Presunúť na hlavný obsah

Skrytý dôvod, prečo priberáte v oblasti brucha: Ak sa váš pás mení na tvar jablka, mali by ste prehodnotiť túto vec

Chudnutie a diéty

Jedni ľudia tvrdia, že pri strese priberajú na hmotnosti. Druhí sú zase zarytými zástancami toho, že keď mali stres, tak schudli. Ktorá z týchto dvoch skupín ľudí má pravdu? Alebo ju majú obe? Poďme sa na to pozrieť s Michaelom Achbergerom.

Aby sme správne pochopili, prečo to má jeden tak a iný onak, musíme logicky zabrúsiť trochu do pochodov a mechanizmov v ľudskom tele, ktoré sa pri strese spúšťa. Zo všetkého najskôr je nutné od seba odlíšiť prospešný a neprospešný stres. Čože? Prospešný stres? Hovoríte si, čo je to za nezmysel, keď všade čítate ako je všetok stres škodlivý a ako sa mu máte čo najviac vyhýbať? Je to ale trochu inak.

Prečítajte si: Väčšina z nás je nezdravú čokoládu: Vyhnite sa škodlivým zložkám, najhoršie sú na tom tieto označenia výrobkov

Nie je stres ako stres

Stres (resp. strach) a lenivosť sú z môjho pohľadu dva najväčšie faktory, ktoré nás ako ľudstvo i ako jednotlivca poháňajú vpred. Veď čo iné, keď nie stres, by vás prinútilo posúvať svoje hranice. Túžba byť lepší? Áno, ale túžba byť lepší je inak povedané stres z toho nebyť priemerný. Alebo čo iné by vás donútilo dokončiť včas projekt, nájsť východisko z beznádejnej situácie, prežiť v divočine, alebo napríklad vystúpiť so svojím názorom na pódium, pred plnou sálou ľudí?

Za každým takýmto počinom môžete nájsť nejakú formu aspoň mierneho (teda optimálneho) stresu. Od nepamäti nás tiež sprevádza stres v situáciách, kedy nám ide o holý život. To všetko je v poriadku a taký optimálny alebo rýchly nárazový stres je veľmi užitočný. A to z jedného prostého dôvodu. Energiu, ktorá sa v tele nahromadí v dôsledku stresovej situácie, rýchlo využijeme k akcii. Utečieme, začneme bojovať, uskočíme, prenesieme prejav, pohádame sa alebo napríklad prežijeme.
Z tohto pohľadu je teda jasné, že snažiť sa zbaviť všetkého stresu je nezmysel a hocikedy aj krok späť.

Čo presne sa pri strese v tele deje?

V dôsledku stresu začne telo špecificky reagovať. Je to dosť individuálne, ale väčšinou sa zvýši tep aj tlak. Krv sa premiestni a natlačí hlavne do svalov. V tele sa zároveň v tú chvíľu zastavia iné aktuálne nepotrebné procesy ako je vylučovanie, trávenie alebo rozmnožovanie. Žalúdok sa tiež stiahne a mozog pracuje na plné obrátky. Zrýchli sa vám dýchanie, alebo sa dokonca začnete potiť. To všetko si vyžaduje obrovské množstvo energie, aby ste mohli rýchlo a výbušne reagovať. A kde sa vo vás zrazu toľko energie berie?

Telo začne produkovať stresové hormóny, ako sú napríklad adrenalín alebo kortizol. Tie, jednoducho povedané, dajú bunkám príkaz, aby do krvi uvoľnili cukor (v podobe glukózy) a tuk, ako zdroj energie pre svaly a orgány. Skrátka sa vám tým krátkodobo zvýši aj sladkosť krvi (glykémia).

Bojuj alebo uteč, ale hlavne to vyrieš!

Telo je teda z hľadiska pripravenosti k akcii mobilizované. Ak akcia prebehne, tak je všetko v poriadku. To už som popisoval vyššie. Nazhromaždená energia sa pretvorí na inú energiu (napríklad pohybovú). Tým sa naplní zákon o zachovaní energie, a je to vyriešené. Následne nastane po vyčerpaní energie odpočinok a telo si ju následne znovu pomaly dobije z potravy.

Čo však nastane v prípade, že akcia neprebehne? No jednoducho sa musí táto energia v podobe cukru (glukózy) a tuku uložiť späť. Telo totiž len veľmi nerado plytvá energiou. Navyše žiadna energia sa nemôže nikam len tak vypariť.
Ak sa takáto situácia stane len párkrát a výnimočne, nič zásadné sa samozrejme z hľadiska priberania nedeje. Postupne akoby vychladnú a všetko sa vracia k normálu.
Horší variant ale je, keď táto stresová situácia neustáva a trvá aj niekoľko dní, týždňov, mesiacov alebo dokonca aj rokov. Telo nemá vôbec možnosť vychladnúť, zrelaxovať sa a nazbierať novú energiu pre prípad ďalšieho stresu. A tu už ide naozaj do tuhého. Potom už je priberanie na váhe len taká malá sranda v porovnaní s tým, čo všetko si týmto stresom spôsobujete.

Negatívne účinky dlhodobého stresu

Pokiaľ máte dlhodobý permanentný stres, ktorý nijako neventilujete (nepretvárate v inú energiu), začne si telo energiu ukladať čo najbližšie, aby jej malo stále po ruke (telo neustále detekuje stres = neustála potreba energie). Energia sa tak vplyvom hormónov a enzýmov v tele redistribuuje (niekde sa berie a inam sa ukladá).

Ukladá sa obzvlášť okolo žalúdka a do viscerálneho tuku na bruchu. Začína sa vám robiť postava typu jablko, čo je jeden z mnohých typických prejavov dlhodobého stresu. Navyše, telu už nestačí len tá energia, ktorú takto redistribuuje, ale chce ju mať ďaleko viac, aby boli pokryté vaše väčšie energetické nároky spôsobené stresom.
Mozog vám tak neustále hovorí: "Jedz rýchle sacharidy, jedz tuky a najlepšie všetko v kombinácii, pretože to nám zaistí veľa rýchlej energie." A vy mozog samozrejme vypočujete. Idete a pri strese jete čokoládu, cukríky, oblátky, sušienky, nanuky, zákusky, zmrzliny a však viete sami čo všetko.
A telo ďalej redistribuuje energiu + ukladá tú novú a váš stres stále nepoľavuje, pretože si ho možno ani neuvedomujete. Tým sa celý kruh uzatvára.

Príkladom takého stresu je typicky ten pracovný, kedy na vás šéf kričí, nič nestíhate a celkovo sa každý deň zo všetkého stresujete. Ďalej to potom môže byť neuspokojivý partnerský vzťah, dlhodobo zlá finančná situácia, malé sebavedomie a veľmi často aj ten fakt, že svoj život nemáte vo svojich rukách.

Prečo niekto pri strese chudne a niekto nie?

Ak sa teraz vrátim k otázke z nadpisu, tak myslím, že odpoveď už je teraz zrejmá. Ak je stres krátkodobý a výrazný (boj, útek pred nebezpečenstvom) alebo emočne náročný (smrť blízkeho človeka, vyhadzov v práci), tak ho buď pretvoríte v akcii, alebo sa energia bez väčších následkov uloží späť. V rádoch minút, hodín, či dní vychladne, zrelaxujete sa a život ide ďalej. Navyše, vďaka stiahnutému žalúdku, nemáte mnohokrát na príjem ďalšieho jedla ani pomyslenie, teda môžete aj niečo schudnúť.

Opakom je dlhodobý ubíjajúci stres, kedy je permanentne zvýšená hladina cukru v krvi a energia sa začína redistribuovať. Plus sa ešte naberá a ukladá nová energia, pretože energetické nároky vášho tela sa vďaka stresu veľa zmenili.

A aby som to teda zhrnul:

Oba tábory ľudí majú pravdu. Po stresu sa chudne aj priberá. Ale ako na samotných ľuďoch skôr záleží na druhu stresu a na tom, ako sa s ním kto pobije.

Neprehliadnite: Diéta 16:8 sa stala v showbiznise revolúciou: Z tohto pozostáva poldenný pôst, vďaka ktorému omladnete

Riešenie

Riešenie vám asi hneď napadne. Menej dlhodobého stresu. Áno je to tak. Prvým krokom je dlhodobý stres vytipovať a zbaviť sa ho. Pozorujte sami seba a uvidíte, že ho ľahko odhalíte. Je to väčšinou to, čo už vám dlho leží na mysli, alebo vám to pije krv. Samozrejme nie vždy sa ide dlhodobého stresu zbaviť takto rázne a jednoducho. V tom prípade odporúčam nájsť si nejaký adekvátny "ventil", keď zo seba nahromadenú energiu vybijete. Tiež čas od času naozaj vypnite a dajte telu (a hlavne mysle) šancu na regeneráciu. Proste musíte trochu upustiť paru.

Dobrou voľbou sú rôzne športy, vaše koníčky a záľuby alebo nejaké relaxačné techniky. Veľakrát pomôže aj samotná zmena pohľadu na svet, alebo iný náhľad na rôzne životné situácie. Mne osobne v tomto smere najviac pomohol šport, adekvátny odpočinok a porovnanie si životných priorít. Zrazu zistíte, že to čo vás dlhodobo stresuje, nie je zas až tak životne dôležité, ako ste si celý čas slepo mysleli. Uvidíte sami.

Každopádne psychika je pri chudnutí jedným z najdôležitejších faktorov. Dajte si ju do poriadku, nakloňte ju na svoju stranu a zapojte jej do hry. Uvidíte, že sa nebudete stačiť čudovať, čo sa začne diať.