Presunúť na hlavný obsah

Čo robí s naším telom nadmerné množstvo cukru? Takto preťažuje organizmus a zrýchľuje starnutie pleti

Zdravie

Určite ste už počuli, že nadbytočný príjem cukru zvyšuje riziko vzniku zubného kazu a prispieva k nadváhe a obezite. Prebytok cukru v strave však môže viesť aj k mnohým ďalším problémom.

Cukry patria medzi najjednoduchšie sacharidy, konkrétne monosacharidy a disacharidy. Tieto jednoduché cukry, ktoré sú tvorené jednou až dvoma cukrovými jednotkami, predstavujú významný a rýchlo využiteľný zdroj energie. Najznámejšími monosacharidmi sú glukóza a fruktóza (ovocný cukor). Medzi disacharidy sa radí sacharóza (biely a hnedý cukor, cukrovinky, ďatle, apod.), maltóza (slad, klíčky) a laktóza (mliečne výrobky).

Sladidlá s veľkým množstvom jednoduchých cukrov majú vysoký glykemický index (GI), čo znamená, že veľmi rýchlo zdvíhajú hladinu cukru v krvi. Oproti tomu polysacharidy, ktoré sú obsiahnuté v obilninách, strukovinách, zelenine a ovocí, majú nižší GI než sacharidy jednoduché.

Prečítajte si: 10 diétnych potravín pre rýchle chudnutie: Naštartujú metabolizmus tak, že kilá pôjdu ihneď dolu

Zvýšená konzumácia jednoduchých cukrov zvyšuje riziko mnohých ochorení. Nadmerný príjem cukru môže viesť až k cukrovke, ktorá sa však môže prejaviť napríklad až za 10 rokov. Nadbytok cukrov v strave spôsobuje nadváhu a obezitu, čo je významný faktor pre rozvinutie vysokého krvného tlaku, zvýšeného cholesterolu, preťažovanie kardiovaskulárneho systému a ďalších problémov.

Ľudské telo jednoduché cukry nepotrebuje a ich denný maximálny príjem je stanovený na 25 gramov. V súčasnej dobe je však veľmi ťažké toto množstvo dodržať, ak sa poddáte reklamám a fast foodom, pretože už len samotná plechovka coly alebo sladká tyčinka toto množstvo plne pokryje. A to nehovorím ešte o skrytých cukroch, ktoré nájdete v omáčkach, dressingoch, pečive, alkoholu, apod. Jedálniček by mal obsahovať sacharidy komplexné, ktoré sú napríklad v zelenine, strukovinách, celozrnných produktoch.

Priemerný človek skonzumuje ročne až 40 kg cukru. Ako ho zo stravy eliminovať?

1. Vyhoďte všetky limonády, alkohol, kávy s mliekom a cukrom a pite jednoducho len vodu, ovocné, bylinkové alebo zelené neochutené čaje.
2. Dajte zbohom dezertom. Ak máte silné nutkanie zjesť zákusok, dajte si radšej francúzsky syr a ovocie.
3. Zvýšte prísun bielkovín, strukovín a zeleniny, aby ste mali viac dlhodobej energie.
4. Sledujte etikety na potravinách a nápojoch. Výrobcovia cukor pridávajú všade možne, aby "vylepšili chuť" svojich produktov. Býva napríklad v instantných polievkach alebo dressingoch.

Pokiaľ si potrpíte na sladké, potom by vás mohlo zaujímať, aké ďalšie ťažkosti môžu plynúť z vašej vášne pre čokoládu, tortičky, zmrzlinu a ďalšie cukrovinky:

Vaše mozgové schopnosti sa zhoršia

Nadmerná konzumácia sladkostí môže negatívne ovplyvňovať mozgové zdravie a zhoršovať vaše kognitívne funkcie, také sú závery najnovších vedeckých výskumov.

Strava obsahujúca veľké množstvo cukru môže časom oslabiť vašu schopnosť sa niečo naučiť a zapamätať si to. Nadmiera fruktózy v strave môže spomaľovať mozog a zhoršovať pamäť a schopnosť učenia.

Budete mať potrebu viac a častejšie jesť

Fruktóza môže neblahým spôsobom zasahovať do pocitu sýtosti a zvyšovať chuť do jedla, čo môže viesť k prejedaniu a nechcenému priberaniu na váhe. Potraviny s vysokým GI ako sladkosti, biele pečivo, džúsy alebo malinovky, zvyšujú hladinu krvného cukru rýchlejšie ako potraviny s nízkym GI, čo má za následok skorší nástup pocitu hladu. U citlivejších jedincov dochádza navyše k podráždenosti a nervozite. Pre zachovanie stabilnej hladiny cukru je preto vhodné dávať prednosť potravinám s nižším GI (celozrnné pečivo, strukoviny, zelenina alebo menej sladké druhy ovocia). Aby ste predišli chuti na sladké, strážte si u potravín glykemický index. Čím je GI vyšší, tým rýchlejšie sa po konzumácii danej potraviny objaví znova chuť na sladké. Potraviny s nižším GI jednak sacharidy uvoľňujú pomalšie, čím nedochádza k nadmernému kolísaniu hladiny cukru v krvi, a navyše po ich konzumácii máme väčší pocit sýtosti. To je veľmi dôležitý aspekt pre udržanie telesnej váhy.

