Presunúť na hlavný obsah

Potraviny s kyselinou listovou by ste mali jesť pravidelne: Zaraďte ich do svojho jedálnička už zajtra

Zdravie

Kyselina listová je veľmi potrebná látka v našom tele. Jej príjem veľakrát podceňujeme. Dbať na to by mali hlavne tehotné ženy, pre ktoré je táto zložka v potrave dôležitá.

Dospelý človek potrebuje denne v priemere prijať 400 mikrogramov denne, aby si udržiaval enegriu, svalovú silu a koncentráciu mysle, uvádza Redbookmag.com. Mnoho ľudí príjma túto látku z doplnkov, avšak najlepšie je, keď ju do organizmu dostane prirodzenejšou cestou a tou je strava. Toto sú potraviny s jej vysokým obsahom kyseliny listovej. Zaraďte ich do svojho jedálnička už zajtra. 

Prečítajte si: Cvičebný plán na spevnené telo: Úžasná Cindy Crawford po 50-ke vďaka nemu konkuruje výrazne mladším

Fazuľa čierne oko

Tento druh strukoviny v sebe obsahuje najviac kyseliny listovej zo všetkých fazuliek. Už len polovica pohára má v sebe 105 mikrogramov. Ďalšou odrodou s vysokým podielom je červená fazuľa. Nezáleží na tom, či je z uvarená alebo z konzervy, podiel je rovnaký. 

Brokolica

Už polovica šálky obsahuje 52 mikrogramov kyseliny listovej spolu s draslíkom vlákninou a vitamínom C. Odporúča sa pripravovať ju na pare, kedže vtedy v si zachová najviac zdraviu prospešných látok.

Špargľa

Bohatým zdrojom je aj skvelá sezónna zelenina špargľa. Len štyri stonky obsahujú v sebe až 89 mikrogramov kyseliny listovej. Môžete ju pridať do polievky, šalátu alebo len tak k mäsu ako prílohu. 

Mohlo by vás zaujímať: Mexická pochúťka si získa každého: Navarte tacos s mletým hovädzím mäsom a budete za hviezdu

Špenát

Špenát je skvelou zeleninou o čom vedel aj Pepek námorník. Už polovica hrnčeka vareného špenátu má v sebe 130 mikrogramov kyseliny listovej. Možno vás prekvapí, no varený špenát má v sebe viac tejto látky ako čerstvý, takže ho pokojne pridávajte do polievok, cestovín či praženice.

Avokádo

Áno aj milované avokáda sú skvelým zdrojom. V polovičke veľkého avokáda máte 59 mikrogramov, takže ak si urobíte večer k televízoru guacamole, vaše telo sa vám veľmi poďakuje. 

Banány

Jeden stredný banán má v sebe až 44 mikrogramov kyseliny listovej. Banán je vhodné konzumovať ráno, či už v rámci smoothie, fitness lievancov či zmiešaný v gréckom jogurte. 

Mohlo by vás zaujímať: Raňajky bohaté na vlákninu, ktoré zahrejú organizmus: Začleňte do jedálnička tieto potraviny

Pomaranče

Jeden menší kus tohto ovocia obsahuje 29 mikrogramov tejto zdraviu prospešnej látky. Čo takto pridať ho na raňajky do smoothie s banánom? Určite áno, je to výborný začiatok dňa

Vajíčka

Vajcia sú skvelým a zdravým zdrojom viacerých látok a minerálov. Možno by ste nepovedali, že aj vajíčka majú v sebe kyselinu listovú, no predsa je to tak. Konkrétne v jednom sa nachádza 22 miktogramov. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus