Presunúť na hlavný obsah

Storočia staré tajomstvo, ktoré vám pomôže zrýchliť metabolizmus, a tým aj nepriberať: Nemusíte držať žiadnu diétu

Zdravie a relax

Jednoduchý trik na udržanie váhy a zbytočné neprejedanie, ktorý poznali už aj mnohí pred nami, nás nič nestojí a dokáže urobiť s naším telo doslova divy. Tipnete si, o aký ide?

Nemusíte držať diéty, stačí sa riadiť týmto stravovacím pravidlom 

Odborná poradkyňa na výživu zo Sydney, Lindy Cohen, sa so svetom pre denník Dailymail podelila o jednoduchý trik vylepšenia nášho metabolizmu, ktorý má za následok lepšie trávenie a zbytočné neprejedanie sa, ktoré vedie k nadváhe. Nemusíte držať žiadne špeciálne diéty, ak sa pokúšate udržať si svoju váhu, stačí, ak sa budete v stravovaní riadiť jedným pravidlom, ktoré znie... pomalé prežúvanie. 

Mohlo by vás zaujímať: Jar je obdobím žlčníka a pečene: Ako si zostaviť očistný jedálniček a vyplaviť z tela von toxíny? 

Pomalé prežúvanie môže pomôcť spáliť až 10 ďalších kalórií na jedno jedlo

Spomínaná odborníčka, Cohen, tak predostiera výsledky výskumu, ktorého záver znel aj tak že pomalé jedenie môže skutočne pomôcť telu spáliť až 10 ďalších kalórií na jedno jedlo. Ďalek objasňuje: „Pomalé a dôkladné žuvanie pomáha relaxovať dolné svaly žalúdka a umožňuje jedlu, aby sa ľahko dostalo do tenkého čreva... To je dôležité pre zdravé trávenie a môže nám to pomôcť zvýšiť náš metabolizmus, pretože potraviny sú ľahšie stráviteľné.“

Prežúvanie je prvou fázou trávenia 

Ako prezrádza Cohen ďalej, keď začneme žuť, naše slinné žľazy produkujú niečo, čo sa nazýva slinná amyláza, a tá pomáha rozkladať potravu. V podstate prežúvanie začína trávenie a spúšťa jeho zvyšok, čo je pre zdravý metabolizmus dôležité. „Pomalé prežúvanie rozdeľuje jedlo na menšie kúsky, takže potravina má väčšiu plochu a je vystavená väčšiemu množstvu slín, čo uľahčuje nášmu telu lepšie trávenie jedla.“

Čítajte tiež: Nápoj ktorý naštartuje metabolizmus: Podporí činnosť čriev a na telo má skvelé detoxikačné účinky 

Ako dlho by sme teda mali prežúvať jedno jedlo? 

Odborníčka odporúča cca 20 minút. Približne po tomto čase si telo uvedomí, že je už plné. Väčšina ľudí robí presný opak, a to je dôvod, prečo si jedlo doprajú títo ľudia častejšie a tým sa zbytočne prejedávajú, pretože ich telo si nestihne poriadne uvedomiť, kedy je naozaj plné: „Pomalé jedenie dáva žalúdku čas na komunikáciu s mozgom, aby nám povedal, že sme už dosť jedli. Týmto spôsobom môže pomalé a dôkladné prežúvanie pomôcť predchádzať prejedaniu, ktoré je kľúčové pre stratu hmotnosti,“ dodáva Cohen. 

Neprehliadnite: Sacharidové vlny vám pomôžu získať postavu snov: Náš jedálniček vám naštartuje metabolizmus 

Alkohol a pomalé prežúvanie rozhodne nie dobrá kombinácia

Alkohol a pomalé prežúvanie rozhodne nie dobrá kombinácia. Ak si teda chcete počas obeda alebo večere dopriať k jedlu aj pohár dobrého vínka, majte na pamäti odporúčania spomínanej odborníčky: „Pitie alkoholu pri jedle spomaľuje váš metabolizmus, pretože vaše telo uprednostňuje trávenie alkoholu nad ostatné živiny,“ dodáva na záver odborníčka na výživu.

- Najčítanejšie -