Presunúť na hlavný obsah

Plávaním najlepšie získate vysnívanú postavu: Nielenže si vylepšíte hrudník, ale aj celkové držanie tela

Fitness

O tom, že plávanie dokonalo tvaruje postavu a to pomerne rýchlo, sa môžete presvedčiť práve v tomto letnom období. Fitness tréner Michael Achberger vyzdvihol benefity plávania pre vašu vysnívanú postavu.

Nebaví vás stereotypné chodenie do posilňovne počas leta? Tréning si ale môžete spestriť, a to pomerne jednoducho. Plávanie je niečo, čomu sa môžete venovať skoro počas celého leta, ale aj v krytých bazénoch. V lete si môžete plávanie užívať v rôznych zatopených lomoch alebo pieskovňach, kde býva voda pomerne čistá. Môžete využiť i vonkajšie kúpaliská, pokiaľ teda kúpalisko vo vašej blízkosti, nebýva preplnené.

Prečítajte si: Cviky pre sexi guľatý zadoček do leta: Prestaňte sa vyhovárať a začnite ešte dnes!

Ak vám pôjde o obyčajné spestrenie tréningu, bude stačiť, keď budete chodiť plávať jedenkrát týždenne. Keď vás plávanie začne baviť, upravíte si potom pravidelnosť tréningu podľa seba. Pravidelné plávanie vám pomôže nielen k rastu svalov, ale aj k zlepšeniu celkovej kondície, zlepšenie srdcovej činnosti a poslúži vám ako prevencia pred rôznymi chorobami.

Plávanie je navyše vhodné aj pre ľudí trpiacich obezitou alebo nadváhou. Pohyb vo vode uľahčuje pohybovému aparátu. Nesmiete zabúdať na techniku ​​plávania, ktorá je veľmi dôležitá a viac si ju rozoberieme v nasledujúcich odsekoch. Ak nebudete plávať technicky správne, môžete potom mať problémy s bolesťou chrbta či nadmernou únavou.

Najlepší spôsob plávania a správna technika

Najznámejším a zároveň najlepším spôsobom plávania pre rast hrudníka je plavecký spôsob prsia. Tento spôsob má najmenšiu účinnosť, čo sa týka rýchlosti. Ak však chcete zväčšiť svoj hrudník, rýchlosť nie je dôležitá. Tento spôsob navyše patrí k tým najstarším.

A ako teda plávať? Je nezmysel plávať štýlom klasického amatéra - s hlavou nad vodou, pretože tým namáhate svoju krčnú chrbticu. Ak budete plávať s hlavou nad vodou, bude sa navyše vytvárať veľký odpor vody, ktorý vás bude v plávaní spomaľovať. Hlava musí byť v optimálnej polohe, nesmie byť predklonená ani zaklonená.

Každý z vás asi vie, ako zhruba štýl prsia vyzerá. Pri zábere pažami do strán si musíte dávať pozor na to, aby záber nebol príliš široký. Nesmiete zabúdať ani na nohy. Nekrčte kolená príliš do strán ani pod brucho. Pre trénovaných ľudí je veľmi výhodné využívať plavecké placky na ruky, ktoré pomôžu väčšiemu zapojeniu svalov.

Nezabúdajte navyšovať záťaž. Pokiaľ na prvom tréningu zvládnete napríklad 20 bazénov, na ďalšom si už dajte 21 bazénov a na nasledujúcom tréningu 22 až 23. Ak na každom tréningu uplávate 20 bazénov a nikdy viac, nebude to mať taký účinok. Tréning by mal trvať maximálne hodinu, pre začiatok však bude stačiť približne polhodinový tréning.

Koľko spálime kalórií?

Pri plávaní sme nadnášaní vodou, takže nezáleží na tom, koľko vážime. Preto je plávanie vhodné aj pre ľudí s obezitou. Zároveň však voda kladie väčší odpor ako vzduch, a tak spálime 2-5-krát viac kalórií.

Nejde s určitosťou povedať, koľko presne schudneme. Vždy záleží na intenzite plávania a dobrej technike. Človek vážiaci 70 kg spáli za hodinu plaveckým štýlom prsia 600 kcal. Ak zrýchlite tempo, môžete zvýšiť až na 800 kcal. Výdaj energie sa potom vyrovná napr. tréningu boxu alebo jazde na bicykli.

Neprehliadnite: Letný detox za 3 dni: S touto polievkou schudnete jednu konfekčnú veľkosť v expresne krátkom čase

V priebehu tréningu nezabúdajte dodržiavať pitný režim. Plávanie je zradné v tom, že málokedy spoznáte, že máte smäd. Pre uhasenie smädu vám bude stačiť klasická voda, ak však chcete do tekutín investovať, môžete si zakúpiť iontový nápoj. Nezabudnite na to, dodržiavať predtréningovú a po tréningovú stravu. Po ukončení tréningu sa nezabudnite poriadne osprchovať. V prostredí bazéna by ste navyše mali nosiť nejakú obuv a nie tam chodiť bosí, pokiaľ teda nechcete mať problémy napríklad s bradavicami.

Tréning si môžete spestriť aj inými plaveckými štýlmi, ktoré však nie sú tak efektívne, ako v predchádzajúcich odstavcoch spomínané prsia. Avšak vám môžu pomôcť k posilneniu iných častí tela. V mnohých bazénoch je navyše hrazda. Máte teda možnosť posilňovať chrbát. Môžete si vždy dať pár bazénov a potom jednu sériu zhybov na hrazde. Ak sa vám plávanie zdá príliš jednoduché a veľmi vás neunavuje, využite hrazdu.

Tip na záver: Využite vašu zdravotnú poisťovňu. Zdravotné poisťovne často ponúkajú rôzne programy pre prevenciu ochorení a k týmto programom patrí aj plávanie.

- Najčítanejšie -