pri chudnutí a kedy radšej nie: Tieto slová fitnes trénera by ste si mali vziať k srdcu
Fitnes tréner Michael Achberger sa zaoberal témou chudnutia vzhľadom na váhu. Je dobré sa vážiť alebo nie?
Rozhodli ste sa schudnúť a denne sa vážite, aby ste si overili, ako idú kilá dole? Zabudnite na to. Každodenné sledovanie váhy je chybné, pretože momentálnu hmotnosť ovplyvňuje množstvo faktorov. Poradím vám, kedy stúpnuť na váhu a kedy radšej nie.
Prečítajte si: Jedlá, ktoré si v lete dopraje takmer každý: Práve tie vyvolávajú pocit, že priberiete "zo dňa na deň"
Vážiť by ste sa mali iba raz za sedem dní, najlepšie po rannej toalete. Nenechajte sa však mýliť krátkodobým úbytkom váhy, ktorý spôsobilo vypitie niekoľkých šálok kávy. Kofeín totiž pôsobí na organizmus diureticky a odvodňuje organizmus. Voda vám potom bude chýbať a telo sa vám za nedostatok tekutín pomstí tým, že ju potom bude v sebe zadržiavať.
Tiež si uvedomte, že ak ste začali pravidelne cvičiť, ručička váhy nepôjde hneď dole, ale spočiatku sa môže naopak posunúť smerom nahor. Svaly sú totiž tažšie ako tuk.
Kedy sa nevážiť
1. Ak ste v strese.
V tomto období si telo žiada zvýšený príjem cukru a vy máte väčšiu chuť na sladké. Čím dlhšie stres bude trvať, tým horšie následky samozrejme môže mať. Strážením každého deka sa budete ešte viac stresovať, a tým pádom sa dostanete do začarovaného kruhu.
2. Počas predmenštruačného syndrómu.
Tkanivo totiž počas tejto časti cyklu povolí a vyplní sa vodou (pocit nadutého brucha) a vám sa automaticky zvýši apetít. Tento stav trvá asi 3 až 5 dní. Avšak s antikoncepciou sa PMS môže predĺžiť až na 2 týždne. Hormóny a ich cyklické zmeny pôsobia nielen na ženské telo, ale bohužiaľ, aj na hmotnosť.
3. Po párty.
Víno, chlebíčky, zemiačiky apod. sa môže na vašej hmotnosti podpísať. Soľ totiž zadržiava v tele vodu a spomaľuje metabolizmus. Rovnako tak alkohol.
4. Ak máte problémy s vyprázdňovaním.
Ak trvá hromadenie odpadových látok v organizme dlhšie ako dva dni, spôsobí nielen nárast váhy, ale aj bolesti hlavy a malátnosť. Okrem iného môže zhoršiť aj kožné ochorenia. Ak vám teda v tomto prípade nepomôže ani zvýšený príjem vlákniny, navštívte radšej lekára.
5. Zmenili ste jedálniček.
Ak ste sa rozhodli upraviť svoj jedálniček a jete konečne zdravšie a lepšie, nepočítajte s tým, že okamžite začnete chudnúť. Spočiatku môžete dokonca začať aj priberať. Zelenina, vláknina a potraviny, ktoré vás zasýtia nadlho, totiž váži viac a sú ťažšie stráviteľné. Dajte telu teda čas.
Neprehliadnite: Omyl, ktorého sa ešte stále veľa žien zľakne: Keď budete veriť tomuto mýtu, nikdy nebudete mať krásne telo
Ako sa správne vážiť:
1. Vážiť sa trikrát denne je nezmysel. Počas dňa váha logicky stúpa v dôsledku požitia tekutín a jedla. Vážte sa len raz týždenne.
2. Majte vlastnú váhu doma a len na tej sa vážte. Každá váha váži trošku inak. Spoľahnúť sa tak môžete naozaj len na tú vlastnú.
3. Váha by pri vážení nemala stáť na koberci. Váha na mäkkom povrchu váži menej a teda je výsledok nie je správny. Váha by mala stáť na pevnom povrchu.
4. Keď na váhu postavíte, nemali by sa "kymácať", ale naozaj pevne stáť vo všetkých štyroch rohoch.
5. Vyhliadnite si jedno jediné miesto, kam váhu budete pokladať, keď sa budete vážiť.
6. Vážte sa ráno - opäť opakujem raz týždenne, nalačno, hneď po návšteve toalety. Majte na sebe minimum oblečenia (najlepšie žiadne).
7. Na váhe stojte rovno, nemykajte so sebou, obe chodidlá na povrchu váhy. (Rôzne nakláňanie, predklonu, postoj na špičkách či pätách môže váhu skresliť, prečo by ste si také veci robili?).
8. Nezabudnite, že ďaleko dôležitejšie ako váha, je krajčírsky meter. Celé týždne môžete vážiť rovnako, ale ak vám nohavice lepšie padnú, idete správnym smerom.