Presunúť na hlavný obsah

Ako dodržiavať diétu a zmenšiť tak obvod pásu o jednu konfekciu: Vďaka tomuto nezlyháte ako naposledy

Chudnutie a diéty

Pevná vôľa je skúškou chudnutia mnohých z nás a ani sa nenazdáme a prebytočné kilá sú naspäť nalepené na našom tele. To predsa nechce žiadna z nás a preto vám poradíme, ako v ceste za super telom nezlyhať.

Rozhodnutie schudnúť je jednoduché. Ďaleko ťažšie je vytrvať, zhodiť kilá a potom ich zase späť nepribrať. Prinášam vám niekoľko rád, ako na to.

Ak ste sa rozhodli držať redukčnú diétu, nestačí vám len odhodlanie, dôležitá je aj silná vôľa. Nepoľaviť a obrniť sa pred každodennými lákadlami v podobe rôznych pochúťok a vysedávaniu pri televízii. Jedine tak dôjdete do cieľa ako víťaz, šťastní a spokojní nielen zo svojej postavy, ale aj zo seba samého. Prinášam vám niekoľko rád, ktoré by vám mali pomôcť prekonať úskalia chudnutia. Ale aj keď niekedy niečo pokazíte, nevešajte hlavu. Z jedného prehrešku vám kilá nahor nenaskočia.

Prečítajte si: 5-dňový detox jedálniček, ktorý napraví vaše trávenie: Prebytok jedov v tele totiž zabraňuje účinnému chudnutiu

Pravidlá

Nastavte si určité pravidlá, ktoré budete dodržiavať. Denne si zapisujte, čo ste cez deň zjedli a ako ste boli fyzicky aktívni. Ak začnete klesať na mysli, zalistujte svojím diétnym denníčkom o niekoľko stránok späť a pripomeňte si, čo ste všetko už dokázali. Stratený elán sa vám vráti, keď uvidíte, že vaše snaženie má svoje ovocie.

Nekontrolujte sa neustále

Nekontrolujte si stále svoju váhu. Môže sa pokojne stať, že vaše telo vykáže menší hmotnostný úbytok, to ale neznamená, že vaša aktivita nikam nevedie. Nehádžte hneď flintu do žita a žiaľ nezajedajte keksami na "obalenie" nervov. Ak sa ručička na váhe dostatočne nepohla, skúste si obliecť svoje džínsy. Budete prekvapení, keď zistíte, že vám lepšie sedia. Tiež si premerajte svoj pás alebo boky a uvidíte, že centimetre ubudli. Hlavne si stále pripomínajte, že robíte aj niečo pre svoje zdravie a dobrý pocit. To, že sa cítite oveľa lepšie ako predtým, vám žiadna váha nevyčísli.

Priatelia a kontakt s nimi

Udržujte si kontakt s priateľmi a rodinou. Podpora od blízkych ľudí je rovnako dôležitá ako vaša vôľa. Preberajte s nimi svoje pocity, úspechy i pochybnosti. Ak s vami zmieta pokušenie všetko vzdať, hneď niekomu z priateľov zavolajte. Prípadne sa pripojte na nejaké diskusné fórum o chudnutí a pozrite sa, ako bojujú ostatní.

Odolať nástrahám

Odolajte nástrahám. S rôznymi pokušeniami a lákadlami sa budete stretávať na každom kroku. Majte teda všetko pod kontrolou a nenechajte sa zo svojej cesty ľahko zviesť.

  • vždy majte v chladničke pripravenú čerstvú zeleninu. Ak bude vás naháňať chuť na sladké, vezmite si čerstvú mrkvu alebo paradajku.
  • ak máte pocit hladu, vypite jeden alebo dva poháre vody. Vaše telo môže mať skôr smäd.
  • ak máte chuť na čokoládu, dajte si šálku nízkokalorickej horúcej čokolády pripravenej z vody alebo polotučného mlieka a navrch nasypte škoricu.
  • ak ste doma, skúste nemyslieť na to, čo vás láka, niekedy stačí nepozerať do chladničky alebo odísť z kuchyne!
  • ak cítite nepokoj, bežte sa prejsť po obchodoch s oblečením. Tam si uvedomíte, že nechcete nakupovať v nadmerných veľkostiach.
  • naplánujte nejakú oslavu alebo inú akciu pre priateľov. To vás zamestná a odvedie od myšlienok na vyprážaný rezeň. Zaoberajte sa tým, čo dobrého a hlavne diétneho na párty pripravíte.
  • skúste si zacvičiť na 5 minút - môže to byť akýkoľvek pohyb, jednoducho rozhýbte svoje telo a prestaňte myslieť na jedlo.

Neprehliadnite: VIDEO: 10 minút cvikov, ktoré vám naštartujú metabolizmus: Spaľovanie tukov vám zúži pás o niekoľko cm!

Obráťte svoje nedostatky vo svoj prospech. Sužujú vás rôzne neodolateľné chute, prepadá vás lenivosť a letargia, pomaly strácate energiu bojovať... Uvedomte si, že na tejto tŕnistej ceste nie ste zďaleka sami. Podobné problémy má každý, kto sa odhodlá zo sebou niečo urobiť a dôjsť zdarne do cieľa. Buďte teda na seba pyšní, že to chcete zvládnuť aj napriek všetkým úskaliam.

A ak ste nejakým spôsobom zlyhali, nemá cenu sa trestať. Namiesto kajúcneho hladovania a cvičenia do úmoru si ujasnite, prečo ste podľahli, aby ste rovnakú chybu už neopakovali. Nasledujúci deň, miesto hladomoru, si pripravte nejaké skvelé jedlo, ktoré však bude spĺňať odporúčané limity kalórií a tuku. A hlavne, zbytočne nepokúšajte samých seba. Svoje slabosti predsa dobre poznáte, tak im nechoďte naproti.

- Najčítanejšie -