Presunúť na hlavný obsah

Nedarí sa vám roztopiť tuk a postava sa vám mení skôr na hrušku? Takéto sú skúsenosti fitness trénera

Chudnutie a diéty

Upravila som jedálniček, pravidelne cvičím, všetko robím správne, ale nevidím žiadne pokroky. Tak znie najčastejší problém ľudí, s akým sa stretáva fitness tréner Michael Achberger.

Večná záhada... Začali sme cvičiť, upravili sme stravu a zatiaľ čo ostatní sa chvália svojimi prvými viditeľnými pokrokmi už po pár dňoch, my sami na sebe nevidíme žiadnu zmenu. Prvá možnosť je tá, že sa zle pozeráme.. To by bol ešte ten lepší variant... Druhý prípad je ten, že naozaj niečo robíme zle a z toho dôvodu nevidíme pokroky.

Uvedomil som si, že na túto tému dostávam vlastne asi najviac otázok k problému: "Upravila som jedálniček, pravidelne cvičím, všetko robím správne, ale nevidím žiadne pokroky." A vlastne to vidím všade – diskusie, blogy, komentáre, maily. Nečakajte odo mňa ale žiadne odporúčania z internetu. Tentoraz to bude naozaj čisto môj názor a skúsenosti. 

Prečítajte si: Všetko, čo by ste mali vedieť o bruchu: Zmenšite obvod vášho pása a dopracujte sa ku krajšiemu telu

STRAVA

Jete málo

Ak je váš príjem vyšší ako výdaj –  priberáte. Pokiaľ je v rovnováhe –  udržiavate. Ak je menší chudnete. Ako jednoducho to znie. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa stále častejšie stretneme aj s prípadom, že nechudneme, či dokonca priberáme z dôvodu, že jeme málo. Taký človek vám potom povie, že priberie aj z vody a zvýšenie príjmu tak pre neho nie je možnosťou. Omyl, zvýšenie príjmu je v takom prípade nutnosťou. Vtedy sa deje to, že naše telo nemá dostatok energie a my ho vlastne podvyživujeme. Za normálnych okolností by sme jednoducho chudli a chudli a chudli... No ale ako dlho? Telo predsa nechce, aby sme sa vyhladli k smrti! A preto prepne do tzv. úsporného režimu. Ako zdroj energie použije v prvom rade ťažko vydreté svaly, ale tuky, tie si nechá. Predsa sa nevzdá svojich jediných zásob, keď vie, že z jedla energiu nedostane! Takže chudneme svaly, tuky zostávajú a metabolizmus sa spomaľuje. Ako taký problém vyriešiť? No v prvom rade si ho uvedomiť a nebáť sa toho. Je potrebné začať postupne pridávať, aby ste sa dostali nad hodnotu vášho bazálneho metabolizmu. Postupne pridávajte na jedle (nie že sa však hneď začnete prejedať), stačí pomaly zvyšovať porcie, pridávať desiaty a pod. Neľakajte sa, ak zrazu trochu priberiete. Zo začiatku je to normálne. Konečne totiž telu dáte nejakú energiu, ktorú si opäť bude chcieť uložiť na horšie časy. Potom si ale uvedomí, že už sa nemá čoho báť a že mu pravidelne doprajete dostatok jedla. Metabolizmus sa naštartuje, možno naberiete späť nejaké tie svaly a chudnutie sa krásne rozbehne.

Jete príliš jednoduchých cukrov

Bielkoviny v poriadku, tuky akurát, sacharidy tiež, tak kde je zase problém? V sacharidoch, nepriateľ dnešnej doby. No, nepriateľ ako pre koho. Kto to s nimi vie, má postarané. Nie je totiž sacharid, ako sacharid. Možno si ešte z chémie pamätáte, že existujú rôzne sacharidy – monosacharidy, polysacharidy... My si to môžeme zjednodušiť na jednoduché či zložené cukry. Pre nás sú dôležité najmä tie zložené – teda sacharidy, ktoré prijímame v prílohách – ryža, cestoviny, zemiaky, vločky, celozrnné pečivo... To sú tie, ktoré nás zasýtia a predovšetkým sa skôr uložia ako zásobný glykogén do svalov. Oproti tomu jednoduché cukry –  biely cukor, sladidlá, ale aj ovocie - sú cukry určené na to, aby nám dodali rýchlu energiu. Väčšinou nás nedokážu zasýtiť, len rozhojdajú hladinu cukru v krvi. Navyše, ak ich neprijímame po cvičení a naše telo ich nepotrebuje ako okamžitý zdroj energie, môžu byť pečeňou premenené na tuky. Z týchto dôvodov by sme si mali dávať pozor na to, z akých zdrojov prichádzajú naše sacharidy. Ak jete zdravo, ale zaraďujete veľké množstvo ovocia, sladkých sirupov, celozrnných sušienok, ochutených jogurtov a podobne, tak môže byť problém práve tu. Nehovorím, že vyradiť úplne. Iba strážiť primerané množstvo a snažiť sa čerpať energiu zo sacharidov zložených.

CVIČENIE

Nikdy neodpočívate

Rest day je pre vás neznáme slovo? Potom sa nie je čomu diviť, že sa vaše telo odmieta meniť. Pokiaľ ho každý deň zaťažujete cvičením, nemá čas na dostatočnú regeneráciu –  nie nadarmo sa hovorí, že svaly rastú, keď odpočívate. Odpočinok – to je čas, keď vaše telo opravuje svalové vlákna, ktoré ste používali pri posilňovaní a tým buduje svaly nové, silnejšie. Počas odpočinku tiež doplňuje zásoby glykogénu, ktoré potom budú využité pri ďalšom tréningu. Tréning je dôležitý, ale odpočinok tiež. Bez poriadneho odpočinku a dostatku spánku nečakajte výraznejšie pokroky. Je to ako s tým jedlom –  telo vie, že bude zase vystavené náročnej činnosti a preto si šetrí zásoby, prípadne spaľuje svaly. Ono je chytré, len tak ho neoklamete. Aspoň 1-2x týždenne odpočinok určite zaraďte. Nemusíte ležať celý deň doma, pokojne si zájdite na prechádzku alebo robte niečo ľahšieho, ale určite povoľte.

CVIČÍTE LEN HIIT

Intervalový tréning je skvelý, krátky intenzívny tréning spáli všetok tuk a vybuduje svaly... to sú populárne titulky dnešných, nielen internetových magazínov. Samozrejme, HIIT je skvelý a ja sám ho mám rád.  Ale  niekedy je problém v tom, že cvičíme až príliš intenzívne a len intenzívne. V kombinácii so zlou stravou to pre nás nemusí mať najlepšie následky. V poslednej dobe (súdiac podľa blogov a diskusií) si nejeden uvedomil, že s každodenným HIITom až také skvelé výsledky nedosahujeme. Na youtuberky to evidentne zaberá, to áno, avšak ich  jedálniček je tiež skoro ako pre vrabca... Pre nás, čo jeme normálne, to potom až také skvelé účinky mať nemusí. Možno si týmto cvičením s youtubermi vybudujeme (alebo skôr napumpujeme) nejaké svaly, ale tie zostanú stále skryté pod vrstvičkou tuku. Ako túto vrstvičku spáliť? Zaradiť staré známe, pokojné a nudné kardio.  Áno, ja, jeho zarytý odporca vám teraz toto odporúčam. Nehovorím, vzdať sa intervalového cvičenia úplne, ale skombinovať to. Zaradiť aj niečo ľahšie, pokojnejšie posilňovanie, pomalšie kardio a občas si dať nejaký ten poriadny HIIT. Ako už bolo zdôraznené – prečo asi fitnesky a kulturisti pred súťažou, na ktorú potrebujú vyrysovať, robia hodiny pomalého kardia? Prečo si nedajú radšej každý deň HIIT? Ak budete zároveň pravidelne posilňovať, tak sa z vás kvôli dlhému kardiu tzv. „skiny fat" určite nestane. Naopak, vybudujete si peknú štíhlu, pevnú postavu. Za mňa teda HIIT áno, ale v rozumnej miere. Ideálne skombinovať ľahké kardio, posilňovanie aj HIIT. Neupierajúc sa iba k jednému z toho.

Neprehliadnite: Omyl, ktorého sa ešte stále veľa žien zľakne: Keď budete veriť tomuto mýtu, nikdy nebudete mať krásne telo

PSYCHIKA

Neverím si

Keď si neveríte vy sami, kto potom uverí vám? Psychika a viera v seba samého hrá v živote veľkú úlohu. A o nič menšie, keď ide o chudnutie. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko začína v hlave. Ak ste v neustálom strese, hovoríte si, že to nemôžete zvládnuť, že to nejde, že ste nemožní... potom takí budete. Jednoducho preto, že o tom seba sami presvedčíte. Musíte sa vidieť vo vašom cieli. Ak sa vám to nebude zdať reálne a dosiahnuteľné, potom to nedosiahnuteľné naozaj bude – pre vás, v danú chvíľu. Na akom princípe si myslíte, že fungujú najrôznejšie spaľovače? Áno, väčšinou je to práve placebo efekt. Vy veríte, že zaberú, a preto zrazu máte pocit, že vidíte zmeny. Skúste veriť v samých seba. Verte, že zaberú vaše činy a uvidíte pokroky.

Neužívam si to

Ak vás to nebaví, ak vás to nenapĺňa, robíte to s odporom... potom prečo to vlastne robíte? Aký to má zmysel, keď nie to, aby vám to prinieslo radosť? Peknú postavu? Naozaj vás táto vidina dokáže namotivovať, aj cez váš odpor? Potom teda klobúk dole. No, ja každopádne verím, že tu nikto vyložene s odporom nie je. Ale tak ako tak, niekto z nás si to užíva viac, niekto menej. Skúste si na celom tomto procese nájsť to, čo vás bude baviť. Objavte krásu toho, že sa cítite dobre, ľahko, zdravo, plní energie... pretože presne to zdravý životný štýl spolu s cvičením prináša. A ak nie, tak je niečo zlé –  v strave či cvičenie – a keď nie tam, tak už ide skôr o osobné psychické problémy. Tak ako tak, keď si to budete užívať, všetko pôjde samo, verte mi.

Mali ste niekedy problém s tým, že ste nechudli, aj keď ste cvičili a dávali si pozor na kalórie?

spolu hlasovalo 261 ľudí

Áno
210
Niekedy
17
Nie
34