Vaša pleť bude rýchlejšie starnúť

Nadmiera cukru zaťažuje váš organizmus a urýchľuje starnutie celého tela. Jedálniček bohatý na sladkosti totiž poškodzuje štruktúru kože a urýchľuje jej starnutie vplyvom procesu zvaného glykácia. Tento jav ohrozuje predovšetkým kolagén a elastín, ktoré tvoria základ kožných buniek. Koža tak stráca svoju prirodzenú pružnosť a začínajú sa objavovať predčasné vrásky a zvädnutá pleť podobne ako pri poškodení slnkom. Tento proces je vždy individuálny, ale všeobecne sa súhlasí s tým, že nadmiera cukru preťažuje organizmus, ovplyvňuje kvalitu krvných ciev a zrýchľuje proces starnutia pleti.

Prebytok cukru sa uloží ako tuk

Nadbytočné množstvo sacharidov sa premení v zásobný tuk, čím vzniká riziko obezity, cukrovky 2. typu a zvýši sa riziko kardiovaskulárnych ochorení. Prebytky cukru sa ukladajú na rôznych miestach v tele, predovšetkým vo forme glykogénu. Nadmerné množstvo glykogénu v pečeni sa uvoľní do krvného obehu v podobe mastných kyselín a tie sa potom ukladajú do telesných partií, ako sú boky, stehná a brucho. Neskôr sa začnú usadzovať aj okolo orgánov, ako sú srdce a obličky, a tým môžu oslabiť ich normálnu funkciu a spôsobovať najrôznejšie ochorenia.

Budete na cukre závislí

Závislosť na sladkom? Pýtate sa, či je to vôbec možné? Cukor spúšťa v mozgu kaskádu biochemických reakcií rovnako ako drogy typu nikotín či kokaín. S touto závislosťou sa nikto nerodí, ale vzniká postupným ochutnávaním sladkých potravín, ktoré následne prebúdzajú chuť.
Cukrová závislosť sa stala najmohutnejšiu a najnebezpečnejšou závislosťou 21. storočia. Nadbytočná konzumácia cukru vedie k nadmernej činnosti pankreasu a provokácii tvorby inzulínu.

Neprehliadnite: Omyl, ktorého sa ešte stále veľa žien zľakne: Keď budete veriť tomuto mýtu, nikdy nebudete mať krásne telo

Budete podráždení a v strese

Väčšina ľudí siahne vo vypätej situácii po niečom sladkom, ako sú sušienky, čokoláda alebo obľúbená zmrzlina. Je síce pravda, že z krátkodobého hľadiska môžu sladkosti znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu, ale časté maškrtenie chmáry nezaženie, práve naopak. Ako som už spomenul vyššie, prebytok jednoduchých cukrov zhoršuje pamäť a znižuje schopnosť sústredenia.
Navyše, vyvoláva citovú nestabilitu, precitlivenosť, podráždenosť a zlú náladu. Jedna torta alebo poháre sladkej malinovky totiž spôsobia prudký nárast hladiny cukru a vzápätí jej rýchly pokles. A práve toto prudké zníženie hladiny cukru v krvi vedie k nepríjemným pocitom a úzkostiam. Ak chcete nájsť svoj pokoj, radšej sa poriadne zapotťe. Cvičenie je najlepšia liečba stresu. Dáva vám dobrý pocit a znižuje hladiny kortizolu. 

Umelé sladidlá nie sú riešením

Ak hľadáte vhodnejšie zdroje cukru, než je klasický biely repný cukor, potom ich určite nájdete na trhu veľa. Vždy ale myslite na to, že stále ide o jednoduchý cukor. Teda o zdroj rýchlo vstrebateľnej energie, čo v mnohých prípadoch nie je vhodné. Biely cukor neobsahuje okrem cukrov nič navyše, čo by bolo pre telo prínosné. O trochu lepšou voľbou je napríklad med, ktorý obsahuje aj rad enzýmov, vitamínov a minerálnych látok.
Ovocie obsahuje okrem jednoduchých cukrov aj vlákninu, vitamíny, minerály a ďalšie zdraviu prospešné látky. V obchodoch nájdeme aj rôzne druhy sirupov (Agávový, javorový, ryžový), u ktorých je dôležité rozlišovať, aké konkrétne jednoduché cukry obsahuje, pretože každý je v tele inak spracovaný. V prípade, že chceme množstvo jednoduchých cukrov minimalizovať, zvoľme napríklad stéviu. Ide o bylinku, ktorá osladí a neovplyvňuje hladinu krvného cukru. Ak to nevyžaduje priamo situácia, potom umelé sladidlá rozhodne neodporúčam.

Jednoduché sacharidy (cukry) nie je nutné z jedálnička úplne vylúčiť, ale dôležité je strážiť ich množstvo. Aj po prírodných sladidlách môžete totiž priberať. Napríklad med aj javorový sirup majú vysokú energetickú hodnotu. Ak budete používať na sladenie stéviu, nemusíte sa nárastu hmotnosti báť, pretože jej energetická hodnota je zanedbateľná. Tiež má ale svoje negatíva – niektoré výskumy potvrdili pri užívaní stévie ženami  nárast neplodnosti.