Leto je plné týchto nástrah: Keď im neodoláte, namiesto chudnutia, začnete podvedome priberať!
V horúčavách nám nechutí jesť ťažké a mastné jedlá a hoci na nás všade číha čerstvé ovocie a zelenina, aj tak nechudneme. Fitness tréner Michael Achberger podľa skúseností vie, že veľa ľudí práve naopak, priberie.
Leto sa zdá ako ideálne obdobie, keď môžete schudnúť. Všade je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, v horúčave väčšinou nemáte chuť na tučné jedlá, viac času trávite vonku. Aj napriek tomu sa vám v tomto období nedarí zhodiť prebytočné kilá a naopak priberáte. Možno robíte niektorú z nasledujúcich chýb, pred ktorými odborníci varujú.
Leto predstavuje pre udržiavanie hmotnosti a chudnutia mnoho nástrah. Celkovo býva režim uvoľnený, prichádza doba dovoleniek, pobyty all inclusive, ktoré si chceme užiť, doba návštev priateľov a rodiny, grilovanie. Akosi sa vytráca tá rutina a pravidelnosť, ktorú sme lepšie schopní udržiavať, ak náš týždeň má poriadok. V horúčave navyše býva menšia chuť do jedla, čo nezriedka končí vynechávaním hlavných jedál a bielkovín a doplňovaním energie sladkosťami, zmrzlinou či nadmierou ovocia. Jedálniček je potom nutrične nevyvážený a nadbytok sacharidov sa uloží vo forme tukových zásob.
Prečítajte si: Doprajte svojmu telu detoxikačný víkend: Držte sa nášho plánu a prečistite svoj organizmus!
Okrem pohody môžu niektorí ľudia v období dovoleniek zažiť aj stres a smútok, ktorý potom často zajedajú. Doba prázdnin môže znamenať zaslúžený odpočinok, ale aj pobyt na mieste, kam ste vôbec nechceli ísť, s niekým, s kým sa celý čas hádate. Potom je ľahké siahnuť po zmrzline alebo kokteile na vylepšenie nálady. A neskončiť len u jedného.
Navyše, v období letného slnenia sa môže u niektorých ľudí s depresívnou poruchou nálady zhoršiť prežívanie pocitov smútku, keď vidí, ako sa ostatní okolo nich radujú z prázdnin, ale oni sami sa necítia dobre a majú dojem, že by "mali". Ak má človek sklon k depresii a úzkosť zajedať, jeho hmotnosť samozrejme stúpa.
1. Alkohol
Veľmi častý problém, kvôli ktorému sa priberá, je alkohol. V lete ho spotrebujeme preukázateľne viac. Je to doba večierkov, návštev reštaurácií, posedenie na záhradke dlho do noci, takže niekoľko pohárov za večer sa pokojne vypije. Väčšie množstvo alkoholu potom môže znamenať, že prijmete až o tretinu kalórií viac, než by ste mali.
Len pre predstavu pri vypití 200 ml bieleho suchého vína prijmete 440 kJ a u červeného 600 kJ. Ak si dáte pivo, polliter svetlého piva 10 ° má energetickú hodnotu 750 kJ (300kJ / 200 ml) a u 12 ° piva dokonca 950 kJ (380 kJ / 200 ml), najmenej kalórií má potom polliter nealkoholického piva 450 kJ (200ml / 180 kJ ).
Dobre na tom nie sú ani nealkoholické sladké nápoje. Vypitím 200 ml nápoja sa váš denný kalorický príjem navýši o 360 kilojoulov a podobne sú na tom aj ostatné limonády, ale tiež džúsy.
Džúsy síce obsahujú vitamíny a minerálne látky, na rozdiel od limonád, ale majú vysokú energetickú hodnotu, ktorá sa pohybuje okolo 1 700 až 2 200 kJ na liter. V jednom vypitom poháriku, ktorý má priemerne obsah 200 ml, teda prijmete asi 400 kJ.
Ak si teda chcete dopriať pohárik, ideálne je biely vínny strik a dostatok príjmu nekalorických nealko tekutín.
Úplne nevhodné sú koktaily a tvrdý alkohol. Pivo občas neškodí ako iontový nápoj, avšak nie v podobe piatich dvanástok za večer.
2. Grilovanie
Obľúbené grilovanie je trend posledných rokov, ktorý ale nutne nemusí znamenať, že po ňom budeme priberať. Grilovať môžeme aj zdravo. Vhodné sú napríklad ryby, zelenina, kuracie, chudé hovädzie i morčacie mäso. Ak obmedzíme pečivo a nahradíme zeleninovým šalátom, máme celkom zdravú večeru. Pri nakladaní nepoužívajte hotové grilovacie zmesy, ale radšej čerstvé bylinky a olivový olej. Pozor si tiež dajte na rôzne dochucovadlá. Aj kečup alebo obľúbené majonézové omáčky majú zbytočné kalórie a navyše, kvôli nim ani nespoznáte správnu chuť jedla.
3. Zmrzliny
Ďalšou nástrahou leta bývajú zmrzliny. Pokiaľ však dodržiavate určité pravidlá, nemusí zmrzlina znamenať kalorický príjem navyše. Dvakrát týždenne zmrzlina miesto desiaty neškodí. Vhodné sú skôr tvarohové alebo smotanové, tie síce majú vyššiu energetickú hodnotu, ale vďaka obsiahnutým bielkovinám predstavujú plnohodnotnejší pokrm. Dobré je, ak takú zmrzlinu ešte doplníte ovocím.
4. Pohyb
Teoreticky by leto malo byť ideálnym obdobím na športovanie. Vonku je dlho svetlo, máme šancu si častejšie zaplávať, vyraziť na bicykel alebo len tak chodiť na prechádzky. Dva výlety na bicykli za celé prázdniny vás ale nezachránia, pohyb musíte mať pravidelný.
Aj v lete myslite na to, že ak chcete chudnúť a formovať postavu, musíte sa hýbať aspoň trikrát týždenne, a to minimálne hodinu.