Presunúť na hlavný obsah

Dve chyby, ktorým sa vyhnite, ak chcete upraviť trávenie: Vďaka týmto krokom naštartujete metabolizmus

Zdravie

Zlé trávenie súvisí nielen s potravinami, ktoré konzumujeme, ale aj so životným štýlom. V čom sa odlišujú ženy od mužov a na čo by si mali dávať pozor?

Nevhodne zvolená strava zvyšuje krvný tlak a aj napriek tomu, že u mužov je táto hrozba vo všeobecnosti väčšia, ani ženy nezaostávajú. Jednoducho – sme to, čo jeme. Výber kvalitných a zdravých surovín by malo byť rovnako dôležité ako výber kaderníka či manikérky. Strava, ktorú jeme sa totiž odráža na našej tvári.

Prečítajte si: Takto sa mení vaša tvár, keď dlhodobo pijete alkohol a prijímate cukor, aj v malých množstvách

Dve chyby, ktoré robia ženy a muži

U žien je všeobecne známe, že majú väčšie sklony ku konzumácii cukru a celkovo jedál, ktoré sú sladké, vrátane ovocia. Čo však ovplyvňuje ich trávenie a zaťažovanie tiež srdca, sú všeobecne vzťahy. Ženy sa v nich príliš pitvajú a škodia pritom len samy sebe. Muži sú zase náchylnejší, čo sa týka mäsa. Práve konzumovanie mäsových výrobkov im zaťažuje organizmus a uberá ich to o energiu, aj keď sú v domnienke, že ju práve získali. Čo však možno označiť za spoločného menovateľa toho, prečo má veľa z nich problémy s trávením?

1. Úloha probiotík má svoje opodstatnenie

Baktérie mliečneho kvasenia majú dôležitú úlohu v našich črevách a zastávajú úlohu “ochráncu”. Zabezpečujú tiež, aby naše tráviace procesy fungovali ako majú, takže ak máte problém s trávením, zaostrite pozornosť práve sem.

Ak potrebujete jedálniček obohatiť o probiotiká, zamerajte sa na tieto: kefír, acidofilné mlieko, kyslá kapusta a iné fermentované potraviny, miso polievka a iné jedlá japonskej kuchyne, jablčný ocot...

Ideálne je počas dňa piť kvalitný sypaný zelený čaj, ale po dúškoch môžete popíjať aj spomínanú polievku miso. 

2. Stres, ktorý si neuvedomujeme

O tom, ako veľmi emocionálny stav ovplyvňuje naše trávenie sa nejeden z nás už v živote presvedčil. Citové rozpoloženie a vzťahy do značnej miery ovplyvňujú trávenie a nielen to. Súvisí to tiež s kvalitou spánku a ten je pre správne fungovanie skutočne dôležitý.

Je známe, že nedostatok spánku môže znížiť množstvo spálených kalórií, zmeniť spôsob spracovania cukru a narušiť hormóny regulujúce chuť do jedla.

Neprehliadnite: Zdravá náhrada cukru, ktorá sa spopularizovala na celom svete: Tento chyták by ste nemali prehliadať

Naštartujte metabolizmus 

Ak chcete naštartovať metabolizmus, zaraďte do jedálnička tiež koreniny a pite viac obyčajnej studenej vody. Pre dlhodobejšie skvalitnenie stravy a posilnenie nielen trávenia, ale aj zaťažovania srdca, skúste do prípravy jedál zakomponovať aj tieto suroviny:

Zelenina – paštrnák, smažená mrkva, červená repa, čínska kapusta
Obilniny – pohánka, kukurica
Strukoviny – červená fazuľa, červená šošovica
Korenie – červená paprika, pražený nelúpaný sézam 
Divoká zelenina - púpava, žerucha, čakanka, alfalfa a vňať z mrkvy
Bylinky – žihľava, medovka a rozmarín 

- Najčítanejšie -