Presunúť na hlavný obsah

Zdravé raňajky, z ktorých sa priberá najviac: Všímajte si riziká, kvôli ktorým sa rýchlo menia na kalorickú bombu

Zdravie

Fitness tréner Michael Achberger upozorňuje na nevhodne zvolené raňajky, o ktorých si mnohí môžu myslieť, že sú zdravé. Čo by sme si mali všímať pri ich konzumácii?

Sústredíte sa, aby vaše hlavné jedlá bola vyvážené a neobsahovali príliš veľa smotany, syrov a ďalších tučných pochúťok? To bohužiaľ, nestačí. Zamerajte sa tiež na raňajky, ktoré často podceňujeme a naberáme tak pracne spálené kalórie. Všetci vieme, že chipsy, tvarohové tortičky, či obložené chlebíčky nie sú pre našu líniu to najlepšie. Lenže ani niektoré zaručene "diétne" (aspoň podľa reklamných kampaní a obalov) kaloricky nezaostávajú s čokoládovými cukrovinkami. Aké to sú?

Prečítajte si tiež: Superpotravina zo slovenskej pôdy: Obsahuje vysoký podiel vlákniny a znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Čokoláda

Áno, je lepšia ako akákoľvek iná a obsahuje zdraviu prospešné flavonoidy, ale priberá sa po nej úplne rovnako. Preto by ste mali dennú dávku obmedziť na jednu až dve kocky denne.

Riziko: Z každej čokolády sa priberá.

Hrozienka

Drobučké sušené plody síce nepatria na čiernu listinu, napriek tomu ich konzumácia nám na prospech byť nemusí. Ich nebezpečenstvo spočíva v ich maličkých proporciách. Práve kvôli veľkosti ich môžeme zjesť veľa a koncentrovaný ovocný cukor v nich obsiahnutý sa môže rýchlo premeniť na tuk, ak nemáme dostatok energetického výdaju.

Riziko: Dve plné hrste predstavujú rovnaké množstvo kalórií ako klasická desiata.

Ryžové chlebíčky

Pripadajú vám ľahké a diétne? Aj tak by ste mali skontrolovať množstvo kalórií uvedených na obale. Veľa značiek totiž ponúka ryžové chlebíčky, ktorých kalorické hodnoty sa často rovnajú hodnotám obyčajného pečiva. Skúste ich preto nahradiť čas od času niečím bohatým na vlákninu. Vymeňte ich za plnohodnotné jedlo, ktorého kalórie nie sú prázdne a dokážu vás navyše zasýtiť.

Riziko: Kalorické hodnoty niektorých z nich sa vyrovnajú klasickému pečivu.

Arašidové maslo

Na jednej strane nám prospieva, ale jeho problém tkvie v niečom inom – nikdy neskončíme pri jednej lyžičke. Arašidové maslo má pozitívny dopad na naše cievy, spaľovanie a rast svalov. Lenže to platí len u malého množstva. Jesť viac než lyžičku denne nie je najlepší nápad. 

Riziko: Štyri malé lyžičky kaloricky zodpovedajú čokoládovým tyčinkám s karamelom a orieškami.

Müsli

Ráno si doprajete müsli so sušeným ovocím, zapekanými kúskami, či čokoládou? Chyba! Ovsené vločky sú síce zdravé, ale chybou na kráse sú všetky chrumkavé dobrôtky aj kalórie ukryté v sušenom ovocí. Kupované varianty akože zdravých müsli obsahujú až 480 kcal. Navyše, hocikedy prekračujú aj zdravé hodnoty sodíka, takže si radšej vyberte vhodnejšie raňajky.

Riziko: Kupované varianty akože zdravých müsli obsahujú až 480 kcal.

Smoothie

Ovocné kokteily, džúsy a fresh nápoje si pripravujte radšej doma z vlastných ingrediencií. Tie balené, či predávané v kaviarňach sú často dosladzované a zdravé raňajky zrazu premenia v kalorickú bombu.

Riziko: Zdravé raňajky premenia na kalorickú bombu, nakoľko tie bežne dostupné sú umelo dosladzované.

Neprehliadnite: Zázračný nápoj ako vitamínová bomba: Obsahuje málo tuku a dvojnásobný proteín, takže schudnete rýchlejšie

Šunky a syry

Spracované mäso obsahuje príliš veľa soli, ktorá zadržiava v tele vodu a bráni metabolizmu fungovať na plné obrátky. Polotovary v podobe tavených syrov vám tiež potrebné živiny pre správne spaľovanie tukov nedajú. „Éčka" a ďalšie chemické dochucovadlá telu škodia. 

Riziko: Okrem tavených syrov si strážte aj konzumáciu tých tvrdých – parmezán, gouda, eidam pod. Stelesňujú najtučnejšie syrové varianty.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe