Presunúť na hlavný obsah

Superpotravina, ktorá ovládne rok 2019: Za kontroverzným názvom rastliny sa skrýva všestranný prírodný liek

Zdravie

Výrobky z konope budú patriť medzi vyhľadávané potraviny. Veľa ľudí už pozná výhody tejto prírodnej bomby, no ak ste doteraz nad ňou váhali, presvedčíme vás o tom, prečo by ste mali zaradiť konope do jedálnička aj vy.

Konope, z ktorého sa vyrábajú superpotraviny je samozrejme iná odroda ako tá, ktorá patrí medzi ľahké drogy. Rastlina sa využíva v potravinárstve hlavne kvôli vysokému obsahu vlákniny, bielkovín, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Konopné semeno obsahuje veľké množstvo horčíka, zinku, železa, draslíka, vápnika či fosforu, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu organizmu. Takisto je považované za vhodnú alternatívu pre ľudí s alergiami na orechy. Konope dokonca získalo aj päťhviezdičkové zdravotné hodnotenie od Austrálskej lekárskej asociácie, uvádza News.com. 

Prečítajte si: Raňajky bohaté na vlákninu, ktoré zahrejú organizmus: Začleňte do jedálnička tieto potraviny

Bohaté na proteíny

Semienka sú skvelým zdrojom bielkovín. Už dve čajové lyžičky obsahujú v sebe 10 gramov proteínov, píše Greatist.com. Rovnaké množstvo poskytuje aj 77% dennej dávky vitamínu E, ktorý je nevyhnutný pre zdravý imunitný systém a zároveň chráni tkanivá organizmu pred poškodením voľných radikálov. Mnohí športovci a aktívni ľudia presedlali z bežných proteínov na konopný, ktorý pijú po tréningu. Chuťovo to nie nič, čo by ste dobrovoľne vyhľadávali, ale keď si poviete, že to robíte pre seba a kvôli zdraviu, hneď ide dole krkom rýchlejšie. Výhod konopného proteínu je viacero. Oproti srvátkovému vás nebude nadúvať, zasýti vás na dlhšiu dobu, je vhodný pre vegánov aj pre tých, čo majú intoleranciu na laktózu.

Mohlo by vás zaujímať: Tajný drink na krásu, vďaka ktorému budete vyzerať mladšie: Zbavíte sa aj tuku na bruchu

Konopné potraviny

Kedysi ste si mohli kúpiť iba konopné semienka lúpané či nelúpané, dnes nájdete výrobkov desiatky. Existujú konopné otruby, nápoje, sladkosti, cestoviny, müsli či soľ, sirup, káva, olej, múka, maslo a mnoho ďalších. Medzi zahraničnými celebritami letí veľmi CBG konopný olej. Ide o olej zastudena lisovaný z legálnych odrôd, ktorý v sebe obsahuje látku CBG - Kannabigerol. Ten v tele podporuje obranyschopnosť, blokuje sérotonínove receptory, harmonizuje prirodzené procesy a slúži ako prevencia porúch nervového systému. Keďže ide o silný olej, aplikuje sa vždy 1 kvapka raz až dvakrát denne pred jedlom. 

Vplyv konopných semienok na organizmus

  • Znižujú riziko srdcových ochorení, ale aj príznaky menopauzy a PMS.
  • Zlepšujú kvalitu pokožky a podporujú tvorbu kolagénu.
  • Rozširujú cievy a teda znižujú krvný tlak.
  • Pomáhajú tráveniu, funkciu mozgu a znižovaniu zápalov.
  • Bojujú proti chorobám ako artritída, cukrovka i ochoreniam pečene (okrem tých súvisiacich s alkoholom).

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe