Presunúť na hlavný obsah

6 zásad stravovania podľa nutričnej poradkyne: Slovenka Janka pre vás zostavila vzorový jedálniček

Chudnutie a diéty

Blogerka roka 2017 a zároveň nutričná poradkyňa Janka v súčasnosti pomáha mnohým ľuďom nájsť zdravú hranicu, ako nielen schudnúť, ale si aj udržať zdravý vzťah k jedlu. Akými zásadami sa riadi v stravovaní, ale aj to, na čom rada zhreší a čo si myslí o súčasných diétach?

Namiesto vychytávok vyvážená a pravidelná strava 

Janka vyskúšala v minulosti podľa vlastných slov všetky diéty, ktoré existovali, no nakoniec to skončilo tým, že hladovala a hraničili to až s anorexiou. Cvičila priveľa a jedla príliš málo, v dôsledku čoho bola často chorá. Dnes vie, že tadiaľto cesta nevedie a na súčasné diéty má jasný názor: „Sami si veci zbytočne komplikujeme. Zdravý životný štýl, čiže strava a cvičenie vôbec nemusia byť komplikované. Namiesto rôznych vychytávok by sme sa mali vrátiť k základom, čiže k pravidelnej a vyváženej strave, plnej živín. Upravením stravy sa podarilo aj mne aj mojim klientom odstrániť mnoho zdravotných problémov,“ hovorí. 
 

Jankine zásady v stravovaní

1. Nehladovať

Podľa Janky je naše telo tak prešpekulované, že ak mu nedáme všetko, čo potrebuje, tak si začne ukladať na horšie časy. „To je presne, ako keď máte pocit, že zjete kúsok čokolády a hneď sa to na vás nalepí a ono to naozaj tak aj je. Veľa ľudí robí na začiatku tú chybu, že zmenšuje porcie, vynecháva jedlá a doslova hladuje. Treba jesť pravidelne a nehladovať!“

2. Pomaly a postupne! 

„Keď niekto začne so zdravým životným štýlom, chcel by výsledky do mesiaca. Žiaľ takto to tiež nefunguje. Ak chceme schudnúť zdravo a aby to bolo aj udržateľné, mali by sme na to ísť pomaly,“ hovorí Janka, ktorá tiež dodáva, že mnohým nám chýba práve trpezlivosť a mnohí sa nezdravo porovnávame s inými. 
 

3. Malé zmeny robia veľké rozdiely! 

Prechodom na zdravý životný štýl vrátane cvičenia sa nám často doslova obráti život naruby. Nie všetci to zvládnu. „Je lepšie robiť malé zmeny, krok po krôčiku. Ak sme nikdy pred tým necvičili, tak namiesto toho, že skočíme hneď do tvrdého tréningového plánu, začnime tým, že pôjdeme každý druhý deň na prechádzku rýchlejšou chôdzou, alebo začneme chodiť viac pešo. Prestaňme dávať cukor do kávy, jesť vyprážané jedlá a ďalšie."
 

4. Menej je viac! 

Janka po rokoch pochopila ako funguje ľudské telo: „Zistila som, že nemusím držať všelijaké diéty, že nemusím nakupovať všetky najnovšie vychytávky v bio obchodoch, ale stačí ísť babke do záhrady a jesť to, čo nám rastie tu doma, že nemusím cvičiť 7 krát do týždňa, úplne stačilo cvičiť 3-4 krát, ale efektívne a výsledky sa začali dostavovať po každom tréningu. Proste menej je viac a to platí nielen pri zdravom životnom štýle, ale aj v živote.“

5. 80% zdravo, 20% môžete aj zhrešiť 

V samotnom stravovaní sa Janka snaží držať pravidla, že 80% jej stravy je zdravej a zvyšných 20% si dovolí aj zhrešiť. „Snažím sa ale stále jedávať na raňajky najväčšie porcie, nemusia byť vždy najväčšie vo veľkosti, ale skôr kaloricky, obed menší a večera ešte menšia. Naučila som sa držať sa pravidla raňajkuj ako kráľ, obeduj ako princ a večeraj ako chudobný človek,“ objasňuje.

6. Pitný režim je veľmi dôležitý

Čistá voda, bylinkové čaje, každý deň do seba dostať aspoň 2 litre tekutín, aby telo, pleť hydratovali, to je podľa Janky tiež dôležité. „Keď sa niekto snaží schudnúť, tak niekedy stačí dodržiavať pitný režim a kilá už idú dole. Hovorí sa, že často krát je hlad prezlečený smäd. Dodržiavaním pitného režimu môžeme predísť aj mnohým zdravotným problémom. Keď sa niekto sťažuje na bolesti hlavy, moja prvá otázka vždy je, či vypil dostatok tekutín.“ No na druhej strane tiež Janka hovorí,  že by sme to s tekutinami nemali ani preháňať, pretože prílišné pitie vody zaťažuje naše obličky.
 

Jankin typický jedálniček

Raňajky: domáce vajíčka s ražným chlebom alebo chleba so syrom a údeným lososom a zelenina, alebo banánové palacinky s gréckym jogurtom a arašidovým maslom, poliate horkou čokoládou
 
 
Desiata: smoothies
Obed: pečená batata s pikantnou tuniakovou plnkou
Olovrant: orechy, jablko alebo jogurt s mrazeným ovocím (počas sezóny s čerstvým)
Večera: krevety na cesnaku so zelenou šošovicou a sladko kyslou polevou

Tip na zdravú maškrtu

„Ak idem ale k rodičom, nezdráham sa segedinskému guľášu s knedľou... Moje úplne naj jedlo je vyprážaný syr s hranolkami, a tiež babkin kakaový závin,“ priznáva Janka, ktorá prezrádza aj svoj tip na zdravú maškrtu... Je ňou banánový chlieb, ktorý si vie tiež dať na raňajky s maslom a kávou či arašidovým maslom. Takto vyzerá... 
 

Zásady prechodu z nezdravého stravovania na zdravé

V prvom rade by mal človek vylúčiť spracované potraviny, rafinovaný cukor, vyprážané jedlá a tiež reštauračné jedlá, ktoré sú plné konzervantov, rafinovaného cukru a nezdravých tukov. Najlepšie je pripravovať si jedlá doma. „Viem, že to môže byť náročnejšie, ale zdravie by malo byť pre každého prvoradé. Investícia do nášho tela je tá najlepšia investícia, lebo keď nie je zdravie, aj tak ide všetko ostatné bokom.“
 

Odkaz mladým ženám, ktoré majú nezdravý vzťah k jedlu

Janka, ktorá sama bola jednou z tých mladých žien, ktoré boli zdravým stravovaním a cvičením priam posadnuté. Podľa vlastných slov išla tiež vybehať doslova každý kúsok koláča a k jedlu si vybudovala nezdravý vzťah ako veľa jej súčasných klientiek. Toto je jej odkaz: „Výsledky dosiahnete až vtedy, keď si prestanete počítať kalórie a prestanete na seba vyvíjať tlak. Keď vás stresuje to, že sa snažíte schudnúť a robíte všetko preto, aby to tak bolo, ale nejde to, keď sa cítite frustrované, keď máte vytvorený tvrdý stravovací režim, vedzte, že treba poľaviť a nebyť na seba taký tvrdý. Chyba je často krát v tom, že sa príliš snažíme, ale v konečnom dôsledku je to kontraproduktívne. Je to potom taký začarovaný kruh. Malo by nás to baviť a nie stresovať!“