Presunúť na hlavný obsah

Prečo by ste mali piť japonský matcha namiesto klasického zeleného čaju? Bod č. 5 vás presvedčí

Zdravie

Zelený čaj je všeobecne známy pre jeho zdravotné účinky. Prečo by ste ho teda mali vymeniť za matcha čaj, drahšiu, no kvalitnejšiu alternatívu?

Matcha pochádza z rovnakej rastliny ako zelený čaj. Kedže je prášok vyrobený z celého listu a čaj pijete spolu s ním (nie iba jeho výluh, ako v prípade klasického zeleného čaju), dostanete do tela viac antioxidantov a prospešných rastlinných zlúčenín, uvádza Health24.com. Ďalšou výhodou je prášková forma, preto ho okrem pitia môžete pridávať do smoothie, kaší či koláčov.

1. Znižuje voľné radikály v tele

Vzhľadom k tomu, že matcha je pestovaná v tieni a mimo dosahu znečistenia, je super bohatá na chlorofyl (v porovnaní s obyčajnými zelenými čajmi) a má 137-krát viac antioxidantov, čo z neho robí silný prostriedok pre zbavenie sa tela voľných radikálov. Tie v našom organizme predstavujú chemikálie a ťažké kovy.

2. Udržiava myseľ pokojnú a pozornú

Mozog produkuje rôzne frekvencie mozgových vĺn spojené s istými stavmi mysle. V režime vlny alfa ste uvoľnené, ale pozorné. Naopak beta vlny sa spájajú s tým, keď ste zaneprázdnené, v strese či pociťujete úzkosť, preto je prirodzene lepšie byť v prvom type frekvencií. Vysoká koncentrácia aminokyseliny, nazývanej L-theanín v matcha čaji, stimuluje alfa mozgové vlny, čo vám umožňuje dosiahnuť pokojný stav mysle a celkovú duševnú pohodu.

Prečítajte si aj: Zvýšte svoj sexappeal: Tieto štyri potraviny budú vo vás vylučovať látky, ktoré privábia naozaj každého muža

3. Spaľuje tuky a zrýchľuje metabolizmus

Matcha čaj je až 10-krát silnejší pri odbúravaní tukov než klasický zelený čaj. Obsahuje katechíny, čo sú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú zlepšiť metabolickú rýchlosť počas a po cvičení. To v konečnom dôsledku vedie k lepšiemu spaľovaniu tukov. Takisto zvyšuje fyzickú vytrvalosť, preto ho pred bojom pili v stredoveku japonskí bojovníci samurajovia. Ak chcete pri cvičení podať lepší výkon, doprajte si šálku čaju hodinu pred cvičením. Piť ho môžete aj počas tréningu, vtedy vám doplní potrebné minerály.

4. Stabilizuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi

Matcha má vysokú koncentráciu látky nazývanej epigalokatechín galát (EGCG), o ktorej sa zistilo, že ovplyvňuje spôsob absorpcie glukózy. Keď sa matcha konzumuje s jedlom, katechíny, ktoré sa v ňom nachádzajú, dokážu znížiť množstvo glukózy, ktorá sa filtruje do krvného obehu, a tým pomáhajú predchádzať tvorbe cukru v krvi. Štúdie ukazujú, že EGCG ovplyvňuje aj metabolizmus lipidov, teda tukov, čo znižuje hladinu cholesterolu i riziko mŕtvice.  

5. Bojuje proti rakovine

Pred 10 rokmi boli štúdie v súvislosti s bojom proti rakovine nejasné. Súčasné testy ukazujú jednoznačné prepojenie medzi konzumáciou čaju matcha a účinným znížením rizika rakoviny hrubého čreva, prsníka, vaječníkov, prostaty a pľúc. EGCG má schopnosť zastaviť enzým, ktorý spôsobuje rast rakoviny, ale aj zničiť zhubné nádorové bunky, pričom necháva zdravé tkanivo nepoškodené.

Mohlo by vás zaujímať: Najužitočnejšie vitamíny pre naše telo: Takto zistíte, ktoré vám chýbajú a bude sa vám žiť lepšie

6. Spomaľuje starnutie

Matcha v tele znižuje voľné radikály a zápaly, ktoré spôsobuje starnutie. EGCG má tiež pozitívny vplyv na membránové tkanivo v tele. To znamená, že bunkové steny tela sú posilnené, poskytujú väčšiu ochranu proti toxínom, výsledkom čoho je zdravšia pokožka.  

7. Odstraňuje zápach z úst

Ak trpíte delikátnym problémom v podobe nepríjemného dychu, aj s tým si dokáže matcha poradiť. Ďalšou výhodou je spomalenie rastu baktérií v ústnej dutine. Takže, ak nemáte po ruke kefku a pastu, pitie šálky po jedle je dobrým spôsobom, ako bojovať proti zubnému kazu a zápachu z úst. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus