Presunúť na hlavný obsah

Presne toľkoto hodín by ste mali cvičiť, aby ste udržali zdravý aj svoj mozog: Vyskúšajte to podľa tohto návodu

Fitness

Udržať si svoje telo zdravé je jedným zo základných princípov cvičenia. Dokážeme ním však urobiť niečo aj pre svoj mozog?

Skvelé výsledky sa nezaprú

To, že je šport dôležitý pre naše telo a dokáže robiť divy s našou postavou, je už dávno jasné. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo všetko s ním dokážeme vylepšiť aj celkom podvedome? Najnovšie výsledky vedcov dokázali, že nám cvičenie nielenže odbúrava stres, ale pomáha nám aj pri udržaní zdravia jedného z najdôležitejších orgánov v našom tele, mozgu. Práve vylučovanie endorfínov spoločne s okysličovaním pomáha k tomu, aby náš mozog správne pracoval. Koľko a ako často by sme však cvičenie mali opakovať?

Záleží od hodín

V prípade správneho množstva cvičenia pre váš mozog, ide skôr o počet hodín ako pravidelnosť samotného cviku. V princípe však platí, že by sme sa cvičeniu mali venovať minimálne 52 hodín za 6 mesiacov, čo znamená viac ako dve hodiny do týždňa. Práve takéto množstvo cvičenia pomáha vylepšiť vaše myslenie, riešenie problémov a rýchlosť, s akou dokážete zvládnuť základné problémy.

Inšpirujte sa: Dvojtýždňový redukčný plán, ktorý vás zbaví tuku: Po tretej hodine poobede sa vyhnite týmto potravinám a pôjde to

V princípe však treba cvičiť čo najdlhšie, a neznižovať svoj týždennú výkonnosť pod 60 minút, keďže takto krátke intervaly intenzívnej výkonnosti nemajú na samotnú výkonnosť mozgu a jeho zdravie takmer žiaden účinok. Zamerajte sa hlavne na výdrž a pokiaľ sa budete hýbať minimálne dve hodinky týždenne, nechajte ostatné na absolútnu spontánnosť.

Mohlo by vás zaujímať: Tipy ako schudnúť 5 kg za 5 dní: Tento jedálniček vám pomôže dostať sa pred letom expresne rýchlo opäť do formy

Vyberte si ten správny šport

Najlepším cvičením v prípade, že chcete posilniť svoj mozog je práve kardio, a to v podobe behu, bicyklovania, rýchlej chôdze či intenzívneho cvičenia HIIT v kombinácii so športom, ktorý vo svojej podstate do celého procesu zapája aj myseľ, akým je napríklad taj-či alebo joga. Dôležité je, aby váš pravidelný pohyb nezašiel do rutiny, pretože práve tá je zabijakom kreatívneho myslenia a využívania mozgu, a to aj v prípade, keď práve nejde o vyriešenie tej najzložitejšej matematickej úlohy.

Nenechajte si ujsť: 14-dňový plavkový last minute: S týmto plánom si vyrysujete postavu a s pokojným svedomím vyrazíte na pláž

Preto pre zdravie svojho mozgu skúste túto kombináciu:

  • 1x do týždňa beh vo vlastnom tempe (60 minú)
  • 1x do týždňa posilňovacie cvičenia na celé telo (30 minút)
  • 1 x do týždňa vysokointenzívny intervalový tréning HIIT (30 minút)
  • 1x do týždňa 20 minút bicyklovania v teréne